Varis Çayı İçerek Tedavi Olur mu?

İnsanların bazı önem vermediği hastalıklar vardır. Öyle ki onunla birlikte yaşamaya alışır ve devam ederler. Fakat bu hastalıklar ilerleme gösterdiği taktirde kişileri pişman etmekte, “keşke zamanında tedavi olsaydım” dedirtmektedir.

Tabi bu dönem içerisinde şikayetlerinin azalması için uzman bir doktora başvurmak yerine çevresinde ki kişilerden duyduğu çözüm yöntemlerini veya internetten, televizyondan ya da farklı bir kaynaktan edinilen yollara da başvurmaktadır. Bu yöntemlerden bazıları rahatlatıcı özelliklere sahip olabilse de, herhangi bir tedavi edici üstünlüğü asla yoktur. Bunlarla kaybedilen zaman içerisinde sadece zaman ve para kaybedersiniz.

varis çayı

Televizyonda, internette veya farklı kaynaklarda varis içinde bir çok bilimsel olmayan tedavi yöntemlerinin reklamlarını görürsünüz. Bitkisel karışımlarla, çayla veya sülükle varisi tedavi ettiğini söyleyen insanlar vardır. Hatta bununla kalmayıp, “ben denedim şu kadar sürede iyileştim, size de tavsiye ederim” şeklinde destek veren yancılar vardır. Kanmayın !

Varis Çayı İşe Yarar mı?

Bu çözüm yollarından biri de çaydır. Doğada bulunan bir çok bitkinin çayı içilebilir ve bazı problemlerin rahatlatılması amacıyla da çok tercih edilir. Doğrudur kişiyi dinlendirme ya da rahatlatma gibi özellikleri olabilir. Fakat varis için sadece bir kaç bitki karışımının kaynatılması ve içilmesi hiç bir anlam ifade etmez.

Çünkü çayın varise sebep olan sorunlu damarları tedavi edebilme gibi bir özelliği yoktur ve olamaz. Bu çayları hazırlayan ve pazarlayan kişiler belkide 1 liraya imal ettikleri bu ürünü 50-100 TL aralığında ki rakamlara satışa sunarlar.

Bunun sebebi de 5-10 TL’ye konulduğunda kişilere cazip gelmeyeceğini bildiklerinden kaynaklanmaktadır. Pahalı fiyata koyulan ürünün insanlarda “demek ki bu çay işe yarıyor ki pahalı” intibası oluşturması içindir. Ki öyle de olur, insanlar güvenir kullanır. Sonuç ? tabi ki sıfır.

Sülükle Varis Tedavisi (!)
Bir çok yazımızda sülükle varis tedavisinin hiç bir işe yaramadığını defalarca söylemiş olmamıza rağmen, yine de hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyoruz. Sülük kan emici bir hayvandır.

Dolayısıyla bacaklarınızda biriken kan sülük tarafından emildiğinde bacaklarınızda ki göllenen kan kaybolduğu gibi kişide de rahatlama hissi oluşur. Fakat varis damar genişlemesi ile meydana gelen bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla sülük kanı emdiği zaman damar eski stabil halini almaz. Sadece burada biriken kan yok olur. Bir zaman sonra kan pompalanmadığı için yine aynı bölgede birikme başlayacak ve göllenme olacaktır.

Kan emen bir hayvanın bu damarları onarabilmesi asla mümkün değildir. Bir kaç günlük fayda sağladığı için insanlar bunu fırsat bilip hastaların bu durumlarından yararlanmaktadırlar. Sülük konusunu daha detaylı ele aldığımız sayfamızı ziyaret edebilirsiniz (bkz: https://www.varistedavi.gen.tr/sulukle-varis-tedavisi )

Bitkisel varis tedavisi
Çay ile tedavi kısmında anlatılanların tümü bitkisel karışımlar için de geçerlidir. Tedavi dışında hiç bir şey damarların düzelmesine olanak tanımamaktadır.

Bu tarz ürünlerin satışlarını yapan siteler varis hakkında sayfalarca bilimsel yazılar yazarak kişilere bizim varis hakkında bilgimiz var, çözüm yolunu da bu şekilde bulduk intibası vermektedir.

Yazar: Op. Dr. Rüştü KALAÇ
Op. Dr. Rüştü KALAÇ 1989 yılında Ankara Tıp Fakültesinden mezun olarak, 1998 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Kalp Damar Cerrahi Uzmanlığı İhtisasını tamamlamıştır. Şu an IDEA TIP Şişli'de hasta kabul etmektedir.
whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz