Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyatla tedavi yöntemi genel olarak ilerlemiş ve tedavisinde gecikme yaşanmış vakıalarda geçmişte uygulanan bir tür cerrahi müdahaledir. Ancak çağdaş tedavilerle ameliyatlar büyük oranda bırakılmıştır. Artık daha çok teknolojinin olmadığı devlet hastanelerinde yapılmaktadır.Her zaman söylenen erken teşhis ve tedavinin amacı burada ortaya çıkmaktadır.

Varis hastalığı da ilerledikçe tedaviye cevap verme oranı düşecek ve daha ağır cerrahi önlemler alınmak zorunda kalınacaktır.Ameliyat  ne kadar özen gösterilirse gösterilsin tüm varisli damarları temizlemek mümkün olmamaktadır.Hemen varise dönüşebilecek damarlar kalmakta ve kısa süre sonra nükslere (tekrarlamaya) sebep olmaktadır.

varis ameliyatı

Varis Ameliyatı Nedir

İlerlemiş varislerde özellikle varisin çapı 2 cm ve daha ileri ki vakıalarda uygulanan varis ameliyatı varisin hastalıklı bölgeden farklı teknikler kullanılarak çıkartılmasıdır. Hekimin burada dikkat etmesi gereken hastalıklı (Varisli) damarları cilt altından çıkartırken sağlam damarlara ve cilde zarar vermemesi gerektiğidir.Cerrahi yöntemde azımsanmayacak oranda komplikasyonlar oluşmaktadır.

Varis Cerrahi Seçenekler

Varis Tedavi Seçimi

Seçim denilince ilk akla gelen seçim yapmak olsa da bu seçim ağırlıklı olarak bir cerraha ait olmaktadır. Muayene için kliniğimize geldiğinizde ilk olarak ücretsiz varis muayenesi yapılmakta ve ne tür bir tedavi olduğuna karar verilmektedir.

Ultrasonografi

Doppler USG özellikle derin venlerdeki yetmezlik ve tromboz oluşumunu tespit etmede klinik muayeneye yardımcı olan ve ayırıcı tanıda hastalığın derecesini anlamada yardımcı olan iyi ve kolay bir tetkiktir.

Klinik muayenede hastalığın belirtileri (ödem,renk farkı ve çap farkı,..gibi) olduğu zaman bu tetkik istenmelidir.Bazı meslektaşlarımız maalesef varisim var diyen hastanın bacağına bile bakmadan bu tetkiki istemekte zaman kaybına ekonomik kayba sebebiyet vermektedir.

Kılcal Varislerde Tedavi Yöntemi

Kılcal varis olarak belirtilen 1. derece varisler olarak tanımlanmaktadır. Bu varislerin tedavisinde özellikle cilt üzerinden uygulanan tedavi yöntemi ve köpük varis tedavi yöntemi etkin tedavi şekli olmaktadır.

İleri Derece Varisler

Varis Kalınlığı olarak 3 ile 4 mm çapındaki varisler olarak sınıflandırabileceğimiz bu varislerin tedavisinde ise özellikle radyo frekansla varis tedavi yöntemi başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Yatma ve İş Gücü Kaybı

Yukarıda saydığım lazerle varis tedavi, köpükle varis tedavi ve radyo frekansla yapılan varis tedavi yöntemlerinde hasta yatma ve iş gücü kaybı yaşamaz ve aynı gün işine dönme imkanı bulunmaktadır.

Varis Ameliyatı Zorunluluğu

Yukarıda belirttiğim yöntemler artık bir çok varisin tedavisi yapılmakta ve eski yöntemler yavaş yavaş tarihe karışsa da yinede varis kalınlığı 4 mm ve üzeri varislerde cilt üzerine çıkmış ve parmak kalınlığına ulaşmış olan varislerde cerrahi yöntem uygulanmaktadır.

Yukarıda saydığım avantajlara göre klinikte yatmak gerekir 2 3 gün ve hemen işe başlama şansı olunmayan ve normal hayata dönmesi 1 ile 2 hafta sürebilir.Hasta en az 3 ay varis çorabı giymek zorundadır.

Yazar: Op. Dr. Serkan AKARSU
Op. Dr. Serkan AKARSU Cumhuriyet Üniversitesi TIP Fakültesi mezunu olup, Kalp Damar Cerrahi uzmanlığı olarak hizmet vermektedir. Uludağ Üniversitesinde İhtisasını tamamlayan hekim varis konusunda ameliyatsız yöntemlerle tedaviler uygulamaktadır.

17 Soru / Cevap Var

 1. Merhabalar benim 8mm ile 5mm varisim var 4 reflü izlendi doktor ameliyat olmam gerektiğini söyledi

  1. Tüm varisler ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir. 05426210888 nolu telefondan size en yakın şubemizi öğrenip, ücretsiz muayeneye gelebilir ve ameliyatsız yöntemlerle tedavinin planlanabilir.
   Op. Dr. Orhan COŞKUN

 2. Sağ bacağımda 4.6 mm varis ve grade IV reflü akım izlendi diyor.Acaba ameliyat eder mi doktor?

  1. Tüm varisler ameeliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir. Bu nedenle ameliyat olmanız çok gereksiz.

 3. Bende 7 mm lik varis var reflü akım da var ameliyat olsam kaç günde spora elverişli olurum

  1. Yapıştırma ile tedavi olur, 48 saat ağır spor yapılmaz, 1 hafta içinde spora devam edebilirsiniz

 4. Hocam 7mm varıslerım var reflü YÖK Düzce amelıyat mı olmalıyım yoksa köpük tedavısı mı

  1. ameliyat olmanızı önermem.ameliyatsız yöntemlerle tedavi olabilirsiniz
   Prof.Dr.H.Berat Cihan

 5. HOCAM 3 CM 4 CM ARASI VARİSLERİM VAR Devlet hastanesinde kontrol oldum amaliyat dedi olmadım ne yap mam gerek

  1. kliniklerimizde varis muayenesi ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Prof.dr.H.Berat Cihan

 6. merhaba kolay gelsin. bir ay kadar önce varis ameliyatı oldum. bu süre içinde kilo aldım ve bu kiloları vermek için koşu şınav mekik gübü sporları yapabilir miyim? diğer sorum varis amelitından sonra alkol alabilir miyiz? tesekkürler.

  1. ameliyatsız yöntemlerle tedavi olsaydınız bu tür sorunlarınız olmazdı.hekiminize sormalısınız
   Prof.Dr.H.Berat Cihan

 7. Efendim doppler Bilateral vena safena magna çapları sağda 4.5mm solda 5.2 mm.olarak ölçülmüş.
  Solda safenafemoral bileşkede ve vena safena magnada seyri boyunca 4.sn ve üzeri süren anafemoral vende valsalva sonrası 3.sn. süren reflü akım izlendi.
  bulgularına göre bir değerlendirme yaparmısınız saygılarımla.

  1. Her iki bacağınızdan da varis tedavisi olmanız gerekiyor, nasıi bir teavi yapacağımız ve ücretlendirme için 05426210888 nolu telefona whatsapptan foto göndermeli ya da muayeneye gelmelisiniz
   Op.Dr.Orhan Coşkun

 8. İyi günler kolay gelsin benim her iki bacagimda da varislerim var ve birçok damara sıçramış şeklinde ameliyat olmayı düşünüyorum fakat birçok damarı almaları halinde bacagimda güç kaybı yada başka bir zararını görebilir miyim teşekkür ederim simdiden

  1. varis ameliyatsız tedavi edilebilen bir hastalık.ameliyatta bacaklarda gereksiz yere çok fazla iz kalıyor.ameliyatsız tedavi yöntemlerini araştırmalısınız
   Op.Dr.Orhan Coşkun

 9. Ingilterede Egitimim dolayisiyla bulunmaktayim (doktorami bitirdim arastirmami tamamliyorum). ozellikle ikinci dogumumdan sonra (22 ay once) bacaklarimda varisler ve ince orumcek damarlari olustu ve bunlar beni ozellikle estetiksel acidan rahatsiz ediyor. yaz tatilimde bir sureligine Turkiyeye gelecegim ve Adanaya ugrayacagim. Mumkunse bana bir fiyat tarifesi emailleyebilirmisiniz. Ayrica Annem (63 yasinda) yillardir kalin varis damarlarina sahip ve cok

  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Kliniğimizde varis tedavi ücretleri 200-4000TL aralığındadır.SGK lı hastalarımıza %50 indirim yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz