Varise Ne İyi Gelir?

Varis hastalığı bazı insanlarda hiç bir soruna yol açmazken çoğu hastada da çeşitli şikayetlere sebep olmaktadır. İlerleme gösteren varis rahatsızlığı şikayetlerle beraber kişilerin yaşam kalitesini de oldukça düşürmektedir. Belirtmek isteriz ki varislerin maalesef sanıldığı gibi ilaç, krem veya çorapla tamamen iyileşmesi mümkün değildir. Fakat yapılması gereken davranışlara ve alınacak tedbirlere dikkat edildiğinde hasta hem rahatlayacağı gibi hem de hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabilir veya durdurulabilir.

varise-ne-iyi-gelir

İş, güç kaybı yaşamamak veya sosyal hayatınıza ara vermemek için tedavi olmaktan çekiniyorsanız bu davranışınız tamamen yersizdir çünkü teknolojinin sağlık alanına getirdiği yenilikler doğrultusunda varis tedavisi ameliyatsız bir şekilde herhangi bir kesi, dikiş, pansuman ya da istirahat gerektirmeksizin kısa sürede avantajı şekilde yapılabilmektedir. Bu tedaviye kişi kendi imkanlarıyla geldiği gibi tedavinin ardından kendi imkanlarıyla ayrılarak herhangi bir iş, güç kaybı yaşamadığı gibi sosyal hayatına aralıksız devam edebilir.

Şimdi ise konumuzun başında da belirttiğimiz üzere varis hastalarının tedbir amaçlı uygulaması gereken davranışları ele alalım.

Günlük Olarak En Az 30 Dakikalık Yürüyüşler Yapın

Bilindiği üzere damar genişlemesi probleminde çoğunlukla görülmekte olan şikayet bacaklarda meydana gelen ağrı, ağırlık ve yorgunluk hissidir. Bu şikayetler günün ilerleyen saatlerinde kendisini daha çok belli eder. Akşam saatleri geldiğinde artık maalesef çekilmez bir hale gelen ağrılar kişileri çok güç durumlara sokmaktadır. Ağrıların azalması ve bacakların rahatlaması için yürüyüş yapmanız gerekmektedir. Tempolu bir şekilde yapılacak olan bu 30 dakikalık yürüyüşler etkisini göstermesi için günlük bir şekilde yapılmalıdır. Bu aktivite bacaklarda ki kan dolaşımını düzenleyecek ve ağrılarınızı ciddi anlamda minimize edecektir.

Bacaklarınız Yukarıda Olacak Şekilde İstirahat Edin

Az önce hastaların bacaklarında akşama doğru ağrı, yorgunluk ve ağırlık hissi gibi şikayetlerin meydana geldiğinden bahsetmiştik. Hal böyle olunca insanlar akşamları eve geldiklerinde istirahat etmek amacıyla uzanırlar. Bacaklar yukarıda duracak şekilde uzanılması çok fayda verecektir. Bacaklarınızın 20-30cm kadar yukarıda durması için altına minder, yastık veya benzeri araçlar kullanabilirsiniz.

Yüzme Oldukça Avantaj Sağlar

Şartlarınız el veriyorsa yapılacak yüzme faaliyeti kişiyi oldukça olumlu yönde etkiler ve avantaj sağlar. Bacak kaslarının çalışmasına yönelik bir aktivite olan yüzme sayesinde bacaklarda meydana gelen ağrı ve kramp gibi şikayetler oldukça indirgenebilir. Fakat yüzdükten sonra kesinlikle güneşlenmek amacıyla plajda kalınmamalıdır.

Varis Çorabı Tercih Edilebilir

Bir çok varis hastasının kullanmakta olduğu ürünlerden biri de varis çorabıdır. Yalnız bu çoraplar hakkında tedavi ederek iyileştirir yönünde yanlış bilinmekte olan bir bilgi var. Çorapların herhangi bir tedavi edici üstünlüğü bulunmamakta kullanıldığı taktirde kişinin şikayetlerini azaltma yönünde özellikleri vardır. Fazla sıkılıkta olan bu çoraplar bacaklara aşırı baskı uyguluyor olsa da oldukça yararlıdır.

Mesaj Yapın

Bacaklarda kanın göllenmesi bir çok şikayete neden olmaktadır. Bu şikayetlerin azalması için bacaklarda kan dolaşımının olması gerekmektedir. Dolayısıyla bacaklara yapılacak olan masaj kan dolaşımına yardımcı olacak ve böylece kişide meydana gelen yakınmaları en aza indirecektir. Ayrıca soğuk ile yapılacak olan masaj da iyi gelmektedir.

Hareketsiz Yaşamdan Uzak Durun

Rahatsızlığın meydana gelmesinde ki en temel sebep sürekli olarak ayakta ya da oturarak çalışarak hareketsiz kalmaktır. Çünkü hareketsiz kalındığında bacaklara uygulanan yük ve basınç artmakta dolayısıyla varislerin oluşumuna yol açmaktadır. Aynı hatalara devam edilmemeli sık olarak hareket edilmelidir. Böylece bacaklara uygulanan kuvvet dağıtılmalı ve kan dolaşımının meydana gelmesi sağlanmalıdır. 45-60 dakikada bir yapılacak 2-3 dakikalık küçük yürüyüşler kişilerde epeyce bir avantaj sağlamaktadır.

Yapmanız gerekenlerden bahsettik, şimdi de yapmamanız gerekenleri sıralayalım.

Varisler İlaçla ve Sülükle İyileşmez

Bilimsel ya da bitkisel olan ilaçlar, kremler veya sülük ismi verilen hayvanın varisleri tedavi edebilmek adına herhangi bir katkısı kesinlikle yoktur. İnsanların ameliyat korkusunu veya zaman bulamamasını fırsat bilerek, ilaçla ya da sülükle tedavi ettiğine yönelik iddialarda bulunan kişilere itimat etmeyin. Varislerin iyileşebilmesi için sorun yaratan toplardamarın içerisinde ki kapakçığın onarılması gerekmektedir. Dolayısıyla bu kapakçıkların tedavisi tıbbi olarak bile mümkün değilken, bu faktörlerle yapılabilmesi imkansızdır (!)

Bu uygulamalardan medet ummanız hem paranızı hem de zamanınızı kaybetmenize yol açacak, sadece şikayetlerinizin devam etmesine neden olacaktır.

Ameliyatsız Yöntemleri Tercih Ederek Tedavi Olabilirsiniz

Üst kısımda ki sıralanan bilgilerin hastalığı kesinlikle tedavi edemeyeceğini fakat az da olsa rahatlama meydana geleceğinden bahsettik. Bu faktörlerin yanı sıra yapılması gereken en iyi yaklaşım ameliyatsız tedavi yöntemleri olabilmektedir. Teknolojinin sağlık alanına katmış olduğu gelişmeler ile varis tedavisi yalnızca 10 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilerek, hastanın tedavi sonrasında günlük yaşamına ara vermeden devam etmesini mümkün kılmaktadır.

Kliniklerimizde varis muayenesi ücretsiz olarak yapılmakta, kullanılması gereken yöntem hekimlerimiz tarafından belirtilmektedir. Kişi dilerse tedavi de anında yapılmaktadır.

Size en yakın şubemize telefon numaralarımızdan ulaşarak randevu alabilir, muayenenizi olabilirsiniz.

Yazar: Op. Dr. Nihat AYDIN
1975 Yılında Malatya'da doğdu. Orta okul ve liseyi Malatya Merkez Gazi Lisesinde okudu. 1994 yılında girdiğim üniversite sınavında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini 2000 yılında bitirdi.
whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz