Varis Kanaması Neden Olur?

Varis hastalığı özellikle bacaklarda toplardamarın genişlemesi kıvrılması sonucu oluşan bir hastalıktır. Bu durum bazen öyle bir ilerleme gösterir ki deriyi inceltir hatta patlatır. Hiç bir travma olmadan da kanama yapabilir.

varis kanaması neden olur

Varis Kanaması Neden Olur?

Bazen kaşımayla veya bir yere çarpma ile kanamaya sebep olabilir. Varis kanaması deyince çoğu zaman yemek borusu ve midede karaciğer yetmezliği (siroz gibi) sonucu oluşan kanama akıllara gelir. Bu kanamalar ölüme sebep olabilir. Bunlara tam donanımlı hastanede gastroentroloji doktorları müdahale etmelidir. Bazen cerrahi müdahalede gerekebilir. Oldukça tehlikeli varis kanamalarıdır.

Biz size bacaklardaki varis kanamasını anlatmaya çalışacağız.

Varis Kanaması Çeşitleri

Doku İçine Kanama

Genellikle kılcal damarların çatlaması sonucu deri altına kanayarak morluklara sebep olur. Soğuk pansuman yapmak iyi gelir. Ayrıca iyileşmeyi hızlandıran bazı jeller kullanılabilir. Bir tehlikesi yoktur.

Cilt Dışına Kanama

Bu damarın patlamasıdır. Özellikle uykuda olursa son derece tehlikeli ve riskli sonuçlar doğurabilir. Damarın içindeki basıncın artmasına bağlı olan bu kanama 15-20 dakikada hayati riskler doğuracak kan kaybına sebebiyet verir. Varis kanaması olduğu zaman acilen yapılması gerekenler şunlardır;

a-) Derhal kanayan yerin üstüne temiz bir peçeteyle, bezle ya da çıplak elle bastırmaktır. Asla turnike uygulanmamalıdır. Bizzat kanayan yerin üzerine bastırmak yeterlidir.

b-) Kanamayı kontrol altına aldıktan sonra hızlıca bir hastanenin acil servisine müracat etmek gerekir. Hastanede kanayan yer sütürle kapatıldıktan sonra elastik bandajla sarılmalıdır.

Varis kanamasının kontrolü sonrası hasta en kısa zamanda vakit kaybetmeden bir kalp damar cerrahi uzmanı tarafından tedavi altına alınmalıdır. Ayrıca genişlemiş diğer toplar damarların kanamasının önlenmesinde erken tedavi olmanın faydası vardır.

Varis tedavisinde günümüzde gelişen teknolojik yöntemler ile ameliyatsız tedavi ön plana çıkmaktadır. Özellikle çok genişlemiş toplar damarların köpük yöntemi ile tedavi edilmesi fayda sağlamaktadır.

IDEA Kliniklerinde ameliyatsız yöntemlerle (köpük, radyo frekans, lazer) her türlü varis tedavisi yapılmaktadır.

Yazar: Op. Dr. Orhan COŞKUN
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Orhan COŞKUN 1999 yılından bu yana kalp damar cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Varis ve hemanjiom gibi hastalıkların tedavilerinde ameliyatsız yöntemler uygulamaktadır.

5 Soru / Cevap Var

 1. 25 YAŞINDAYIM İLK DOĞUM NORMAL 2.SEZERYAN 2. GEBELİKTE OLUŞAN VARİS ÇOK AĞRI BACAKLARDA GERİLME KAŞINTI TOP TOP DAMARLAR VARDI DOGUMA VARİS ÇORABIYLA GİRDİM AMELİYAT SONRASI DOKTORUM RAHİM İÇİNDE DE ÇOK VARİSİN VAR DEDİ VE ADET OLURKEN AŞIRI AGRILI BACAKLARDA GERİLME ADET OLAMAMA GİBİ ŞİKAYETLERİM VAR RAHİMDEKİ VARİS TEDAVİSİ NASIL OLUR.

  1. Merhaba;
   Vulvada, dış kısımda ise tedavi yapabiliriz. Ücretsiz muayene için buyurun bacaklarınızdaki varisleri de değerlendirelim. Karar verirseniz 212 572 72 66 numaramızı arayabilirsiniz. Geçmiş olsun

  2. Vulvada, dış kısımda ise tedavi yapabiliriz. Ücretsiz muayene için buyurun bacaklarınızdaki varisleri de değerlendirelim.
   Op.Dr.Orhan Coşkun

 2. 93 yaşındaki hastalara da tedavi uygulanabiliyor mu
  Op. Dr. Orhan COŞKUN
  Normal yürüyüp işlerini yapacak kadar ayaktaysa ve de şikayeti varsa tedavisini yapabiliriz.

 3. Merhaba
  Esimde iki adet dsnarda tikanma vardi. Doktor diltizem ve koraspin kullandirmaya basladi. Daha once rahatsiz etmeyen bacak varislerinde kucuk capli kanamalar olmaya basladi. Koraspin varis hastaligini tetikler mi? Yardimci olur musunuz?
  Ameliyatsiz varis tedavisinde kliginize odememiz gereken tedavi ucreti ne kadardir?
  Tesekkurler.

  Op. Dr. Serkan AKARSU
  Idea Klinik İzmir Şubesi Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı
  Merhaba,coraspin gibi kan sulandırıcılar bu tarz kanamalara yol açabilir.Kliniğimizde varis tedavi ücretleri 400-8000tl aralığında değişmekte olup,SGK varsa %50 indirim uygulanmaktadır.Net tedavi ücreti muayene sonrası belli olmaktadır.Buyrun kliniğimize gelin detaylı muayenenizi yapalım(muayene ücretsizdir),tedavinizi düzenleyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz