Varis Kremleri İşe Yarar mı?

Varis hastalığı olan kişilerin medet umduğu çözüm yollarından biri de kremlerdir. Muhtemelen siz de bu sayfaya geldiğinize göre varis rahatsızlığınız var ve çözümü krem, ilaç veya bitkisel yollarda arıyorsunuz.

Varislerin Neden Olduğunu Bilmek Gerekir
Öncelikle varislerin neden ve nasıl olduğunu bilmek gerekir. Varis toplardamarların çeşitli sebeplerden dolayı genişlemesi sonucunda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu genişleme damarların içerisinde kirli kanı pompalama görevi bulunan kapakçıkların hasar görmesi ve fonksiyonlarını yitirmesinden kaynaklanır.

Çünkü kirli kan pompalanmadığı zaman mecburen aşağıda birikmekte ve gittikçe göllenmektedir. Göllenen kan basınç meydana getirerek damarı genişletir ve kişiyi çeşitli şikayetlere maruz bırakır. İlk başlarda çok aşırı derecede rahatsız etmese de ilerleme gösterdikçe ağrı, sızlama, kramp, ağırlık ve yorgunluk hissi ile kaşıntı gibi şikayetler gün yüzüne çıkmaktadır.

varis kremleri işe yararmı

Kapakçıkların Tedavisi Mümkün Değildir
Kapakçıkların neden bozulduğuna dair henüz net bir bilimsel bilgi yoktur. Fakat varisin genetik bir hastalık olduğu bilinmektedir. Anne veya babasında bu rahatsızlığın söz konusu olduğu kişiler risk altındadır fakat kesin bir şekilde ailesinde olan kişininde varisleri olur demek doğru olmaz. Aynı şekilde ailesinde hiç varis sıkıntısıyla karşılaşmamış kişilerin olmaması da bu hastalığa maruz kalınmayacağı anlamını taşımamaktadır.

Varis çoğunlukla meslek icabı sürekli ayakta duran veya oturan yani hareketsiz kalan kişilerde görülen bir hastalıktır. Kapakçıkların tedavisi günümüz şartlarında henüz mümkün değildir ve varis tedavisi sorun çıkaran damarların tahrip edilmesi doğrultusunda cerrahi yöntemlerle yapılmaktadır.

Krem Asla Tedavi Etmez!
Buradan anladığımız üzere herhangi bir ilaç, krem veya bitkisel karışım bu kapakçıkları tedavi etme üstünlüğüne sahip değildir. Hayal kırıklığına uğramış olabilirsiniz fakat gerçek budur. Varis tedavisi sorun yaratan damarların ameliyatlı veya ameliyatsız yöntemlerle yok edilmesine yönelik yapılmaktadır.

Mutlaka kalp damar cerrahi uzmanı tarafından yapılması gerekmektedir. Ameliyat ile yapılan tedaviler geçmişte kullanılmakta olan tek tedavi yöntemidir fakat kesi, narkoz, dikiş, pansuman ve uzun süreli istirahat gibi dezavantajları vardır.

Günümüzde teknolojinin sağlık alanına katmış olduğu gelişmeler ile ameliyatsız olarak uygulanabilen tedavilerin de söz konusu olduğundan dolayı ameliyat pek fazla tercih edilmez ve önerilmez.

Aldatıcı Reklamlara Kanmayın!
Piyasada varis kremi olarak satılan ürünler maalesef tedavi etmek adına hiç bir fayda sağlamamaktadır. Belki şikayetlerini azaltabilir ama asla iyileştirmez.

Bir çok sağlık sorununda olduğu gibi vicdanını yitirmiş ve tamamen para kazanma hırsıyla yaşayan kişilerin ürettikleri ürünler sizi hem hayal kırıklığına uğrattığı gibi hem de paranızı boş yere harcamanıza sebep olmaktadır. Bunların dışında da bu kremlerin ya da ilaçların kullanıldığı zaman zarfı içerisinde gereken önlem ve tedbirler alınmadığı için de varisler ilerleme gösterebilir.

Minimum 10 Dakikada Varislerden Kurtulabilirsiniz
Yazımızın üst kısmında da belirttiğimiz gibi sağlık alanında teknolojik cihazların kullanımı gelişmiş ve artış göstermiştir. Varis rahatsızlığının tedavisinde de ameliyatsız tedavi yöntemleri söz konusudur. Lazer, radyo frekans, skleroterapi ve köpük ismi verilen yöntemler kullanılabilmektedir. Bu yöntemler kullanılarak her tip ve boyutta ki varisler tedavi edilebilmektedir.

Boyutuna göre 10-30 dakika arasında gerçekleştirilen bu tedaviler çok yaygın olan varislerde 1’den fazla seans gerektirebilmektedir. Fakat idea kliniklerinde her seans için ayrı ücret talep edilmez, uzman hekimlerimizin ilk başta belirttikleri ücret ile tedavisi gerçekleştirilmektedir.

Muayene Ücretsiz
Türkiye’nin 4 büyük şehirinde toplamda 6 şubesi bulunan idea klinik, tüm varis hastalarının muayenesini ücretsiz olarak yapmakta ve muayene esnasında hem hastalık hem de tedavi hakkında geniş bilgi vermektedir. Hasta tarafından kabul edildiği taktirde ise tedavisi hemen başlamaktadır.

Randevu Alabilirsiniz
İstanbul’da 3 olmak üzere İzmir, Ankara ve Bursa da bulunan kliniklerimizden size en yakın olan şubeye irtibat numaralarından ulaşarak randevu alabilirsiniz.

+

Yazar: Op. Dr. Rüştü KALAÇ
Op. Dr. Rüştü KALAÇ 1989 yılında Ankara Tıp Fakültesinden mezun olarak, 1998 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Kalp Damar Cerrahi Uzmanlığı İhtisasını tamamlamıştır. Şu an IDEA TIP Şişli'de hasta kabul etmektedir.

10 Soru / Cevap Var

 1. Dizimin arkasında adım atarken ayağımı uzatırken agrı oluyor acaba varismi yoksa dizimde kreclememi yardımcı olursanız sevinirim

  1. Varis olabilir, kliniklerimizde varis muayenesi ücretsiz, size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Eren Ang

 2. Mrh benim bacaklarımda kılcal damarlar oluştu son 2 senedir çoğaldı ne önerirsiniz

  1. Var olanları tedavi ettirmenizi yenilerinin oluşmasını önlemek için önlem almanızı öneririm. Kliniklerimizde varis muayenesi ücretsiz,ameliyatsız yöntemlerle tedavi ediyoruz, gelirseniz muayene ile değerlendirip önerilerde bulunabiliriz

 3. Anakarada nerede hizmet veryorsunuz.bilgi almak istiyorum.muayene olmak istiyorum size nasıl ulasabilirim

  1. Ankara iletişim bilgilerimiz:Türkkonut – Yener İş Hanı Atatürk Bulvarı No:81 Kat:5 D:16 Kızılay – ANKARA
   Tel: 0312 431 75 47 – 0312 431 95 47
   GSM & WhatsApp: 0505 119 36 90
   Op.Dr.Nihat Aydın

 4. Sol bacak arkasında ceviz büyüklüğünde çok hafif bir Ağrı oldu carim vardı sonra kan birikmi morarmış şimdi hala duruyor Ağrı yapıyor ne yapmam gerekli hiç bir devlet güvencem YÖK meyapmam gerek ben ev hanımıyım

  1. varis pakesi olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op. Dr. Orhan COŞKUN

 5. Eşim yeni varis çorabı kullanmaya başladı. Çorap çok kaşıntı yapıyor. Acaba çaresi varmı, bilgilendirirseniz memnun olurum. Teşekkürler.

  1. çorap tedavi edici değildir.sadece ilerlemesini önleyebilir.ameliyatsız yöntemleri araştırıp tedavi olmanızı öneririm
   Op. Dr. Orhan COŞKUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz