Varis Nedir, Neden Olur, Kimlerde Görülür?

Sitemiz yalnızca varis üzerine kurulmuş olup, bu hastalığa maruz kalan bireyleri bilgilendirmek, dilerlerse tedavilerini gerçekleştirmek amaçlanmaktadır. Varisle ilgili tüm konuları özetle ele alacağız. Merak ettiğiniz kısımları, ilgili başlıklara bakarak temin edebilir ve öğrenebilirsiniz. Eğer aradığınızı bulamadıysanız, kliniklerimizde görev yapan 7 kalp damar cerrahi uzmanımıza merak ettiğiniz soruları hemen aşağıda ki yorum kısmından yöneltebilir, yanıt alabilirsiniz.

Varis Nedir?

Genel olarak bacaklarda meydana gelen damar genişlemelerine varis ismi verilir. Venöz yetmezlik olarakta isimlendirilen bu rahatsızlık, bir çeşit damar hastalığıdır.

varis-nedir

Varis Neden Olur?

Vücudumuzda ki toplar damarların görevi kirli kanı kalbe taşımaktır. Fakat bu taşıma işlemini içlerinde bulunan kapakçıklar sayesinde yapmaktadır. Çünkü yer çekiminden dolayı aşağıda duracak olan kanı bu kapakçıklar bir sibop görevi görerek yukarı doğru pompalamaktadır. Fakat çeşitli nedenlerden dolayı bu kapakçıklar hasar gördüğünde fonksiyonlarını yerine getiremeyip, kanın aşağıda birikmesine yol açarlar. Dolayısıyla biriken kan basınç oluşturduğundan zamanla damarların hacminide büyütmektedir. Genişleme gösteren damarlar büzülüp, kıvrılarak cilt üzerinden bariz şekilde görülebilir bir hâl almaktadır.

varis-cesitleri-nelerdir

Varis Çeşitleri Nelerdir?

Varis çeşitleri boyutuna göre 3’e ayrılır. Bunlar kılcal, orta ve büyük olarak isimlendirilirler.

Kılcal Damar: En masum damar genişlemesi tipidir. Özellikleri kadınları görüntü olarak rahatsız edebilir. Bunun dışında herhangi bir yakınmaya sebep olmamaktadır. Cilt altından çıkıntı oluşumuna sebep olmayan, kırmızı ve mor renklerde saç kılı inceliğinde bulunurlar. Bu tipte ki varisler ilerleme göstererek orta veya büyük olmaz, kılcal olarak kalmaktadır. Bu tipte ki venöz yetmezlik bir çok insanda bulunmaktadır.

Orta varis: Cilt üzerinden küçük derecede belli olan çıkıntılara yol açan tiptir. Yeşil ve mor renklere sahip olan orta varis, 2-3 mm boyutlarında görülmektedir. Çoğunlukla dizin arka kısmında görülebilen bu sorun, bacağın her yerinde de meydana gelebilmektedir. İlerleme göstererek büyük varis halini alabilirler. Tedavi edilmesi ileride yaşanacak olan sıkıntıların önüne geçmek için avantaj sağlayacaktır.

Büyük varis: Yaptığı çıkıntılar net bir şekilde görülmektedir. Boyutları 3mm’den fazladır. Bu tipte ki varislerin maruz bıraktığı yakınmalar da oldukça fazladır. Yaşattığı şikayetler sonucunda kişinin yaşam kalitesini oldukça düşürebileceğinden tedavi edilmesi gereken bir tiptir.

varis-sikayetleri-nelerdir

Varis Şikayetleri

Kılcal varislerin kötü görünüm dışında herhangi bir şikayete maruz bırakmadığından üst kısımda bahsetmiştik. Fakat bu kötü görünüm erkekler tarafından çok önem teşkil etmese dahi, etek ve şort giyen bayanlar oldukça olumsuz yönde etkilenmektedir. Fakat asıl şikayetler rahatsızlık derecesi orta ve büyük olan kişilerdir.

Orta varislerde başlangıç gösteren şikayetler herhangi bir tedbir ya da önlem alınmadığında artış gösterecek hatta büyük damar genişliği olarak adlandırılan tipe dönüşecektir. Bu tiplerde yaşanılan şikayetler kişinin iş, özel ve sosyal hayatını ciddi bir şekilde olumsuz yönde etkilemektedir.

Ortaya çıkan şikayetler şu şekilde sıralanabilir,

– Cilt dışından görülebilen çeşitli boyutlarda ki çıkıntılar
– Özellikle akşama doğru artış gösteren ağırlık ve yorgunluk hissi
– Gece uykusunu bölebilecek düzeyde meydana gelen kramp
– Ağrı, şişlik, sızlama ve yanma
– Kızarıklık, morluk ve hassasiyet

Varis Kimlerde Görülür?

Varis çoğunlukla 20’li yaşların üzerinde ki bayanlarda görülebilirken, erkeklerde de meydana gelen bir rahatsızlıktır. Daha çok ailesinde, özellikle annesinde görülmüş olan kişilerde oluşup, ailesinde hiç bu rahatsızlığa maruz kalmış biri olmayan bireylerde de olabilir.

Henüz net olarak neden meydana geldiği bilinmese de, gözlemlere göre sürekli oturarak veya ayakta sabit bir şekilde çalışan kişilerde olduğu görülmüştür. Örnek olarak berber, cerrah veya öğretmenlik mesleklerini icra eden kişilerde çok sayıda karşılaşılmaktadır.

Bunun yanı sıra gebelik döneminde ki kadınlarda da artan kilolar ve hareketsizlik sebebiyle ortaya çıkabilmektedir. Fakat varisler eğer daha önce olmayıp, hamilelik döneminde meydana geldiyse doğum sonrasında geçebilmesi muhtemeldir.

Bunlarla alakasız olarak kronik kabızlık, karın içinde bulunan kist ve kitle gibi karın içinde ki basıncı artıran sebepler, alkol kullanımı, fazla kilolar da varis oluşumunda rol oynayan etkenlerdir.

Varis Oluşumu Nasıl Engellenir?

Yazımızın akışında hastalığın daha çok genetik sebeplerden meydana geldiğinden bahsetmiştik. Ailesinde özellikle annesinde varis bulunan kişiler daha fazla risk altında olsa da illa ki bu hastalığa sahip olacak diye bir kâide yoktur.

Ailesinde hiç varis vakası ile karşılaşmayan kişilerde de meydana gelebilir. Varislerin önlenebilmesi için aşağıda ki maddelere dikkat edilmesi gerekmektedir.

– Uzun süre ayakta ya da oturur pozisyonda kalınmamalı. Belli aralıklarla hareket edilmelidir.

– Genetik durum söz konusuysa sürekli oturmayı ya da ayakta durmayı gerektiren meslekler icra edilmemeli.

– Günlük olarak en az 30 dakikalık yürüyüşler yapılmalı. Bunun dışında bisiklet sürmek, egzersiz yapmak ve yüzmekte iyi gelecektir.

– Varis belirtileri başlangıç gösterdiyse akşamları istirahat sırasında ayaklar yüksekte tutularak uzanabilir.

– Kemeri çok sıkı ve dar kıyafetler dışında, bol kıyaefetler tercih edilmelidir.

– Fazla kilo alınmamalı, varsa verilmelidir.

– Gebelik döneminin ikinci yarısında bacaklar yukarıda istirahat edilmelidir.

– Varislerinizin boyutu ve yaygınlığına bağlı olarak doktor tarafından verilecek uygun varis çorabı kullanılmalıdır.

– Sauna, plaj, kaplıca ve benzeri sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır.

Varis İlaçla Geçer mi?

Varisin tanımını yaptığımız başlıkta, toplar damarların içerisinde bulunan kapakçıkların herhangi bir sebepten dolayı zarar görerek fonksiyonlarını yerine getirmediklerinden bahsetmiştik. Dolayısıyla kapakçıklar görevini yerine getirmediğinden dolayı kan birikme göstermektedir ve damar genişlemeye maruz kalmaktadır.

Hastalığın tedavisi için kapakçıkların düzeltilmesi gerekir fakat günümüz teknolojisinde maalesef bu mümkün değildir. Bu sebepten dolayı sorun çıkaran damarın tahrip edilmesi gerekmektedir. İlaç ile tedavisi mümkün değildir. İlaçlar yalnızca ağrı, sızı veya benzer şikayetlerin geçici olarak azaltılmasında rol oynayabilir.

Bitkisel Karışım ve Sülükle Varis Tedavisi Mümkün müdür?
Bilimsel ilaçların tedaviye yönelik hiç bir etkisi olmadığı gibi, aynı durum bitkisel ve sülük tedavileri için de geçerlidir.

İnternet ortamında varislerin bitkisel karışım ve sülüklerle tedavi edildiği yönünde iddialar bulunsa da maalesef gerçeği yansıtmamaktadır. Bitkisel karışımlar, karşılaşılan şikayetlerin yaşattığı olumsuz durumları bir nebze olsa da azaltabilse de iyileştirmez.

Sülük konusunda ise durum daha farklıdır. Sülükler kan emici hayvanlardır. Bu hayvanlar bacaklarda varis olan kısımlara yapıştırıldığında birikme gösteren kirli kanı emmektedir. Dolayısıyla çıkıntılar ortadan kalkarak, şikayetler bir kaç günlüğüne düzelebilmektedir.

Fakat, kapakçıkları ve damarları tedavi edemediğinden bir kaç gün sonra eski görünüm ve şikayetler tekrar ortaya çıkacaktır. Bu durumda vücudunuzda gereksiz kan kaybı yaşanacağı gibi, boşuna para harcamış olacaksınızdır.

Özetle varisler tamamen kalp damar cerrahi uzmanları tarafından tedavi edilmesi gereken bir hastalık olup, evde hastanın kendi kendini çeşitli teknikler uygulayarak tedavi edebilmesi mümkün değildir. Bu tarz hastalıkların tedavisi için doktorlar uzun yıllar öğrenim görerek, tecrübe kazanmaktadır.

Ayrıca hastalığın tedavisinde pahalı cihazlar kullanılmaktadır. Bu da varislerin tedavisinin bitkisel karışım ya da sülük gibi çeşitli yollarla yapılamadığının kanıtıdır.

Varis Çorabı
Diğer bir konu varis çorabıdır. Hastalığın şikayetlerini azaltabilmek ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak adına oldukça faydalıdır. Fakat bir çok insan varis çorabı kullandığında, hastalığın tedavi olacağını sanır. Bu yanlış bir düşüncedir. Çoraplarında tedavi edebilmek adına hiç bir üstünlüğü yoktur. Az önce de bahsedildiği gibi şikayetlerin azaltılmasında etkin rol oynamaktadır. Varis konusunda herhangi bir tecrübesi olmayıp, farklı branşta görev yapmakta olan bir doktora muayene olunduğunda ağrı kesici ve varis çorabı reçete edilmekte, hastalık hakkında bir bilgi verilmemektedir. Hastalarda bu verilen ilaç ve çorap ile iyileşeceğini düşündüğünden uzun yıllar kullanmaktadır. Bir çok çeşitte varis çorabı bulunmaktadır, bunlar hastalığın tipine göre değişiklik gösteren ürünlerdir. Dolayısıyla varislerin boyutlarına göre uygun çorap kullanılmalıdır.

Varis İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir
Rahatsızlığın muayenesi, teşhisi ve tedavisi için aile hekimi ya da farklı branşlarda görev yapmakta olan doktorlara değil Kalp Damar Cerrahisi Uzmanına başvurulması gerekmektedir.

Ameliyatsız Yöntemlerle Varis Tedavisi Olabilirsiniz

Günümüzde teknolojinin sağlık alanına kattığı yeniliklerle, tıp büyük derecede ilerleme göstermiştir. Bir çok rahatsızlığın veya sorunun tedavisi daha pratik bir şekilde yapılmaktadır. Aynı şey varis için de geçerlidir. Bir kaç yöntem kullanılarak hastalar herhangi bir kesi, dikiş, narkoz ya da istirahate maruz bırakılmadan tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi yöntemleri sitemizde farklı sayfalarda detaylı bir şekilde anlatılmış olsa da özetle bahsedelim.

Lazerle Tedavi

Cilt üzerinden uygulanmakta olan bir yöntemdir. Lazer ışınları 70-100 derecelik ısıya sahip olup, sorun çıkaran damarların tahrip edilmesini sağlamaktadır. Isının kişiye acı vermemesi için soğuk jel eşliğinde uygulanır. Bu yöntem yalnızca kılcal damarların tedavisi için kullanılmaktadır.

Radyo Frekansla Tedavi

Cilt altından ve üzerinden uygulanabilen iki çeşidi bulunan radyo frekans, kliniklerimizde yalnızca cilt üzerinden olacak şekilde kullanılan bir yöntemdir. Lazerle çok benzer bir yöntem olan radyo frekans, çok ince ucu bulunan bir aletle sorun çıkaran damarların tahrip edilmesine dayanır. Çok pratik bir yöntem olup, herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Skleroterapi Tedavisi

Bu yöntem orta ve büyük varislerin tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Özel bir ilaç, ince uçlu bir iğne ile damarın içine enjekte edilerek damar yok edilir. Damarların boyutu ve yaygınlığına göre 2. seans gerektirebilir.

Köpükle Tedavi

Skleroterapi ile aynı yöntemdir. Fakat bu yöntemde ilaç saf olarak kullanılmaması, hava ile karıştırıldığında elde edilen köpüğün enjekte edilmesidir.

Kliniklerimizde üst kısımda sıralanan 4 ameliyatsız yöntem kullanılmaktadır. Bu tedaviler 10-30 dakika kadar sürede uygulanabilir. Damarların yoğunluğu ve boyutuna göre bir kaç seans gerekebilir. Ameliyatsız tedavilerin kişiye kattığı avantajlar oldukça yüksektir.

Varis Tedavisi Ücretleri Ne Kadar?
En çok merak edilen konulardan biride tedavi ücretleridir. Fakat sabit bir fiyat verilmesi mümkün olmamaktadır. Hastanın muayene edilmesi varis tipi, boyutu ve yoğunluğu teşhis edilmelidir.

Varis Tedavi Merkezi
İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa’da hizmet vermekte olan kliniklerimizin tümünde konusunda tecrübeli ve başarılı Kalp Damar Cerrahi Uzmanlarımız görev yapmakta olup, muayene ücretsizdir.

Ücretsiz Muayene İmkanı
Tedavi ücretinizi öğrenebilmek adına Türkiye’de bulunan 6 kliniğimizden size en yakın olan şubemize gelerek ücretsiz varis muayenesi olabilir, hastalığınızın türü ve tedavisi hakkında bilgi alabilirsiniz. Hekimlerimiz sizin için en uygun varis tedavisi yöntemi hakkında bilgi verecek, uygun gördüğünüz taktirde hemen tedaviniz başlayacaktır.

Sanal Muayene Yaptırabilirsiniz
İletişim sayfasında bulunan şubelerimizden size en yakın olan GSM numarasına hastalığınıza dair fotoğraflar atarakta tedavi ücretinizi kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Yazar: Op. Dr. Nihat AYDIN
1975 Yılında Malatya'da doğdu. Orta okul ve liseyi Malatya Merkez Gazi Lisesinde okudu. 1994 yılında girdiğim üniversite sınavında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini 2000 yılında bitirdi.
whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz