Varis Ağrıları Nasıl Geçer?

Bacaklarda meydana gelen varisler hastalarda en çok bacak ağrıları şikayeti ile rahatsızlık vermektedir. Varis tedavisi olunduğu zaman ise bacak ağrıları hastayı tamamen terk etmektedir. Fakat burada bilinmesi gereken en önemli faktör her bacak ağrısının varisten dolayı olmadığı gibi, her varis hastasında da bacak ağrısı söz konusu olmayabilir.

varis ağrıları

Varisten Dolayı Oluşan Bacak Ağrıları

Varis rahatsızlığı olan kişilerin en çok yakındıkları şikayet kesinlikle bacak ağrılarıdır. Gün içerisinde de görülmesine rağmen geceleri de oldukça artış göstererek rahatsız edici olmaktadır. Ağrı şikayeti erkeklere nazaran kadınlarda çok daha fazla görülmektedir.

Varis tıpkı ülkemizde olduğu gibi özellikle teknolojinin geliştiği ülkelerde çok daha fazla görülen bir rahatsızlıktır. Bunun sebebi geçmişte taşıtların çok fazla kullanılmıyor olması ve icra edilen mesleklerin masa başında daha az icra edilmesiydi. Sürekli ayakta hareket halinde olmak varis hastalığını da önleyen bir durumdu.

Fakat günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte hem taşıt kullanımı artış gösterdi hem de çoğu işimizi makineler yaptığından bizlere sadece oturarak kontrol etmek kaldı. Dolayısıyla bu doğrultuda varis hastalığına maruz kalan kişi sayıda artış gösterdi ve göstermeye devam etmektedir. Aynı zamanda hareketsizlikten dolayı artan kilolardan dolayı da varis söz konusu olabilmektedir.

Hareketsiz kalmak ve fazla kilolar varis oluşumunda rol oynayan en büyük etkendir ve bu sebeplerden dolayı varis şikayetleri özellikle de bacak ağrıları oldukça artış gösterir.

Varis her insanda mutlaka ağrı şikayetine yol açar gibi bir durum söz konusu değildir. Bir çok hastada özellikle erkek hastalarda büyük varisler olmasına rağmen kesinlikle ağrı meydana gelmemektedir.

Varis Ağrıları Nasıl Anlaşılır?

– Varise bağlı ağrılar sabahtan başlayarak günün ilerleyen saatlerine doğru artış göstermektedir.
– Ağrılar daha çok diz altında hissedilmektedir.
– Akşamları evde bacaklar yukarıda olacak şekilde istirahat ihtiyacı duyulur.
– Varisten kaynaklı bacak ağrılarında, bacaklar kalp seviyesinden yukarıda tutularak istirahat edildiğinde rahatlama hissedilmektedir.
– Kış aylarında ağrılar azalır, yaz aylarında ise artış gösterir.
– Varisten dolayı meydana gelen ağrılar hareketlilikle azalma gösterir. Buna istinaden günlük olarak yürüyüşler ve egzersiz hareketleri yapılmalıdır.

Varis çorabı da tercih edilebilir
Varis hastalarının çoğu varis çorabını tedavi olmak amacıyla kullanmaktadır. Fakat çorapların maalesef tedaviye yönelik hiç bir etkisi yoktur fakat şikayetlerin azalmasına yönelik etkisi vardır. Doktor tavsiyesinde , hastalığın tipi ve boyutuna göre doğru olan ürünler kullanılmalıdır.

En Doğru Hamle Tedavi Olmaktır
Bir çok hasta, varisten yana çeşitli şikayetlere maruz kalabilmektedir. Fakat gerek korku gerekse vakit olmamasından dolayı tedavi olamamaktadır. Varis tedavi edilmezse ileri ki dönemde ciddi problemler ortaya çıkabilir. Günümüzde damar genişlemesi sorunu olan hastaların tedavisi ameliyatsız yöntemlerle kolayca yapılabilmektedir. Skleroterapi, köpük, lazer veya radyo frekans yöntemleri kullanılarak 5-30 dakika arasında tedavi gerçekleştirilerek varis hastaları sağlıklarına kavuşabilmektedir.

Ücretsiz Muayene
Idea klinik olarak Türkiyenin 4 büyük ilinde toplamda 6 kliniğimiz bulunmaktadır. İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa’da bulunan kliniklerimiz’den size en yakın olana iletişim numaralarımızdan ulaşarak randevu alabilir ve ücretsiz bir şekilde muayene olabilirsiniz. Doktorlarımız yapacakları muayene sırasında sizlere hastalığınızın tipi ve yaygınlığı ile ilgili detaylı bilgileri sunacaktır. Kabul ettiğiniz taktirde ise tedavinize hemen başlanmaktadır.

+

Yazar: Op. Dr. Orhan COŞKUN
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Orhan COŞKUN 1999 yılından bu yana kalp damar cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Varis ve hemanjiom gibi hastalıkların tedavilerinde ameliyatsız yöntemler uygulamaktadır.
whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz