Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Yapılır, Kaç Seans Sürer?

Günümüzde günlük işlerimizi veya çalışma hayatımızı kolaylaştırmaya yardımcı olan ve sürekli gelişen teknoloji, sağlık alanında da hızla ilerleyerek bir çok hastalığın tedavisinde pratik ve modern yöntemleri getirmiştir. Aynı kolaylık lazerle varis tedavisi için de geçerlidir. Hastanın hiç bir kesi, dikiş, narkoz ve ameliyat stresi yaşamasına maruz bırakmayan bu yöntem oldukça avantaj sunmaktadır.

Yazımızın devamında lazerle varis tedavisi nedir, nasıl ve nerede yapılır, avantajları ve dezavantajları gibi bir çok konuya yer verilecektir. Dikkatli ve özenli bir şekilde takip ederek, tüm detaylarını öğrenmeniz tavsiye edilir.

lazerle varis tedavisi

Öncelikle bilinmesi gereken en önemli konu lazer tedavisinin her varise uygulanamıyor olmasıdır. Varis hastaları her varisin lazer ile tedavi edilebildiğini düşündüğü için gerek sitemizde, gerek farklı mecralarda, gerekse muayene esnasında lazer ile tedavi olmam mümkün mü? tarzında talep veya soru yöneltmektedirler.

Az önce de belirtildiği gibi bu tamamen muayene sırasında yapılacak olan muayene ve ultrason ile ortaya çıkacak damar genişlemesi türüne göre karar verilecek bir durumdur. Çünkü her damar genişliği maalesef ki lazerle tedavi edilememektedir.

Kılcal Damarların Tedavisinde Başarılıdır

Yine sitemiz üzerinde daha önce hazırlamış olduğumuz varis çeşitleri yazımızda açıkladığımız gibi bacaklarda görülen varisleri tipi ve boyutuna göre kılcal, orta ve büyük olarak 3’e ayırmaktayız. Orta ve büyük sınıfına giren damar genişlemeleri kişilerin çeşitli şikayetlere maruz kalmasına neden olduğu gibi yaşam kalitelerini de düşürebilmektedir.

Fakat kılcal damarlar için bu söylenemez. Kılcal damar genişlemesi çoğunlukla estetik anlamda çirkin görünüme neden olmaktadır. Bunun dışında herhangi bir şikayet görülmez denilebilir. Kılcal damarlardan şikayetçi olanlar genellikle etek, şort veya bikini gibi giyim tercihi olan kadınlardır.

Bu gibi kıyafetler giyildiğinde damarların bariz bir şekilde görülüyor olması onlar için son derece rahatsız edici olduğundan tedavisi lazer ile hiç bir kesi, dikiş veya benzeri dezavantaj yaşamadan mümkündür.

Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Belirttiğimiz üzere lazer tıp dilinde telenjiektazi olarak adlandırılan kılcal damarlara uygulanabilmektedir. Diğer orta ve büyük olarak isimlendirilen damar tiplerine lazer dışında ki daha farklı ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Kılcallara uygulanan bu yöntem çirkin görüntülerin yok olmasını sağladığı gibi herhangi bir iz de bırakmamaktadır.

Tedavi esnasında hastaya herhangi bir narkoz ya da benzeri bir anestezi uygulanmamaktadır. 90 derece ısıya kadar yükselebilen lazerden dolayı hasta etkilenmemesi için soğuk jel kullanılmaktadır.

Varis hastalığını 3 şekilde ayırabiliriz. Bunlar kılcal, orta ve kalın varislerdir. Sizin sahip olduğunuz varis türü hangisiyse uzman hekim tarafından teşhis konulur ve uygun tedavi yöntemi kullanılır. Lazerle tedavi yöntemi orta ve kalın varislere herhangi bir etkide bulunmadığından dolayı bu tip varislerde köpükle tedavi yöntemi kullanılmaktadır.

Lazer yönteminin bir yan etkisi veya oluşturabileceği bir riski yoktur. Sadece uygulanan bölgede ki kıl köklerine zarar verebilir. Bu da kıl çıkmasını engelleyebilir. Çokta rahatsız edici bir konu değildir, bayanların hoşuna bile gidebilir.

Hastalara varis uygulamasını aşağıda ki videomuzda daha detaylı bir şekilde görebilir ve anlayabilirsiniz.

Lazerle Varis Tedavisi Sonrası Ne Yapılmalı?

Tedaviye gelirken gönül rahatlığı ile gelebilirsiniz. Çünkü bu tedaviden sonra herhangi bir yan etki yaşamayacağız için refakatçiye ihtiyaç duyulmamaktadır.

Hatta tedaviniz bittikten son işinize dönebilir ya da günlük sosyal hayatınıza ara vermeden devam edebilirsiniz. Dikiş, pansuman, istirahat yada benzeri hiç bir dezavantajı olmadığı için yapmanız ya da tedbir almanız gereken herhangi bir durum söz konusu değildir.

Kaç Seans Sürmektedir?

Bu tamamen sorun yaratan damarların yoğunluğuna göre değişen bir faktör olduğundan ezbere olarak seans ile herhangi bir rakam vermek mümkün değildir. Çoğunlukla tek seansın yeterli olabilmektedir. Fakat ücretlendirme seans başına göre yapılmadığı için kafanızda herhangi bir soru işareti kalmasına gerek yoktur.

Tedavi ücreti ne kadar?

Varis tedavi ücretleri doktorlarımız tarafından yapılan muayene esnasında genişleyen damarların durumu, tip, boyutu ve kullanılacak tedavi yöntemi gibi kriterler baz alınarak ayarlanmaktadır. Dolayısıyla burada herhangi bir fiyat belirtilmesi mümkün olmamaktadır. Kliniklerimizde varis muayenesi ücretsiz olup altı kliniğimizin size en yakın olan iletişim bilgileri ile irtibata geçebilir randevu alabilirsiniz.

Yazar: Op. Dr. Rüştü KALAÇ
Op. Dr. Rüştü KALAÇ 1989 yılında Ankara Tıp Fakültesinden mezun olarak, 1998 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Kalp Damar Cerrahi Uzmanlığı İhtisasını tamamlamıştır. Şu an IDEA TIP Şişli'de hasta kabul etmektedir.
whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz