At Kestanesi Varis Tedavisi İçin Kullanılır mı?

Varis rahatsızlığı olan insanlar kolay bir şekilde bu hastalığı atlatmak için ameliyat olmayı veya ameliyatsız cerrahi yöntemleri tercih etmeden önce alternatif arayışlar içine girerler. Bir çok rahatsızlıkta olduğu gibi varis ve şikayetlerinin yok edilmesi adına çoğunlukla bitkisel yollara başvururlar.

Bunun en büyük sebebi doktor ve ameliyat korkusu olabileceği gibi, kişilerin iş ve özel hayatında aksaklıklar yaşama kaygısıdır.

at-kestanesi-varis-tedavisi

At Kestanesi Varisleri İyileştirir mi?
Daha önce varisin bitkisel tedavisi ile ilgili hazırladığımız konuda üzerine basa basa bitkisel yollarla varisin asla ve asla tedavi edilemeyeceğinden bahsetmiştik.

At kestanesinden de alınacak olan çözümün hiç bir farkı yoktur. Yani kısacası varisin tek tedavisi gerek ameliyat gerekse ameliyatsız olarak tercih edilebilecek cerrahi yöntemlerle yapılabilmektedir. At kestanesinin değil de özünün genişlemeye maruz kalan damarları daralttığına dair bilgiler bulunuyor olsa da bu bilimsel bir gerçeklik taşımamaktadır.

Yalnızca ağrı, sızı, yanma gibi şikayetlerin azaldığı görülsede psikolojik bir etki olduğu bilinmelidir.

Burada diş çürümesi, kol yada bacak kırığı gibi insanların yaşadığı sorunları örnek olarak göstermemiz mümkündür. Alçıya alınmış bir kolun ya da çürük bir dişin sebep olduğu ağrılar nasıl ki ağrı kesici kullanımıyla dindirebiliyor fakat sorun kökten çözülemiyorsa at kestanesi ve diğer bitkisel yollarda meydana gelen şikayetleri azaltabilir fakat hastalığı iyileştirememektedir.

Varis rahatsızlığı toplardamarların içerisinde bulunan kapakçıkların herhangi bir sebepten dolayı hasar görmesiyle oluşmaktadır. Bu kapakçıkların görevi kirli kanı yukarı yani kalbe pompalamaktır. Fakat kapakçık zedelendiğinde fonksiyonlarını yitirmekte dolayısıyla kan pompalanamadığından aşağıda birikerek damarların genişlemesine sebep olur.

ameliyatsız varis tedavisi

Buradan anlaşıldığı üzere varis hastalığının tamamen iyileşmesi ve kişinin rahata kavuşması için kapakçıkların onarılması gerekmektedir. Fakat günümüz şartlarında kapakçıkların tedavi edilmesi kesinlikle söz konusu değildir. Tıbbi olarak tedavisi mümkün olmayan kapakçıkların bitkisel yollarla iyileşmesinin ihtimali maalesef yoktur.

Bilimsel Olan Varis Tedavileri Tercih Edilmeli
Üst kısımda da belirttiğimiz gibi bilimsel ya da bitkisel olarak hazırlanmış hiç bir ilaç ve karışım kesinlikle varisleri tedavi edebilecek özelliklere sahip değildir. Ameliyatlı veya ameliyatsız tedavi yöntemleri tercih edilmelidir.

Idea klinik Kalp ve Damar Cerrahi Merkezi olarak ameliyatsız yöntemleri tavsiye etmekteyiz. Bunun nedeni varislerin boyutu ve yoğunluğuna göre ameliyatsız tedavilerin 5-10 dakika kadar kısa bir sürede yapılabildiği gibi, tedavi sonrasında hastanın günlük yaşantısına herhangi bir ara vermeden devam edebilmesidir.

Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri
– Lazer : Teknolojinin sağlık alanına katmış olduğu, günümüzde bir çok hastalığın tedavisi için kullanılan lazer, kılcal varislerin tedavisinde de büyük önem ve kolaylık arz etmektedir.

– Radyofrekans : Kılcal ve kısmen orta boyda ki varislerin tedavisinde kullanılmakta olan bu yöntem %95 oranında başarı sağlamakta ve çoğunlukla tek seans yeterli olmaktadır.

– Skleroterapi : Bu yöntemde çok ince uçlu bir iğne ile genişlemeye maruz kalan damarların içine ilaç enjekte edilmektedir. ilacın enjekte edilmesi sonucunda damarın tahrip edilmesi amaçlanmaktadır.

– Köpükle tedavi : Skleroterapi yönteminde kullanılmakta olan ilaç hava ile karıştırılarak köpüğe benzer bir hal alır ve bu şekilde damara enjekte edilir. Skleroterapi yöntemiyle aynıdır.

Türkiye’nin 5 büyük ilinde, 6 şubesiyle hizmet vermekte olan idea kliniklerinden size en yakın olan şubemize irtibat numaralarımızdan ulaşabilir ve randevu alabilirsiniz. Tüm kliniklerimiz varis hastalarına ücretsiz muayene uygulamaktadır.

Muayene esnasında hekimlerimiz hastanın varis tipi, yoğunluğu ve uygulanacak tedavi yöntemiyle ile fiyatları hakkında bilgi vermektedir. Bu bilgilerin ardından kişi tedavi olmayı tercih ettiğinde hemen başlanmaktadır.

Yazar: Op. Dr. Rüştü KALAÇ
Op. Dr. Rüştü KALAÇ 1989 yılında Ankara Tıp Fakültesinden mezun olarak, 1998 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Kalp Damar Cerrahi Uzmanlığı İhtisasını tamamlamıştır. Şu an IDEA TIP Şişli'de hasta kabul etmektedir.
whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz