Varis Kremleri İşe Yarar mı?

Varis hastalığı olan kişilerin medet umduğu çözüm yollarından biri de kremlerdir. Muhtemelen siz de bu sayfaya geldiğinize göre varis rahatsızlığınız var ve çözümü krem, ilaç veya bitkisel yollarda arıyorsunuz.

Öncelikle Varis Neden Olur Bilmelisiniz

Öncelikle varislerin neden ve nasıl olduğunu bilmek gerekir. Varis toplardamarların çeşitli sebeplerden dolayı genişlemesi sonucunda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu genişleme damarların içerisinde kirli kanı pompalama görevi bulunan kapakçıkların hasar görmesi ve fonksiyonlarını yitirmesinden kaynaklanır.

Çünkü kirli kan pompalanmadığı zaman mecburen aşağıda birikmekte ve gittikçe göllenmektedir. Göllenen kan basınç meydana getirerek damarı genişletir ve kişiyi çeşitli şikayetlere maruz bırakır. İlk başlarda çok aşırı derecede rahatsız etmese de ilerleme gösterdikçe ağrı, sızlama, kramp, ağırlık ve yorgunluk hissi ile kaşıntı gibi şikayetler gün yüzüne çıkmaktadır.

varis kremleri işe yararmı

Kapakçıkların Tedavisi Mümkün Değildir

Kapakçıkların neden bozulduğuna dair henüz net bir bilimsel bilgi yoktur. Fakat varisin genetik bir hastalık olduğu bilinmektedir. Anne veya babasında bu rahatsızlığın söz konusu olduğu kişiler risk altındadır fakat kesin bir şekilde ailesinde olan kişinin de varisleri olur demek doğru olmaz. Aynı şekilde ailesinde hiç varis sıkıntısıyla karşılaşmamış kişilerin olmaması da bu hastalığa maruz kalınmayacağı anlamını taşımamaktadır.

Varis çoğunlukla meslek icabı sürekli ayakta duran veya oturan yani hareketsiz kalan kişilerde görülen bir hastalıktır. Kapakçıkların tedavisi günümüz şartlarında henüz mümkün değildir ve varis tedavisi sorun çıkaran damarların tahrip edilmesi doğrultusunda cerrahi yöntemlerle yapılmaktadır.

ameliyatsız varis tedavisi

Krem Asla Tedavi Etmez!

Buradan anladığımız üzere herhangi bir ilaç, krem veya bitkisel karışım bu kapakçıkları tedavi etme üstünlüğüne sahip değildir. Hayal kırıklığına uğramış olabilirsiniz fakat gerçek budur. Varis tedavisi sorun yaratan damarların ameliyatlı veya ameliyatsız yöntemlerle yok edilmesine yönelik yapılmaktadır.

Mutlaka kalp damar cerrahi uzmanı tarafından yapılması gerekmektedir. Ameliyat ile yapılan tedaviler geçmişte kullanılmakta olan tek tedavi yöntemidir fakat kesi, narkoz, dikiş, pansuman ve uzun süreli istirahat gibi dezavantajları vardır.

Günümüzde teknolojinin sağlık alanına katmış olduğu gelişmeler ile ameliyatsız olarak uygulanabilen tedavilerin de söz konusu olduğundan dolayı ameliyat pek fazla tercih edilmez ve önerilmez.

Aldatıcı Reklamlara Kanmayın!

Piyasada varis kremi olarak satılan ürünler maalesef tedavi etmek adına hiç bir fayda sağlamamaktadır. Belki şikayetlerini azaltabilir ama asla iyileştirmez.

Bir çok sağlık sorununda olduğu gibi vicdanını yitirmiş ve tamamen para kazanma hırsıyla yaşayan kişilerin ürettikleri ürünler sizi hem hayal kırıklığına uğrattığı gibi hem de paranızı boş yere harcamanıza sebep olmaktadır. Bunların dışında da bu kremlerin ya da ilaçların kullanıldığı zaman zarfı içerisinde gereken önlem ve tedbirler alınmadığı için de varisler ilerleme gösterebilir.

Minimum 10 Dakikada Varislerden Kurtulabilirsiniz

Yazımızın üst kısmında da belirttiğimiz gibi sağlık alanında teknolojik cihazların kullanımı gelişmiş ve artış göstermiştir. Varis rahatsızlığının tedavisinde de ameliyatsız tedavi yöntemleri söz konusudur. Lazer, radyo frekans, skleroterapi ve köpük ismi verilen yöntemler kullanılabilmektedir. Bu yöntemler kullanılarak her tip ve boyutta ki varisler tedavi edilebilmektedir.

Boyutuna göre 10-30 dakika arasında gerçekleştirilen bu tedaviler çok yaygın olan varislerde 1’den fazla seans gerektirebilmektedir. Fakat idea kliniklerinde her seans için ayrı ücret talep edilmez, uzman hekimlerimizin ilk başta belirttikleri ücret ile tedavisi gerçekleştirilmektedir.

Muayene Ücretsiz
IDEA Klinik tüm şubelerinde varis hastalarının muayenesini ücretsiz olarak yapılmakta ve muayene esnasında hem hastalık hem de tedavi hakkında geniş bilgi vermektedir. Hasta tarafından kabul edildiği taktirde ise tedavisi hemen başlamaktadır.

Yazar: Op. Dr. Rüştü KALAÇ
Op. Dr. Rüştü KALAÇ 1989 yılında Ankara Tıp Fakültesinden mezun olarak, 1998 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Kalp Damar Cerrahi Uzmanlığı İhtisasını tamamlamıştır. Şu an IDEA TIP Şişli'de hasta kabul etmektedir.
whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz