online randevu online randevu tedavi fiyatlar覺

Varis Hastaları İçin Spor Önerisi

varis-icin-spor-onerisi

Spor, sadece sağlık sorunları olan kişilerin değil tüm insanların sağlıklarını korumaları için yapması gereken faaliyetlerden biridir. Her bireyin günlük olarak spor ve egsersiz aktivitelerine yönelik birşeyler yapması olumlu yönde sonuçlar alınmasına olanak tanır. İş ya da özel hayat temposu yoğun olan ve vakit bulamayan kişilerin yapacakları günlük minimum 30 dakikalık yürüyüşler dahi fayda sağlamaktadır.

Bunun için yakın olduğu taktirde evden işe, işten eve ya da farklı bir yere yürüyerek gidilmesi bir alternatif olabilmektedir. Varis problemiyle karşı karşıya kalan kişilerin mutlak surette spor ve egsersiz yapması gerekmektedir. Çünkü bu yönde yapılan faaliyetler kişilerin kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olmakta ve rahatlatıcı özellik katabilmektedir.

varisten-korunma-yolları

Yürüyüş yapmaktan kaçınmayın
Damar genişlemesi rahatsızlığına maruz kalmış olan bir çok kişi akşama doğru artan ağırlık ve yorgunluk hissinden dolayı bir an önce eve gitmek ve oturmak yada uzanarak dinlenme ihtiyacı duymaktadır. Dolayısıyla bu yönde düşünüldüğünde sportif aktivitelerden de uzaklaşma ve şikayetlerinin artmasını sağlamaktadır.

Bu sebepten dolayı belirttiğimiz gibi günlük en az 30 dakikalık yürüyüşler ve yapılacak bacak hareketleri dışında yüzme, bisiklet sürme gibi aktiviteler yapılması mutlaktır.

Bacaklarınız yukarıda olacak şekilde istirahat edin
Spor faaliyetlerinin dışında evinize geldiğinizde akşamları uzanarak istirahat etmeyi her insan sevmekte ve tercih etmektedir. Varis rahatsızlığı olan kişilerin bu istirahat sırasında bacaklarının altına minder ya da benzeri eşyaları koyması bacakların yukarıda durarak istirahat edilmesi oldukça avantaj sağlamaktadır.

Bu yapılan yükseltme ile bacaklarda kan dolaşımı meydana gelmekte ve kişilerin ağrı, sızı ya da benzeri şikayetlerini minimize etmektedir.

Çalıştığınız esnada hareketler yapabilirsiniz
Mesleki yönde insanlar sürekli oturmak ya da ayakta durmak zorunda kalabilmekte ve bundan dolayı da bacaklara binen yükün basınç yapmasına sebep olabilmekteler. Fakat bu durumda yapılacak küçük hareketler büyük faydalar sağlayabilmektedir.

Örneğin oturduğunuz veya ayakta durduğunuz esnada ayak uçlarınızı birleştirip, topuklarını ayırarak ve topuklarınızı birleştirip uçlarını ayırarak hareket ettirebilir ve böylece dolaşımın oluşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında 45-60 dakika da bir 3-4 dakika sürecek şekilde ayakta hareket edilmesi ve yürümekte yararlı olmaktadır.

Yüzün fakat güneşlenmeyin
Varisi olan kişilerin sauna, hamam veya benzeri sıcak ortamlardan uzak durması gerekmektedir. Bunun dışında plajda güneşlenmekte kişiyi maalesef olumsuz yönde etkiler. Varislere çok iyi gelen yüzme faaliyeti mümkün olduğunca fazla yapılmalı fakat çıkıldığında güneş ışınlarından uzak durulması gerekmektedir.

Varis çorapları şikayetlerinizi azaltır
Doktor önerisiyle uygun varis çoraplarının kullanılması da şikayetlerin azalmasına yönelik fayda sağlar. Fakat tedavi edici özelliği olduğuna dair düşünceler vardır, bu maalesef yanlış bir bilgidir. Tedavi etme üstünlükleri olmayıp, şikayetleri azaltmakta büyük oranda rol oynayabilir. Ağrı, sızı gibi şikayetlerin azalmasıyla beraber kişiler çorapların çok sıktığı ve rahatsız ettiği yönünde yakınmalar meydana getirebilirler.

Idea klinik varis tedavi merkezi olarak, bacak varislerinin tedavisini ameliyatsız uyguladığımız yöntemlerle yapmaktayız. Bu tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgilere yine sitemizden kolayca ulaşabilirsiniz.

İstanbul 3, Ankara, İzmir ve Bursa olmak üzere Türkiye’de 4 ilde toplamda 6 şube ile hizmet vermekteyiz.

İletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilir, size en yakın kliniğimizden randevu alarak ücretsiz muayene olabilir, doktorlarımızın önerdiği yöntem ile tedavi olabilirsiniz.
~

32 Soru / Cevap Var

 1. merhaba 2 bacakta ic damarlar genislenmis..bacak yukari kisimden asayagi dogru genislenmis.. spor sabahta yapiyorum.. tedavi corap giyrum…varis icin de ilac iciyrum..kendi ilesmesir mi?

  1. Ağızdan ilaç kullanmakla varolan varisler iyileşmez.tedavi edilmesi gerekir.kliniklerimizde varis tedavisini ameliyatzız yöntemlerle yapıyoruz.
   Op. Dr. Orhan Coşkun

 2. Merhabalar , varis genisliyim 6 , doktor lazerle damari kapatalim dedi, bunu istemiyorum , yüzme artik hayatimda 10yildir var, baska ne gibi spor tedavi onerirsiniz? ve de lazerle ameliyyat olunmazsa hamilelik doneminde bana bu problem yaratabilirmi? Lutfen merkeze gelmemi istemeyin sadece bu soruma cevap ariyorum cunki arti 3 ayri yerde muayene ve doplere girdim , Tesekkur ederim , iyi calismalar

  1. özellikle bol bol yürümenizi öneririm,bacak kaşlarını güçlendiren her tür sporu yapabilirsiniz.

 3. Merhaba hocam bnde varis hastasıyım lakin benim varisi patladı pırtılasma sureci gecırdım ayagım üşüyor ve inanılmaz agırıyor simdi kıloluyum ve bazen ayaklarım inanilmaz derecede agıyor kilodan mı yoksa birde agırlık calısıyorum agırlık calişmanın bir etkisi var mı

  1. Varislerinizi tedavi ettirmeniz gerekir. Varis ilerleyen bir hastalıktır. Kilo vermeniz sadece varis için değil kiloya bağlı ortaya çıkabilecek diğer sorun ve sistemik hastalıklardan da korunmnıza fayda sağlayacaktır.

 4. Merhaba bacagimda 4.7 mm kacak var spor olarak aletli plates yapıyorum ve bazi bacak hareketlerinde ayagima bir kayis takip yaya sistemine karşı direnc gosteriyor bu harektler varisin daha da ileelemesine neden olur mi

 5. Merhaba,varis hastasıyım..Kasıklarımda yoğun miktarda kaçak tespit edildi.Geçen sene nisan ayında bir ameliyat geçirdim.bir bacağımdaki toplar damar kapatıldı ve estetik açıdan görünen varislerim temizlendi..2 senedir yoğun bi şekilde spor yapıyorum.1 sene koşu hafif ağırlık çalışması ve kickboks yaptım.1 senedir de yürüyüş,koşu,nabzı yükseltecek şekilde total bady antenmanları ve ağırlık çalışmaktayım.bu sene varislerimde tekrar artış gözlemledim..yaptığım sporların etkisi varmıdır..?ağırlık çalışmam varislerimi arttırır mı..?

  1. Ağırlık çalışmanız varislerinizi arttırmaz, sadece kol damarlarınızda biraz genişleme olur
   Doç. Dr. Onur Gürer

 6. Benim bacagimda arada bir varis belirtisi oliyo spor yapıyorum sonra kayboluyo iş yerinde 12 saat ayakta çalışıyorum 1 buçuk saat molamiz var akşam da 7 de spora gidiyorum 2 saat şimdi demek istediğim şu arada sol bacagim ağrıyo sonra damar belirginlesiyo ama antremanda dun bacak çalıştım bugün hiç bişey kalmamış

  1. Hareketsiz ayakta kalmak varis şikayetlerini arttırır.size en yakın kliniğimize gidip varis yönünden değerlendirilebilirsiniz.varis muayenesi ücretsiz.05426210888 nolu telwfondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz