Varis Derecesi Nasıl Anlaşılır?

Çoğu sağlık probleminin çeşitleri ve dereceleri olduğu gibi varis hastalığı da 3 çeşide ayrılmaktadır. Bunlar kılcal, orta ve kalın varis şeklinde adlandırılır.

Kılcal Damarlar

Rahatsızlığın bu tipinde bariz bir şikayet söz konusu değildir. Erkek ve kadınlarda meydana gelen bir rahatsızlık olsa da erkekler tarafından pek önemsenmez.

varis çesitleri

Görüntü çirkinliğine maruz bıraktığından dolayı kadınları daha yakından ilgilendirmektedir. Kılcal damarlar çok ince yapıya sahiptir. Ağrı, şişlik ya da yorgunluk hissine sebep olmazlar. Nadiren sızlama yapabilirler. Bundan dolayı daha çok kozmetik bir problem olarak görülmektedir. Kılcallar ilerleyerek orta veya büyük varislere dönüşmezler. Ancak daha fazla yayılarak büyük bir örümcek ağı görüntüsüne sebep olabilirler. Bacak ve yüz bölgesinde sıklıkla karşılaşılan kılcal damar özellikle kadınları estetik açıdan çok fazla rahatsız edebilmektedir.

Kılcal varisler lazer, radyo frekans, plazma ve köpük skleroterapi yöntemleriyle pratik bir şekilde ameliyatsız tedavi edilebilmektedir.

kılcal damarlar

Orta Boy Varisler

Asıl sorun yaratan orta ve kalın damar genişlemesi tipleridir. Orta varis tipinde damarlar cilt dışına çok hafif bir şekilde çıkıntı yapmaktadır.

Renkleri koyu yeşil ve mor olup, 2-3mm çapına sahiptirler. Bu tipte ki varisler kıvrımlı olurlar. Genel anlamda dizin arka bölgesinde bulunsa da, bacağın tüm her yerinde de olabilirler.

Hem görüntü olarak hem de şikayet bakımından rahatsız edicidirler. Bazı hastalarda hiçbir şikayet görülmeyebilir. Ancak orta varisler şikayet yaratsa da yaratmasa da tedavi edilmesi gereken bir varis tipidir. Orta boy varislerde ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.

orta boy varis

Büyük Boy Varisler

Bariz şekilde çıkıntı yapan ve cilt üzerinden net bir şekilde çıplak gözle görülen damar genişlemesi büyük (kalın) varis ismini almaktadır.

Diğerlerine nazaran damar genişlemesi olarak tanımlanabilecek hastalık tipi tam olarak budur.

Bu tipte ki damar genişlemesi problemleri bazı insanlarda hiç bir şikayete yol açmayabilirler.

Fakat genellikle ciddi şikayetler oluşturan tiplerdir.

büyük boy varisler

Rahatsızlığın 3 derecesini de yüzeysel olarak açıklayarak görsellerle göstermeye çalıştık.

Bunların dışında karma varisler ve varis ülseri olarak adlandırılan çeşitleri de mevcuttur.

İsminden de belli olacağı gibi aynı anda kılcal, orta ve büyük damar genişlemelerinin bulunduğu vakalara karma ismi verilmektedir.

Varis Ülseri

Büyük damar genişlemeleri olan kişilerin gerekli hassasiyeti ve ciddiyeti göstermemesi ile birlikte ilerleme gösteren rahatsızlık çeşitli nedenlerle bacak yaralarının oluşumuna sebebiyet verebilmektedir.

Bu bacak yaraları oldukça dramatik bir görüntü oluşturduğu gibi kişinin yaşam kalitesini de düşürmektedir.

Tedavisi yaraların boyutu ve derecesine göre bir kaç seans gerektirir.

Sabır ve zaman isteyen bir işlemdir. Fakat hastanın gerek iş, gerekse sosyal hayatının aksamaması için veya eski yaşam kalitesini geri kazanabilmesi için tedavi edilmesi gerekmektedir.

varis ülseri

Varis Ülserinde PRP Tedavisi

PRP (Platelet Rich Plasma) trombosit yönünden oldukça zengin kan anlamına gelmektedir. Kişinin kendinden alınan 10cc kan santrifüj cihazı yardımıyla işlemden geçirilir ve bu sayede trombositler ayrıştırılarak elde edilen solüsyon hastalıklı bölgeye enjekte edilmektedir. Bu sayede yaranın iyileşmesi sağlanmaktadır.

Varisler Sorun Oluşturur mu?

Başlangıç evresinde olan varisler kişiye çok fazla şikayet yaşatmadığından önemsiz gelebilir ve ertelenebilir. Ancak ilerleyen birçok varis çeşitli şikayetlere neden olabileceği gibi yukarıda bahsettiğimiz varis ülserine de dönüşebilmektedir. Yaşam kalitenizin düşmemesi ve ağrı yada benzeri şikayetlere maruz kalmamak için ameliyatsız yöntemlerle tedavi olmanız önerilmektedir.

ameliyatsız varis tedavisi

Varis Şikayetleri Nelerdir?

– Bacaklarda şişlikler
– Ağırlık ve yorgunluk hissi
– Uyuşukluk
– Kaşıntı
– Sızlama
– Özellikle geceleri uykudan uyandıracak düzeydeki kramplar

Varis Gelişimi Nasıl Önlenir?

Hiç varisiniz yoksa yada mevcut olan varislerin ilerlemesine engel olmak istiyorsanız aşağıda sıralanan maddelere dikkat etmeniz önerilmektedir.

– Günlük egzersizler yapın. Koşabilir, yürüyebilir, bisiklet sürebilirsiniz. Mümkünse bolca yüzmenizde oldukça iyi gelecektir.
– Uzun süre hareketsiz şekilde oturarak yada ayakta çalışmanız gerekiyorsa periyodik olarak mola vermeli ve hareket etmelisiniz. Hatta çalışırken bacak hareketleri yapma şansınız varsa unutmamalı ve hareket etmelisiniz.
– Fazla kilolarınız varsa bacaklara binen yükte artmaktadır. Bu yüzden fazla kiloların verilmesi avantajınıza olacaktır.
– Bilek ve kemer kısımları çok dar olan kıyafetler yerine kan dolaşımına engel olmayacak bol giyim tarzı tercih etmelisiniz.
– Uzun süreli çok yüksek topuklu ayakkabı giyilmemesi ve bacak bacak üstüne atarak oturmamak avantaj sağlayacaktır.
– Hamam, plaj ve benzeri sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır.
– Bacaklara soğuk su ile masaj uygulamak mümkünse soğuk suyun içerisinde yürümek oldukça iyi gelecektir.
– Kabızlık söz konusuysa mutlaka çözülmelidir. Kabızlık ve beraberinde getirdiği ıkınma ihtiyacı varislere sebep olduğu gibi hemoroid, fissür gibi makat hastalıklarının oluşumunda da büyük rol oynamaktadır.

Yazar: Op. Dr. Orhan COŞKUN
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Orhan COŞKUN 1999 yılından bu yana kalp damar cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Varis ve hemanjiom gibi hastalıkların tedavilerinde ameliyatsız yöntemler uygulamaktadır.
whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz