Radyofrekans İle Varis Tedavisi

Radyo frekans ile yapılan varis tedavisi ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinden biridir. Günümüzde tedavi merkezleri tarafından yaygın bir şekilde kullanılan radyo frekans yanı sıra lazer, skleroterapi ve köpük yöntemleri ile alakalı konularda sitemizde detaylı olarak yer alıyor olsa da özetle geçeceğiz.

radyo frekans varis tedavisi

Cilt Üzerinden ve Altından Uygulanabilir
Radyo frekans yöntemi varis hastalarına cilt altından ve üzerinden olmak üzere iki şekilde uygulanabilen bir yöntemdir. Biz IDEA Klinik olarak ameliyatsız yöntemleri kullanmayı benimsediğimiz için çoğunlukla cilt üzerinden tedavi uygulamaktayız. Fakat ilerlemiş olan vakıalar da mecbur kalınırsa damar içinden de uygulamayı tercih ve tavsiye edebilmekteyiz.

Başarılı Bir Tedavi Yöntemidir
Radyofrekans yani radyo dalgaları kullanılarak cilt üzerinden uygulanan varis tedavisi yöntemi için şüphesiz en yaygın kullanılan başarılı ve etkili tekniklerden biridir denilebilir. Bu yöntem ile hem kılcal hem de bazı orta varis çeşitleri tedavi edilebilir. Radyo dalgaları aracılığı ile genişlemeye maruz kalmış olan damarlar tahrip edilerek varislerin yok edilmesi sağlanmaktadır.

Radyo Frekans Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu tedavi de çok ince bir ucu bulunan, özel bir cihaz kullanılmaktadır. Bu ince uç sorun yaratan damarlara dokunduralarak, tahrip edilmektedir. Özellikle kılcal damarların tedavisinde son derece etkilidir. Bacak, yüz ve burun bölgelerinde meydana gelen kılcal damar sorununun tedavisi için kullanılabilmektedir.

Bu yöntem 10-30 dakika kadar sürmektedir. Varisler çok yaygın değilse tek seans yeterli olmaktadır. Çok ciddi bir şekilde acı meydana getirmediği için uyuşturmayada gerek duyulmaz. Herhangi bir yan etkisi yoktur ve kolay bir yöntemdir.

Yalnızca Kılcal ve Orta Varisler İçin Etkilidir
Radyofrekans maalesef tüm varis tipleri için uygulanamamaktadır. Yalnızca kılcal ve kısmet orta dereceli varislerin çözümü için kullanılabilmektedir. İlerleme göstermiş olan orta ve kalın derecede ki varislerin tedavisinde skleroterapi ve köpük yöntemi uygulanabilmektedir. Bu yöntemlerde son derece başarılı ve 5-10 dakika kadar kısa sürmektedir.

Bilindiği üzere varis, damar hastalıklarından yalnızca biridir. Dolayısıyla çok önem ve ciddiyet gerektirir. Dolayısıyla tedavinin kesinlikle kalp damar cerrahi uzmanları tarafından yapılması gerekmektedir.

Ücretsiz Muayene İmkanı
Idea kliniklerinde varis muayenesi tamamen ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır. Muayene esnasında uzman hekimlerimiz varisleriniz hakkında ki tüm detaylı bilgileri, kullanılacak yöntemi ve fiyatını belirtmektedir. Kabul ettiğiniz taktirde tedaviye hemen başlanmaktadır.

Herhangi bir dezavantajı olmayan ameliyatsız yöntemler kullanılmakta olup, hasta tedavi sonrasında herhangi bir aksama yaşamadan günlük hayatına devam edebilmektedir.

Yazar: Op. Dr. Nihat AYDIN
1975 Yılında Malatya'da doğdu. Orta okul ve liseyi Malatya Merkez Gazi Lisesinde okudu. 1994 yılında girdiğim üniversite sınavında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini 2000 yılında bitirdi.
whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz