Varis Kaşıntı Yapar mı?

Damar genişlemesi yani varis sorunu ile karşı karşıya kalan insanlar ağrı, sızlama, kramp, yorgunluk ve ağırlık hissi yanı sıra kaşıntı şikayetlerine maruz kalabilirler. Bazı varis hastalarında bu şikayetlerin tümü birden görülebildiği gibi bazı hastalar hiç biriyle karşılaşmayabilmektedir.

Konumuzun başlığı olan varis kaşıntı yapar mı? sorusunun cevabını hemen üst paragrafta vermiş olduk. Varis kaşıntı yapar çünkü bu hastalık toplardamarlarda kirli kanın birikmesinden dolayı oluşur ve kirli kan kaşıntıya sebep olmaktadır. Yalnız bacaklarda meydana gelen her kaşıntı varis olduğu anlamına gelmediği gibi her varis hastasında da kaşıntı olmamaktadır. Daha çok ilerleyen varis vakıalarında görülen bir şikayettir.

varis-kasintisi

Her Bacak Kaşıntısı Varis Anlamına Gelmez

Hemen üstte yazımızın akışında belirttiğimiz gibi bacaklarınızda bir damar genişlemesi söz konusu değilse fakat kaşıntı şikayetleriniz varsa varis oldum diye tedirgin olmadan önce muayene olmanız önerilir. Eğer kaşıntı sorunu varis kaynaklı değil farklı bir sebepten dolayı meydana geliyorsa alınacak önlem ve tedbirler öğrenilmelidir.

Kaşıntı İlerleme Göstermiş Varis Rahatsızlıklarında Görülür

Sadece varis ve tedavisi hakkında bilgi veren bu sitemizde ki bir çok konuda varislerin neden olduğu ya da nasıl müdahale edilmesi gerektiği hakkında bir çok bilgi verdik. Yine bu yazılarımızın neredeyse tümünde varis hastalığının kılcal, orta ve büyük olarak adlandırılmak üzere 3 gruba ayrıldığından bahsettik. Her varis türünün kendine göre çeşitli şikayetleri bulunmaktadır. Kaşıntı sorunu da daha çok büyük yani kalın varislerde ortaya çıkan bir şikayettir. Çünkü en çok kan göllenmesi büyük (kalın) varislerde olmaktadır.

ameliyatsız varis tedavisi

Varis Kaşıntısı Neden Olur?

Bacaklarda bulunan toplardamarlar kapakçıklarının hasar görmesi ve kirli kanın yukarı doğru pompalanamayarak aşağıda birikme göstermesi doğrultusunda bekleyen bu kirli kan kaşıntılara yol açmaktadır.

Kılcal Damarların Belirtisi Olabilir

Kılcal damarlar da varis hastalığının en hafif çeşididir. Estetik olarak görüntü bozukluğunun dışında çok fazla şikayete yol açmaz. Bu tip varisler kaşıntıya yol açmaz fakat yeni yeni oluşma döneminde kaşıntı oluşturabilmektedir.

Varis Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Bu vakalara bilimsel olarak yaklaşmakta fayda vardır. Kaşıntıların daha çok ilerleme göstermiş olan büyük varislerde meydana geldiğinden bahsettik. Dolayısıyla sizin kaşıntı şikayetiniz varsa bunun yanında muhtemelen kramp, ağrı, sızlama veya ağırlık ile yorgunluk hissi de görülmektedir. Varis şikayetleri kişinin yaşam kalitesini düşüren ve olumsuz yönde etkileyen bir sorundur. Tüm bu şikayetlerden kurtulmak için varis tedavisi olmak en doğru yaklaşım olacaktır.

Kaşıntı Kremi Kullanılabilir

Az önce de belirttiğimiz gibi kaşıntı ve diğer şikayetlere maruz bırakan varis hastalığı için tedavi önermekteyiz. Fakat tedavi olamayacak durumdaysanız (gebelik gibi) şikayetlerinizin azaltılması yönünden tüm eczanelerde bulunan pruzon kaşıntı kremini kullanabilirsiniz.

Yazar: Op. Dr. Orhan COŞKUN
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Orhan COŞKUN 1999 yılından bu yana kalp damar cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Varis ve hemanjiom gibi hastalıkların tedavilerinde ameliyatsız yöntemler uygulamaktadır.
whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz