Varis Neden Olur?

Varis, el, kol, yüz, bacak veya yumurtalık gibi toplardamar ve kılcal damar bulunan her alanda meydana gelebilen bir rahatsızlıktır. Toplumda çoğunlukla bacaklarda görülür. Bacakta üç tip varis bulunur bunlar kılcal damar, orta ve büyük olarak isimlendirilir. Kılcal varis her ne kadar bir yakınmaya sebebiyet vermesede özellikle kadınlar tarafından görüntü çirkinliği yarattığı yönünde şikayete neden olurlar. Asıl şikayetlere maruz bırakan orta ve büyük tiptir. Yarattıkları yakınmalardan dolayı kişinin yaşam kalitesini düşürebilirler.

varis-neden-olur

Dolaşım sisteminin bir bölümünü meydana getiren toplardamarlar bilindiği gibi kirli kanın kalbe taşınmasında rol oynarlar. Normal şartlarda yer çekimi dolayısıyla aşağıda durması gereken kanın yukarı yani kalbe doğru pompalanması için toplardamarların içinde kapakçıklar mevcuttur. Bu kapakçıklar sibop görevi görerek kanın yukarı doğru gitmesini sağlar. Fakat bu kapakçıklar bir çok sebepten dolayı hasar görerek, kanın ponpalanamayarak damarların içerisinde birikmesine yol açar. Dolayısıyla biriken kan basınç oluşturarak damarların genişlemesine sebebiyet verir.

Genişlemeye maruz kalan damarlar şişerek, cilt yüzeyinden de bariz bir şekilde görünebilir hale gelmektedir. Varis tedavisi için cerrahi olarak ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemler bulunmaktadır.

Varis Nedenleri

– Genetik Durumlar : Anne veya babasında varis rahatsızlığı olan kişiler risk altındadır. Özellikle annesinde bulunan kişilerde fazla görülür. İlla ki olacak diye bir kâide yoktur. Ailesinde hiç varis rahatsızlığı bulunan kimse olmayan bireylerde de meydana gelebilir.

– İşi gereği sürekli olarak ayakta durmak : Gün boyunca icra ettiği mesleği gereği ayakta durması gereken kişilerde diğer insanlara göre daha fazla risk altındadır. Berberlik, cerrahlık, öğretmenlik gibi meslek sahiplerinde oldukça fazla görülebilir. Bunun için belli aralıklarla tur atılmalı ve bacaklarda kan dolaşımının meydana gelmesi sağlanmalıdır.

– Sürekli oturmak : Tıpkı sürekli ayakta duran kişilerde olduğu gibi, devamlı oturarak çalışan kişilerde de görülür. Dolayısıyla belli aralıklarla kalkarak bulunduğu yerde 2-3 dakika dolaşılması fayda sağlayacaktır.

– Fazla kilolar : Aşırı kilosu olan insanların doğal olarak bacaklarına binen yükte artış göstermekte ve kapakçıklar hasar görerek, varis hastalığının ortaya çıkması söz konusu olmaktadır.

– Hamilelik : Hamilelik döneminde ani kilo artışı olduğundan ve uzun süreler hareketsiz kalınabildiğinden anne adayları varis rahatsızlığına maruz kalabilmektedir.

Evde Varis Tedavisi Olur mu?

Evde varis tedavisi yapmak mümkün değildir, fakat uygulanacak yöntemlerle varisli damarların ilerleme göstermesi ve sayısının artışı önlenebilir. Bunun için yapılması gereken şu şekildedir.

– Evde istirahat edildiği sırada, bacaklar yukarıda olacak şekilde oturabilir veya uzanabilirsiniz. Bunun için bacaklarınızın altına koyacağınız yastık veya minder bu işlem için size oldukça yardımcı olacaktır. Bacakların yukarıda tutulması kan dolaşımına yardımcı olduğundan varisleri olan kişinin rahatlamasını sağlayacaktır.

– Günlük olarak yürüyüş yapılması fayda sağlayacaktır. Minimum 30 dakikalık yürüyüşler yapılabilir. İlk başlarda yorgunluk hissi yaratabilecek bu faaliyet, bir süre sonra alışkanlık haline geldiğinde hiç sorunsuz devam edecektir. Bunun dışında ev ortamında yapılacak bacak hareketleri ve küçük egzersizlerlede olumlu dönüş alınır.

– Damar genişlemesi hastası olan kişilere uzmanlar varis çorabı önermektedir. Fakat bu konuda detaylı bilgi verilmediğinden hatalar çorap ile varislerinin iyileşeceğini düşünmektedir. Fakat çorapların tedaviye yönelik hiç bir katkısı yoktur. Yalnızca kişide ki ağrı, kramp, sızlama veya benzeri yakınmaların azalmasında rol oynayabilir. Hamilelik döneminde kullanılması da avantaj sağlar. Varis çoraplarının kullanımı doktor önerisiyle olmalıdır. Çünkü bu çoraplar varislerin boyutuna ve tipine göre değişiklik göstermektedir.

– Hamam, sauna veya benzeri sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır. Ayrıca güneşe maruz kalmak varis hastaları için sakıncalıdır. Yüzmek oldukça olumlu yönde etkilediği gibi deniz veya havuzdan çıkıldığında güneşlenmemeli, güneşten uzak durulmalıdır.

– Soğuk su damar genişlemeleri için iyi gelir. Bunun için soğuk su ile bacaklarınıza masaj yapabilir veya içerisinde yürüyebilirsiniz. Örneğin evinizde küvet bulunuyorsa bunun yarısını soğuk su ile doldurarak içinde küçük yürüyüşler yapabilir, hareket edebilirsiniz.

– Ayrıca sürekli sabit bir şekilde ayakta ya da oturarak çalışmak zorundaysınız belli aralıklarla hareket etmeniz önerilir.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu konuda bir çok yöntem vardır. Günümüzde ameliyatlı ve ameliyatsız olarak uygulanan cerrahi yöntemler bulunur. Teknoloji ile birlikte gelişme gösteren ameliyatsız yöntemler oldukça avantaj sağlar. Cilt üzerinden yapılmakta olan bu tedavilerden en yaygın kullanılan yöntemler şu şekildedir

1- Lazerle varis tedavisi
2- Radyofrekans varis tedavisi
3- Köpük yöntemiyle varis tedavisi
4- Skleroterapi varis tedavisi

Lazer ve radyofrekans yöntemlerinde ki cihazların sağlamış olduğu ısı ile sorun yaratan damarların tahrip edilmesi amaçlanmaktadır. Köpük ve skleroterapi de ise özel bir ilaç, iğne ile damara enjekte edilir ve bu sayede sorunlu damar yok olur. Yöntemlerin kullanımı varis boyutuna göre değişir ve yaygınlığına göre birden fazla seans gerektirebilmektedir.

Yazar: Op. Dr. Nihat AYDIN
1975 Yılında Malatya'da doğdu. Orta okul ve liseyi Malatya Merkez Gazi Lisesinde okudu. 1994 yılında girdiğim üniversite sınavında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini 2000 yılında bitirdi.
whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz