Varis Oluşumu Nasıl Engellenir?

Gerekli önlem ve tedbirlerin alınması ile bir çok hastalığın önüne geçilebilmektedir. Aynı durum kısmen de olsa varis içinde geçerlidir. Kısmen denilmesinde ki sebep varis rahatsızlığında genetik durumların söz konusu olmasıdır.

varis oluşumu nasıl engellenir

Ailesinde varis problemi olan kişiler daha dikkatli olmalı, gereken önlemleri almalıdır. Kesin olarak önüne geçilemese de, ilerlemesi yavaşlatılabilmektedir.

Varis Oluşumu Nasıl Önlenir

– Uzun sürecek seyahatlere çıkıldığında molalar iyi değerlendirilmeli ve kısa da olsa yürüyüşler yapılmalıdır. Yoluculuk uçak ile yapılıyorsa kişi oturduğu yerde bacak hareketleri gerçekleştirmelidir.

– Sürekli olarak ayakta ya da oturularak hareketsiz bir şekilde çalışılıyorsa verilen molalarda yine yürüyüş yapılmalı hareket edilmelidir.

– Hamam, sauna ve kaplıca gibi ortamlardan uzak durulmalıdır.

– Yüzmek varislere çok iyi gelmektedir fakat yüzdükten sonra plajda ya da havuz kenarında güneşlenilmemelidir.

– Hareketsiz yaşam tarzından uzak durulmalıdır. Yaş kaç olursa olsun mutlak surette günlük yürüyüşler yapılmalıdır.

– Fazla kilo almamaya dikkat edilmeli ve fazla kilolar verilmelidir.

– Bacağı ya da beli sıkan dar pantolon, tayt ya da benzeri giyimler tercih edilmemelidir. Rahat ve bol kıyafetler giyilmelidir.

– Öğretmenlik, berberlik, cerrahlık gibi uzun süre ayakta durulmasını gerektiren meslek sahibiyseniz mola olduğunda oturup, kalkma ve yürüme hareketleri yapılmalı. Bacak kasları çalıştırılmalıdır.

– Hamileler ve diğer varisi olan insanlar uygun ölçülerde ve doktor tavsiyesinde varis çorabı kullanmalıdır.

– Hamileliğin ikinci yarısında olanlar ve diğer varisi olan insanlar akşamları istirahatlerini bacaklar yukarıda olacak şekilde yapmalıdır.

– Küçükte olsa meydana gelen bacak veya ayak yaraları önemsenmelidir. Varisler, cildin beslenmesini bozduğundan dolayı küçük yaralar normalden daha zor iyileşme göstermektedir.

– Mevcut varisler, ameliyatsız yöntemlerle tedavi ettirilmelidir.

– Krem, çay veya bitkisel karışımlarla varisleri tedavi ettiğine yönelik iddialarda bulunan kişilere itimat edilmemelidir. Bu yöntemlerin varisleri tedavi edebilme gibi bir üstünlüğü bulunmamaktadır. Bu yöntemlerin kullanıldığı süre içerisinde yalnızca para kaybı yaşanarak, hastalığın ilerlemesine olanak tanınmaktadır.

Önlemek için gereken maddelerle uğraşmak istemiyor ve mevcut varislerden kurtulmak istiyorsanız;

– Kalp damar cerrahi uzmanlarına muayene olunması gerekmektedir.

– Varis konusunda teknolojik yöntemlerin kullanılmakta olduğu kliniklerden hizmet alınmalıdır. (teknolojinin bulunmadığı merkezler sizleri ameliyata razı etmektedir.)

– Tüm var olan varislerin yok edileceği yöntemlerin kullanılması gerekmektedir. (Ameliyat yapıldığında sadece kalın varisler alınabildiği gibi diğer orta ve kılcal varisler kalacaktır)

Varislerin İlerlememesi İçin Yapılması Gerekenler

– Hareketsiz yaşamdan kaçının.

– Bir saatten fazla oturmayın ya da ayakta durmayın.

– Bacaklarınıza soğuk su ile masaj uygulayın.

– Dar giyimlerden kaçının, bol giyim tercih edin.

– Topuklu ayakkabılarınızın 5cm den yüksek olmamasına özen gösterin.

– Kilo almamak için doğru ve düzenli beslenin.

– Doktorunuzun tavsiye ettiği varis çorabını kullanın.

– Sigara ve alkolden uzak durum.

– Plaj, kaplıca, sauna ve hamam gibi sıcak ortamlardan uzak durun.

– Tamamen kurtulmak için varis tedavisi olunması gerektiği unutulmamalıdır.

Yazar: Op. Dr. Orhan COŞKUN
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Orhan COŞKUN 1999 yılından bu yana kalp damar cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Varis ve hemanjiom gibi hastalıkların tedavilerinde ameliyatsız yöntemler uygulamaktadır.
whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz