Ameliyatsız Varis Tedavisi ve Avantajları

Hastaların merak ettikleri en önemli konulardan biri “en etkili ve en uygun varis tedavisi hangisidir, nasıl yapılır” şeklindedir.

Doktorunuzun buna karar vermesi için öncelikle sizi muayene etmesi ve rahatsızlığın varis olup olmadığını teşhis etmesi gerekmektedir. Uygun varis tedavisine karar verilmesi için en önemli nokta ise meydana gelen damar genişlemesinin boyutu ve yaygınlığıdır.

ameliyatsız varis tedavisi

Varis Tedavisi İçin Uygulanan Ameliyatsız Yöntemler

Varisleriniz ağrı çekmenize ve yaşattığı şikayetler doğrultusunda yaşam kalitenizin düşmesine sebebiyet veriyorsa ya da estetik olarak kötü bir görüntüye neden oluyorlarsa geçmişte olduğundan çok daha pratik ve modern şekilde tedavi olabilirsiniz.

İlerleyen teknolojinin her anlamda hayatımıza getirmiş olduğu kolaylıklar bir çok sağlık probleminin tanısı ve tedavisinde gerek doktorlara gerekse hastalara pratiklik kazandırmıştır. Konumuz olan varis probleminin teşhisi ve tedavisinde de bir çok modern uygulama geliştirilerek hasta ve hekimlerin avantajlarının artmasına yardımcı olmuştur.

Varis tedavisi anlamında en etkili ve sıklıkla tercih edilen yöntemleri sırasıyla açıklayalım.

Radyofrekans ile Varis Tedavisi

Radyo dalgalarının ısı enerjisine dönüşmesi ile sorun yaratan damarların işlevinin sona erdirilmesi işlemidir. Burada ki amaç ısı ile damarın tahrip edilerek yok edilmesine dayanır.

Kısaca RF olarak ifade edilen bu uygulama hem cilt üzerinden hem de damar içinden olmak üzere varislerin durumuna göre iki ayrı şekilde uygulanabilir.

Çoğunlukla cilt üzerinden ameliyatsız olarak ifade edilen şekilde uygulanmaktadır.

Doktorunuz ilk olarak doppler ultrason sayesinde genişleyen damarların tespitini yaparak haritasını çıkaracak ve daha sonrasında RF ile tespit edilen damarların tahrip edilmesini sağlayacaktır. Ancak cilt üzerinden yapılan RF işlemi yalnızca kılcal damarların tedavisinde etkili olmaktadır.

Damar içinden uygulanacak olan RF için ise yine problemli damarların tespit edilmesinin ardından tahrip edilecek damarların başı ve sonuna küçük bir delik (kesi) uygulanır ve katater ismi verilen ince bir tel genişleyen damarlara doğru ilerletilir.

Kataterin yürütüldüğü alanda ki problemli damarlar tahrip olur ve işlem sonlandırılır.

Bu yöntemde kataterin sağlam dokuya ve damarlara zarar vermemesi için öncelikle damar çevresini kaplayan özel bir sıvı verilir. Bu sıvı işlem yapılacak olan damarlara yalıtım özelliği sağladığı için çevresinde ki sağlam doku ve damarlar zarar görmeden tedavi başarıyla bitirilir.

İhtiyaç duyulduğu taktirde ise hastanın bir kaç gün varis çorabı giyerek tedaviyi desteklemesi istenebilir.

Her iki yöntemde de hasta istirahat etmeye ihtiyaç duymayacak ve günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilecektir.

Lazerle Varis Tedavisi

Radyo frekans yöntemi ile neredeyse aynıdır. Çoğunlukla cilt üzerinden uygulanan lazer yöntemi ihtiyaç duyulduğu taktirde RF’de olduğu gibi küçük bir delik aracılığıyla katater yardımıyla uygulanabilir.

Bu yöntemle tedavi edilen hasta da narkoz, istirahat, pansuman gibi dezavantajlara maruz kalmayacağı gibi özel hayatına da herhangi bir ara vermek zorunda kalmadan tedavi ardından sosyal hayatına devam edebilir.

Köpükle Varis Tedavisi

Toplumda iğneyle varis tedavisi olarak da adlandırılan yöntem olup tüm varislerin tedavisinde kullanılabilmektedir. Öncelikle doppler ultrason yardımıyla sorunlu damarlar görüntülenir ve harita çıkarılır.

Daha sonrasında ise özel bir ilaç enjekte edilerek damarlar tahrip edilir. Köpük ismi verilmesinin nedeni ise ilacın daha fazla bölgeye etki etmesi ve daha ekonomik olması için hava ile reaksiyona sokulmasından dolayıdır.

Normalde renksiz olan sıvı hava ile reaksiyona sokulduğunda köpüğe benzer bir kıvam ve renk aldığı için ismi köpük tedavisi olarak anılmaktadır.

Enjekte edilen ilaç herhangi bir sorun yaratmayacağı gibi böbrekler aracılığıyla dışarı atılmaktadır.

Ameliyatsız Yöntemlerin Avantajları

– Narkoz uygulanmaz.
– 5-20 dk arasında gerçekleştirilir.
– Kesi ve dikiş olmaz.
– Tedavi sonrasında istirahat gerektirmez.
– Kişi günlük yaşantısına akıcı bir şekilde devam eder.

Varis Çorabı Tedavi Eder mi?

Varis çorapları çok sıkı özelliklerde olduğundan uyguladıkları baskı sayesinde bacakların ve damarların toplanmasına yardımcı olan araçlardır. Tedavi sonrasında bazı doktorlar hastalarından kullanmalarını isterler.

Tedavi sonrasında iyileşme yönünde ve bazı komplikasyonların oluşmasında önleyici rol oynayan bu çoraplar oldukça etkilidir.

Ancak tedavi olmayan hastaların bu çorapları kullandıklarında düzeleceklerini düşünmeleri maalesef yanlıştır.

Çünkü yapısı bozularak genişlemeye, büzülmeye ve şişmeye maruz kalan damarlar varis çorabı kullanarak düzelmezler.

Ameliyatsız Yöntemlerle Tedavi Olmak İçin Randevu Alabilirsiniz
Türkiye’nin 4 büyük ilinde toplamda 6 şubesi bulunan Idea klinik tüm varis hastaları için ameliyatsız yöntemleri kullanmaktadır. Siz de tedavi olmak ve varislerinizden kurtulmak istiyorsanız size en yakın olan kliniğimizi telefon numaraları aracılığıyla arayabilir randevu alabilirsiniz. Varis muayenesi kliniklerimizin tümünde ücretsizdir. Muayene esnasında hekimlerimiz varisleriniz hakkında boyut, çeşit ve uygulanacak tedavi yöntemi ile ücreti hakkında bilgilendirme yapacak, kabul etmeniz dahilinde ise hemen tedavinize başlayacaktır.

Yazar: Op. Dr. Nihat AYDIN
1975 Yılında Malatya'da doğdu. Orta okul ve liseyi Malatya Merkez Gazi Lisesinde okudu. 1994 yılında girdiğim üniversite sınavında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini 2000 yılında bitirdi.
whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz