Varis Şikayetleri Nelerdir?

doktora sor

Çoğu rahatsızlıkta olduğu üzere, varis hastalığında da bu problemi yaşayan kişiler belli bir süre sonra şikayetlere maruz kalmaktadır.

İlk başlarda sadece kozmetik olarak görünüm çirkinliği oluşturan rahatsızlık, aradan bir zaman geçtikten sonra ilerleme kaydederek kişide olumsuz şikayetler yaratmaktadır.

Şimdi bu şikayetlerin oluştuğu varis türlerini geniş bir şekilde ele alalım.

varis hastalığında görülen şikayetler


Kılcal Varislerde Görülen Şikayetler

Diğer yazılarımızda bahsetmiştik fakat tekrar belirtmekte yarar var kılcal varisler çapı 0.1-1mm arasında olan damar genişlemeleri için verilen isimdir. Aslında bunun için varisin başlangıcı dersek de doğru bir tabir olur.

Bu kılcal damarlar herhangi bir ağrı, sızlama gibi sorunlar çıkarmaz sadece kozmetik olarak görüntü çirkinliğine neden olurlar. Kılcal damarlar erkeklerde daha çok yüzde görülürken, bayanların bacaklarında görülmektedir.

Bayanlar etek, şort gibi giyimleri tercih ettiklerinden dolayı daha fazla problem etmektedirler.


Orta Boy Varislerde Görülen Şikayetler

Damarların genişleyerek 3-4mm boyutuna gelmesiyle oluşan varis çeşididir. Bu varis çeşidinde de kılcal damarlarda olduğu gibi görüntü çirkinliği yanı sıra bir kaç şikayeti daha oluşmaktadır.

Çok uzun süre ayakta durulduğu taktirde bacaklarda ağrı, şişme, yorgunluk ve ağırlık hissi oluşmaktadır. Akşama doğru bu şikayetler daha yoğun bir hal almaktadırlar.

Özellikle gün sonunda kişiler ayakkabıların sıkmaya başladığını dile getirmektedirler, çünkü ayaklar şişme gösterebilmektedir.


Kalın Varislerde Görülen Şikayetler

Varisin ilerleme göstermiş çeşididir. Üstte belirttiğimiz çeşitlerinde önemsenmeyerek ciddiye alınmadığında kalın varis halini almaktadır. Bu varislerin oluşumunda şikayetler de artmakta ve şekil değişiklikleri de farklılaşmaktadır.

Ayak bileklerinin iç tarafından şişmeler ve siyaha doğru giden renk değişimleri görülmektedir. Bu siyah renge dönen kısımlar kaşıntı yaptığı gibi ayakkabı vurması veya bir yere çarpma gibi zamanlarda yaralar olmasına da sebebiyet vermektedir.

Varislerin fark edildiği zamanlarda yaşam kalitesini düşürmemesi açısından tedavi edilmesi gerekirken bu sınıfta ki türlerin kesinlikle en acil şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde kişide çok problem yaratarak, günlük hayatını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Kolay ve Hızlı Şekilde Tedavi Edilebilir
Günümüzde kullanılmakta olan teknolojik cihaz ve aletler ile bir çok hastalık için tedavi yöntemi de mevcut. Varis hastalığıda bunlardan sadece bir tanesi.

Eskiden sadece çözümü ameliyat olan varis bir çok ameliyatsız yöntemle tedavi edilebildiği gibi ameliyat ilkel olarak görülmektedir.


Ameliyatsız Varis Tedavi Yöntemleri

– Skleroterapi
– Köpükle tedavi
– Lazerle tedavi
– Radyofrekansla tedavi

IDEA Klinik 6 şubesi ile varis tedavisi hizmeti vermektedir. Ayrıca tüm varis hastaları ücretsiz olarak muayene olabilmektedir. Hekimlerimiz muayene sonucunda varisin tipini ve uygulanması gereken tedavi yöntemini belirtecektir.

Bu tedavi yöntemleri 10-15 dk kadar kısa bir sürede narkoz ya da benzeri uyuşturucu ve istirahat gerekmeden yapılmakta. Hasta tedavi bitiminde kalkarak günlük hayatına devam edebilmektedir.

Varis tedavisi için aşağıda verdiğimiz bağlantıda bulunan numaralarımızdan size en yakın şubeyi arayarak ulaşabilir, randevu talep edebilirsiniz.

idea klinik iletişim

Yazar: Op. Dr. Nihat AYDIN
1975 Yılında Malatya'da doğdu. Orta okul ve liseyi Malatya Merkez Gazi Lisesinde okudu. 1994 yılında girdiğim üniversite sınavında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini 2000 yılında bitirdi.
whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz