Varis Köpük Tedavisi Nasıl Yapılır, Avantajları Nelerdir?

Köpük tedavisi özellikle ilerleme gösteren orta ve kalın varis tedavisinde gelişmiş merkez ve tecrübeli doktorlar tarafından sıklıkla kullanılan başarı oranı yüksek bir yöntemdir.

Varis köpük tedavisi sayesinde hastalar tedavilerini olduktan sonra herhangi bir istirahate ihtiyaç duymadıklarından iş, güç ve sosyal hayatlarına ara vermeden devam edebilmektedirler.

Kliniklerimizde ameliyatsız varis tedavisi için sıklıkla kullandığımız yöntemlerden biri olan köpük hastalarımız için oldukça avantaj sağlamaktadır.

köpükle varis tedavisi nasıl yapılır

Varise Köpük Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Son yıllarda artan deneyimler ile varis köpük tedavisi yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Varis ameliyatını saf dışı eden yöntem doğru eller tarafından uygulandığında mucize yaratmaktadır. Köpük tedavisinde diğer yöntemlere nazaran çok daha az komplikasyon ile karşılaşılır.

Köpük, skleroterapi yöntemi ile aynıdır. Skleroterapi yönteminde ilaç damarlara saf olarak enjekte edilir. İlacın hava ile reaksiyona sokulması doğrultusunda ortaya çıkan beyaz köpük kıvamında ki madde ise köpük yöntemi olarak adlandırılır. Burada amaç az miktarda ki ilaçla daha çok alana tedavi uygulanmasıdır.

Köpükle varis tedavisi skleroterapi gibi damarı yok edecek ilacın damar içine verilmesi şeklinde uygulanır ama skleroterapiden farkı ilaç ¼ oranında hava ile köpürtülerek verilir. Köpük verildiği varisli damarın büzülerek yok olmasını sağlar.

Köpükle Ayak ve Bilek Varisi Tedavi Videosu

Köpükle tedavi edilen varis sonsuza kadar yok edilmiş olur ve aynı damar tekrar genişlemez. Damar yok edildiği için tekrar varis olması mümkün değildir.

Köpük Varis Tedavi Avantajları

Skleroterapi ile aynı yöntem ile uygulanan köpükle varis tedavisi skleroterapiye göre daha fazla üstünlüğü ve avantajı vardır aşağıda köpükle varis tedavisi olan bir hastanın karşılaşacağı avantajları ve fırsatları maddeler halinde sıraladık.

 • – Varis tedavi sonrası şişlik ve ağrının daha az olur
 • – Çok kalın varislere (başparmak genişliğinde)  uygulanabildiği gibi iğne girebilecek kadar ince varislerede (kılcal varis) uygulanır.
 • – Oluşabilecek leke miktarı azdır.
 • – Varisli damara verilen ilaç miktarı az olduğundan damar dışına kaçması ciddi sorun yaratmaz.
 • – Kullanılan ilaç miktarı azaldığı için daha ekonomiktir.
 • – Vücuda verilen ilaç azaltılmış olduğu için toxik doza yaklaşılmamış olunur.
 • – Köpürtüldüğü için 4-5 katına çıkan ilaç sayesinde aynı senasta daha fazla damar tedavi edilebilir.
 • – İlaç miktarı azaldığı için damarın vereceği reaksiyon azaltılmış olur
 • – Daha az flebit ve pıhtı oluşur.
 • – Ameliyat edilebilecek tüm varisler tedavi edilebildiği gibi ameliyat edilemeyecek orta kalınlıktaki varislerde tedavi edilebilir.
 • – Her varis hastası tedavisinde kullanılabilir.
 • – Köpük tedavisinde sadece lauromacrogol kullanılır,%1-2-3 konsantrasyonlu ampuller vardır.

Köpük Tedavisinin Yan Etkileri Var mı?

– Tedavi sırasında köpük damar içine değil, damar dışına enjekte edilirse damarın göreceği tahriş cilde yansıyarak, yara oluşur. Ancak bu yara çok ciddi bir problem teşkil etmez. Küçük bir tedavi ile iyileşir.

– İlacın ciltle teması doğrultusunda küçük bir leke meydana gelebilir. Bu leke daha sonra kendiliğinden düzelir. Kişiye göre değişen bu düzelme süresi 8 ayı bulabilmektedir.

– Tedavi sonrasında ağrı gözlemlenebilir. Ancak bu bir yan etki değildir. Köpüğün damarda yarattığı tahrişten kaynaklıdır. Çoğunlukla fazla sürmez. Ağrı ile karşılaşan hastalar bu bölgeye soğuk uygulayarak rahatlayabilir.

– İğne ile yapılan bir tedavi olduğundan iğne ucunun girdiği bölgede küçük morluk gözlemlenebilir. Yan etki değildir. Kısa süre sonra morluklar kendiliğinden geçer.

– Köpük tedavisi sonrası meydana gelen şişlikler bir yan etki değildir. Tedavinin etkisini gösterdiğinin bir işaretidir. Kısa süre sonra diğer oluşumlar gibi şişlikler de kendiliğinden yok olur.

Köpük Tedavisi Riskli mi?

Uzun yıllardır bir çok merkez ve doktor tarafından tercih edilen köpük yönteminde herhangi bir risk ile karşılaşılmamıştır. Dünya üzerinde en popüler varis tedavi yöntemi köpüktür ve herhangi bir riskinin olmadığı bilinmektedir. Sadece hamile kadınlara ve hemofili rahatsızlığı olan insanlara uygulanması önerilmemektedir.

Yazar: Op. Dr. Nihat AYDIN
1975 Yılında Malatya'da doğdu. Orta okul ve liseyi Malatya Merkez Gazi Lisesinde okudu. 1994 yılında girdiğim üniversite sınavında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini 2000 yılında bitirdi.

13 Soru / Cevap Var

 1. Annem 53 yaşında,10 yıl önce varis başladı.5 yildir böyle,Önceden ağrı yapmıyordu damar genişlemeye başlayınca agrı oluyordu genelde ama şimdi ayaktayken ağrı acı var ve o bölüm Sertleşti,Daha önce ultrason yapıldı. damar tıkanıklığı yok,tedavi olmak istiyoruz

  1. kliniğimizde varis muayenesi ücretsiz,gelirseniz durumununuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Orhan Coşkun

 2. Merhabalar.Bacaktaki varisler için yapılan köpük tedavisi sonrası bacak ve ayaktaki şişlik normal mi ?

 3. merhabalar ben 18 yaşındayım. sınav senemden dolayı hareketsiz kalmamdan ötürü varis başlangıcı görüldü. genetik faktörlerin de etkisi var tabi. şu an varis çorabı kullanıyorum. düzenli olarak kullanırsam eğer o izler tam olarak geçer mi? yoksa köpük tedavisini illa yapmam gerekir mi? şimdiden teşekkür ediyorum.
  Op. Dr. Orhan COŞKUN
  Çorap varisi iyileştirmez ilerleme hızını yavaşlatır yani ilerlemesini bile engellemez.

 4. hocam burun etrafımda kılcal damarlar var tedavisini yaptırmak istiyorum seanslarınız ortalama kaç seans sürüyor

  1. Berk: Merhaba,
   öncelikle kalp ve damar cerrahlarımıza muayene olmanız gerekiyor. yüzde ve burun kenarlarınızdaki kılcallarınızın tedavisini yapıyoruz. Tüm kliniklerimizde muayene ücretsizdir. Karar verirseniz 212 572 72 65 numaramızdan iletişime geçebilirsiniz. Geçmiş Olsun.
   Op. Dr. Orhan ÇOŞKUN

 5. hocam burun bölgemde kılcal damarlar mevcut bunların tedavisini yaptırmak istiyorum fakat yüzüme herhangi bir zararı olur mu ?
  Op. Dr. Orhan COŞKUN
  Tabiki zarar vercek bir uygulama yapılmaz. Geçici kızarıklık olabilir bunun dışında sorun olmaz

  1. kamile: merhaba
   öncelikle kalp damar cerrahlarımıza muayene olmanız gerekiyor. Varisinizin derecesine göre köpük tedavisi, scleroterapi, radyofrekans veya lazer yöntemleriyle ameliyatsız tedaviler belirlenir. Kliniklerimizde ücretsiz varis muayenesi hizmeti vermekteyiz. seanslarımız varislerinizin yoğunluğuna göre belirlenmektedir. Bir veya birkaç seans arası tedavi olabilmekte, nadir durumlarda tedavi uzayabilmektedir. size en yakın kliniğimiz için randevu alarak gelebilirsiniz geçmiş olsun.
   Op.Dr.Orhan ÇOŞKUN

 6. Merhabalar,
  Varis tedavisi için ameliyat gerekli demişti doktorum. İleri derecede olduğu için. Ama şu an hamile olduğum için ertelendi. Varis çorabı kullanmamı tavsiye etmişti ama sadece alacağım zamanki boy ve kiloya göre alacağımı söyledi bu konuda yardımcı olabilir misiniz ? Varis ten dolayı önceki doğumum sezeryanla olmuştu… Boy : 1.67 Kilo : 63. İleri derece toplardamar varisi olduğunu söylemişti.
  Op. Dr. Orhan COŞKUN
  Çorap bacaklar ölçülerek verilir, hamilelikte bacak ölçüsü değişimi fazladır bu sebeple satıcıya gidip almalısınız.

 7. Hocam maliyet olarak ne kadar oluyor?

  Op. Dr. Serkan AKARSU
  Kliniklerimizde varis tedavisi 400-8000tl aralığında yapılmaktadır. SGK lı hastalara %50 indirim yapmaktayız.

 8. hocam ben 4 ay önce köpük tedavisi gördüm hala lekeleri var çok rahatsız ediyor beni olan bir kişide ben de 1.5 senedir var diyor geçmedi dedi ben dahada tedirgin oldum bu ne kadar sürede yok olacak bunlar cilt doktoru expingmet die krem verdi ama oda işe yaramadı yardımcı olursanız sevinirim.

  Op. Dr. Orhan COŞKUN
  Lekelerin geçmesi bazan uzayabiliyor.Ama mutlaka geçer.Endişe etmeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz