Varis Tekrarlar mı?

Varis tedavisi olmuş ya da olacak kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de “varis tekrarlar mı?” sorusudur. Bu konumuzda bu soruyla ilgili cevabımızı ayrıntılı olarak vereceğiz, dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ederiz.

Tedavi Olduktan Sonra Varisler Tekrar Eder mi?

Bilindiği üzere varisler 3 çeşitte incelenmektedir. Bunlar kılcal, orta ve büyük olarak adlandırılır. Anlaşıldığı üzere kılcal en hafif, büyük ise epeyce ilerleme sarf etmiş varislere verilen isimdir.

varis tekrarlar mı

Büyük varislerin tedavisinde amaç varisin iyileştirilmesi değil, varis oluşumuna yol açan damarın tedavi edilmesidir. Damarların tahrip edilerek, yok edilmesiyle birlikte cilt üzerinden bariz belli olacak şekilde genişleyen damarlar ortadan kalktığından dolayı varis tedavi edilmiş olur. Vaka çok büyük ve yaygınsa bir kaç seans gerekebilir. Fakat sorun ortadan tamamen kalktığında aynı yerden tekrarlaması düşük ihtimaldedir. Fakat bu varislerin oluşumunda alınmayan önlem ve tedbirsizliklere devam edilirse farklı damarlarda da sorun ortaya çıkabilir.

Yani buradan anlaşılacağı üzere tedavisi yapılan varisler tekrarlamaz. Fakat farklı damarlarda aynı sorun ortaya çıkabilir. Toplumda bu her ne kadar varis başka yere sıçramış gibi ifade edilse de, yanlıştır. Varis bir damardan başka bir damara sıçrayan ya da bulaşan bir sorun değildir. Tamamen kişinin iş ve özel hayatında ki yaşam biçimiyle alakalı bir sorun olduğu gibi büyük ölçüde genetiktir.

ameliyatsız varis tedavisi

Üst kısımda daha çok büyük varislerden bahsetmiş olsak da aynı durum orta ve kılcal varisler içinde geçerlidir. Tedavisi doğru yapılmış olan hiç bir varisin tekrarlama olasılığı yoktur. Fakat tamamen farklı damarlarda yine aynı durum söz konusu olabilir. Bu da kişinin tedbirsiz bir şekilde yaşamaya devam etmesinden dolayıdır.

Ameliyatsız Tedavi Önerilir

Doğru tedavi uygulandığı zaman sorunlu damarların yok edilmesiyle tekrarlamanın söz konusu olmayacağını belirttik. Günümüzde bu hastalık için ameliyatsız tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Etkili ve başarılı olan bu yöntemlerin kullanılması kişiye büyük avantaj sağlar. Örneğin ameliyatsız yapılan tedaviler çok kısa sürede gerçekleştirilir.

Kişinin bacaklarına herhangi bir kesi veya dikiş uygulanmaz. Dolayısıyla pansuman da gerektirmez. Bunun dışında asla hastanede veya evde istirahate maruz kalınmaz, kişi bu yöntemlerle yapılan tedavinin ardından iş, özel ve sosyal hayatına ara vermeden akıcı bir şekilde devam edebilir.

Ameliyatsız Yöntemler Nelerdir?

Toplum olarak ameliyatsız dendiğinde akıllara ilk olarak bitkisel veya benzeri çözüm teknikleri gelmektedir. Bu tamamen yanlış bir düşünce olup bir çok hastalık için asla mümkün olmayan yöntemlerdir. Teknolojinin sağlık alanına katmış olduğu yenilikler ve gelişmeler ile bazı hastalıkların tedavisi teknolojik cihazlarla yine kalp damar cerrahi uzmanları tarafından yapılmaktadır. Buna cerrahi ameliyatsız yöntemler denilmesi yanlış bir tabir olmaz.

IDEA Klinikte Uygulanan Yöntemler Şu Şekildedir

– Skleroterapi: Sorun yaratan damarın içerisine özel bir damarın enjekte edilerek bu damarın tahrip edilmesi ile gerçekleştirilen bir tedavidir. Enjekte edilen bu ilacın herhangi bir yan etkisi bulunmadığı gibi böbrekler aracılığıyla vücuttan dışarı atılmaktadır.

– Köpük Tedavisi: Skleroterapi ile aynı türde olan bir tedavidir. Burada ki fark skleroterapi de ilaç saf halde enjekte edilirken, bu yöntemde saf olan ilacın 1/4’ü hava ile reaksiyona sokulur ve ortaya çıkan köpük benzeri ilaç enjekte edilir. Meydana gelen ilaç köpüğe benzediği için ismi köpük tedavisi olarak tabir edilmektedir.

– Lazer: Yalnızca kılcal varisler için etkili olan ve kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışınlarının 60-80 derece arasında verdiği ısı ile sorunlu damarlar yok edilerek uygulanır.

– Radyo Frekans: Kılcal ve orta varisler için uygun olan bir tedavi yöntemdir. Lazer de olduğu gibi radyo frekans cihazının sağladığı ısı enerjisinden faydalanılır. Sorunlu damarlar bu şekilde tedavi edilerek hasta sağlığına kavuşmaktadır.

Ücretsiz muayene!
İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan kliniklerimizin tümünde konusunda uzman kalp damar cerrahi uzmanları görev yapmaktadır ve kliniklerimizin tümünde varis muayenesi ücretsiz olarak yapılmaktadır. Size en yakın kliniğimizden randevu alarak ücretsiz muayene olabilir, doktorlarımızdan varislerinizin durumu ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Randevu Alabilirsiniz
Size en yakın kliniğimize iletişim numaralarımızdan ulaşarak randevu alabilir, muayene ve tedavinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İletişim numaraları için BURAYA tıklayınız.

Yazar: Op. Dr. Orhan COŞKUN
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Orhan COŞKUN 1999 yılından bu yana kalp damar cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Varis ve hemanjiom gibi hastalıkların tedavilerinde ameliyatsız yöntemler uygulamaktadır.
whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz