Varis Çorabı Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Varis Çorabı, doktor tavsiyesi ile kullanılması gereken bir ekipmandır. Kullanacağınız varis çorabı, varislerinizin yaygınlığı, tipi ve boyutları ile tedavi olduysanız tedavi şekli gibi nitelikler göz önüne alınarak doktor tarafından iletilmelidir.

Toplar damar hastalığında büyük bir yardımcı olan fakat tedavi edici özelliği bulunmayan çorap kullanımı hastalık esnasında ve hastalık sonrasında kullanılabilir. Rahatlatıcı ve hastalığın ilerlemesini geciktirici ürün çeşitleridir bir çok model ve çeşitleri bulunan varis çorapları için mutlaka bir hekim tavsiyesi gereklidir.Çünkü bacak yapısıda önemlidir.Her bacak her varis çorabını giyemez. Hatta bazı bacaklara varis çorabı zararlı olur.

Uygun varis çorabı giyilmez ise hayat çekilmez olduğu gibi arzu edilen fayda da sağlanamaz.

varis-corabi

Varis Çorabı Tedavi Edicimidir

Bu konunun tekrar üzerinde durmak istiyorum değerli arkadaşlar varis çorapları markası, modeli, tipi ne olursa olsun kesinlikle varolan varisleri tedavi edici bir özelliği bulunmamaktadır.

Varis Çorabının Faydaları

Yukarda dedikki varis çorapları tedavi yada iyileştirici bir özelliği bulunmamaktadır. Peki ozaman bu varis çorabını hasta ne için kullanmalıdır varis çorabı kullanan bireyin beklentisi ne olmalıdır. Varis çorabı kullanmanın en büyük avantajı hastalığın ilerlemesini önlemek ve varis ağrısı gibi şikayetlerin önüne geçmektir.

Varis Çorabı Kimlere Önerilir

Varis çorabı kullanmak için illede ilerlemiş yada yeni başlamış varis vakaları gerekmez. Tüm varis hastaları ve çok fazla ayakta kalan bireylerin koruyucu varis çorapları kullanılması uzmanlar tarafından her platformda önerilmektedir. Eskisi kadar sıkıcı olmayan ince ve rahat koruyucu orta basınçtaki dizaltı varis çorapları tüm varis hastaları için idealdir.

Varis Çorabı Çeşitleri

Bir çok model ve türde varis çorapları mevcuttur. Bayanlar için varis çorabı erkekler için varis çorap tasarımları ve modelleri bulunan bu ürünlerin en kullanılan türü orta basınçtaki diz altı varis çoraplarıdır. Varis çorabı türlerini özetlemek gerekirse aşağıda kısa ve özet bilgiler vereceğim.

Diz Altı Varis Çorabı

Varis Çorapları

Diz altı ve diz üstü varis çorapları özellikle bayanların sıkça kullandığı türden olan külotlu varis çorapları ve hamile bayanların kullanımı tavsiye edilen türde olan hamile varis çoraplarıdır.

Basınca Göre Varis Çorapları

Burda basınçtan kasıt çorabın ayaklarınızı sıkma oranı varis yoğunluğuna göre belirlenen çorap basınçları ile damarların vücuda geri itilmesini sağlamaktadır. Lakin çok ilerlemiş varisleriniz yoksa yüksek basınç çorap kullamanız sadece size zorluk çıkarmaktan başka bir işe yaramaz.

Varis Çorabı Fiyatları

Varis çorabı ücretleri model ve markaya göre değişkenlik göstersede şuan ülkemizde varis çorabı satış fiyatları 20 ile 100 TL arasında satış yapılmaktadır. Mutlaka bir medikal merkezden ve doktor önerisi ile almanız tavsiye edilmektedir.

+ Güncelleme : 24.06.2021

Yazar: Op. Dr. Nihat AYDIN
1975 Yılında Malatya'da doğdu. Orta okul ve liseyi Malatya Merkez Gazi Lisesinde okudu. 1994 yılında girdiğim üniversite sınavında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini 2000 yılında bitirdi.

71 Soru / Cevap Var

 1. Diz kapağının yanında bir yağ bezesi belirlendi yumurta kadar ..yumuşak bir doku tabiki ..varis tedavisi görüyorum kendim 6 seanslık ince kılcal damar dan iğne tedavisi oluyorum.. varis çorabımıda tabiki kulanıyorum gün boyu beni rahatlatıyor çalışma hayatımı düzene soktu..yanlız variz çorabımi giydiğimde benim yağ bezelerinide doğal olarak sıkıştırıyor bunda bir zararı varmıdır acaba

  1. Sorun olmaz fakat yağ bezesini daha fazla büyümeden aldırmanızxa fayda var, kliniklerimizde yağ bebesi tedavisi yapıyoruz, 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 2. 5 ay önce sag bacagimdan Varis ameliyati oldum fakat agrilarim hala gecmedi varis corabi kullanıyorum ama o da çok sıktığı için oturup bacağımı kivirdigimda karıncalanma ve uyuşma yapıyor ne yapmamı önerirsiniz corabi kullanmaya devam etmek konusunda da kararsizim.

 3. Merhabalar. Annemde iç varis var uzun yıllardır doktorlar varis çorabı verip gönderiyorlar birkaç seneye varis yaraları oluşabilirmiş annem varis çorabı kullanmaya devam ediyor fakat kullanmakta çok eılımçntı çekiyor boyu kısa olduğu için şu anki mevcut çorabı nerdeyse kalçasına kadar geliyor ve çok sıkıyor ,derisini tahriş ediyor.Varis bacağın üst kusmında olur mu illa ki diz üstü çorap mı kullanmadı gerekiyor?Varis çorabının tahriş etmesine nasıl engel olaniliriz? Siz ne öneriyorsunuz lütfen yardımcı olun…

  1. merhaba Ayşe
   varolan varislerin mutlaka tedavi edilemsi gerekir.varis yaralarının açılmaması için gecikmemek gerekir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavisini en uygun ameliyatsız yöntemle yapabiliriz

 4. Diz altı varis çorabı kullanıyorum ayak ölçüme göre verildi diz kısmı aşırı sıkıyo dizimde morluklar olusıyor ne yapmalıyım

  1. varis çorabı varisi tedavi etmez,sadece uygun şekilde kullanabiliyorsanız ilerlemesini durdurur,doğrusu tedavi olmanız gerekir.
   Op.Dr.Orhan Coşkun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz