Varis Sebepleri

Hastalığı tetikleyen faktörler nelerdir ve hastalık hangi durumda görünmeye başlamaktadır. Hastalığın oluşumunu ve ilerlemesini geciktirmek her zaman olmasa da mümkün olacaktır. Büyük çoğunluğu genetik olduğu için engellenemeyebilir ama ortaya çıkışı geciktirilebilir.

Varis Nedenleri

Aşağıda başlıklar halinde varis hastalığına sebep olan faktörleri kısa özet bilgi aktararak geçeceğim kafanıza takılan bir durum olursa sayfanın aşağısında bulunan yorum ve soru kısmından uzmanlarımız sorularınıza yanıt verecektir.

Varis Nedenleri

Varis Obezite İlişkisi

Bir çok hastalığa davetiye çıkaran obezite kısaca fazla kilo ve şişman diyebileceğimiz insanlarda damarların sıkışması ve bacaklara daha fazla yük binmesi sonucu varis vakaları görülmektedir. Ancak obezite (şişmanlık) varis sebebi sayılmamalıdır.

Ailenizde Varis Hastası Bulunması Risk Anlamı Taşır

Varis nedenlerinden biriside hiç bir koruyucu önlemin fayda sağlamayacağı bir sebep olan genetik ailevi varis hastalığıdır. Birinci derece akraba ve ailenizde varis hastası olan varsa sizlerde de varis hastalığı genetik olarak görülme riski her zaman bulunur.

ameliyatsız varis tedavisi

Mesleki Sebepler

Kimi hekimler arasında öğretmen hastalığı olarak adlandırılan varis hastalığının maksadı öğretmenlerin çok fazla ve uzun süre ayakta kalmalarından kaynaklanan bir hastalıktır. Burada ortaya çıkan bir sebep çok fazla ayakta kalmak ve yürümekten kaynaklı olduğu görünmektedir. Yürümeyecek miyiz tabi ki gerektiğinde ayakta kalacağız yürüyeceğiz ama abartmadan fazlaya kaçmadan.

Variste Yaşın Önemi

Özellikle ilerleyen yaşlarda görülen bir hastalık türüdür. Bunun kaynağı da yavaş yavaş başlayan hareketsizlik ve dokuların kendini yenilemekte zorlanması yada hiç yenilememesi durumlardan kaynaklanır. Örnek vermek gerekirse 50 yaş üzeri insanlardaki özellikle kadınlarda varis türü fark etmeksizin ince varis kalın varis görülme riski çok yüksektir.

Kadınlarda Varis Nedenleri

Varis hastalığı bayanlar için en büyük risk ve bayanların en yatkın olduğu hastalıklardan birisidir. Bunun bir çok nedeni ve birçok örneği bulunmaktadır. Bayan derken sadece cinsiyeti bayan olmasından değil doğumla ve gebelikle ilgili detaylar mevcuttur aşağıda başlıklar halinde ele alacağım.

Doğum Kontrol Hapı Varis Yapar mı?

Bayanların korunma amaçlı kullanmış olduğu ismi markası kullanım şekli fark etmeksizin doğum kontrol ilaçları bayanlarda varis problemine neden olmaktadır. Doğum kontrol hapları algılanma hormon ve östrojenin damar duvarlarında zayıflamaya sebep olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Gebelik ve Doğum Sonrası Varis

Bayanlarda varis hastalığının sık görülme sebeplerinden biriside gebelik esnasında ve doğum sonrasında karşılaşılan varis hastalığı vakalarıdır. Damarların basınçtan korunamama riski bulunan doğum ve sonrasında varis riski ihtiva etmektedir.

Diğer Varis Sebepleri

Yukarıda belirttiğimiz sebepler haricinde bir çok sebep bulunuyor. Kabızlık, ıkınma sonucu kaynaklanan varisler, travma geçiren bireylerde görülen varisler, tümörler ve damar iltihabı da varis hastalığını tetikleyici faktörlerdendir.

Yazar: Op. Dr. Orhan COŞKUN
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Orhan COŞKUN 1999 yılından bu yana kalp damar cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Varis ve hemanjiom gibi hastalıkların tedavilerinde ameliyatsız yöntemler uygulamaktadır.

9 Soru / Cevap Var

  1. varis yönünden değerlendirilmeniz gerekir.kliniklerimizde varis muayenesi ücretsiz.size en yakın kliniğimize gidebilirsiniz
   Op.Dr.Eren Ang

  1. gelirseniz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.varis tedavisinde her tür ameliyatsız tedavi teknolojisine sahibiz
   Op.Dr.Orhan Coşkun

 1. Her iki bacakta iki parmağı aşan kalınlıkta varislerim mevcut ve kanama yapıyor nasıl geçer ne yapmam gerekir.

  1. muayene ile değerlendirilip tedavi olmanız gerekir.gelirseniz en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Serkan Akarsu

 2. merhaba hocam..bir senedir lazer tedavisi görüyorum..sağ diz kapamin üzerinde kalın ele gelen bir varizim var..çok kasiniyor..ne yapmak gerekir..diz kapamin abla kisminda çok kasiniyor..normali acaba.
  Op dr Nihat Aydın
  Kaşıntı tedaviden olabilir, kalın varis için farklı yöntem önerilebilir

 3. Varis tedavisi hakkında verdiğiniz bilgiler için sizlere çok teşekkür ederim hocam. Emeğinize sağlık.

 4. Bacaklarımda varis oluştu iki kez ameliyat oldum 1. ameliyatım İğneleme İşlemiydi başarılı olmadı 2. ameliyatım ise yarı açık yarı kapalı oldum fakat yine tekrarladı ilaç kullanamıyorum varis çorabı kulladım bir zaman sonra oda rahatsız etmeye başladı. anlayacağınız varislerden kurtuluşum yok gibi yaşım 28 varis başlangıç yaşım ise 24 ailede ise halamda var. önerilerilerinizi bekliyorum sayın hocam.

  Op. Dr. Nihat AYDIN
  Kliniklerimizde garantili şekilde tedavi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz