Varis Bacaklarda Ağrı Yapar mı?

Bir çok hastalığın teşhisi kişiye yaratmış olduğu şikayetler baz alınarak yapılır. Varisler rahatsızlığı olan kişilerde de ağrı söz konusu olmaktadır. Her varis hastasında bacak ağrısı olacak diye bir kâide olmadığı gibi, her bacak ağrısı şikayeti de varis anlamına gelmemektedir. Ayrıca varislerde bacak ağrısı dışında bir çok şikayet söz konusu olmaktadır.

varis ağrı yapar mı

Tüm varis şikayetlerini kısaca sıralamak gerekirse,

Ağrı: En yaygın görülen şikayettir. Çoğunlukla diz aşağısında meydana gelir ve tüm bacağı etkiler.
Şişlik: Diz altında özellikle ayak bileği bölgesinde şişlikler söz konusu olmaktadır.
Ağırlık ve yorgunluk hissi: Günün ilerleyen saatlerine doğru bacaklara taş bağlanmış hissiyatına benzer bir ağırlık ve yorgunluk hissi oluşur. Öyle ki kişi ayakta duramaz ve olduğu yere oturur.
Yanma: Diğer şikayetlerde olduğu gibi yanma ve sıcaklık hissi de diz altı bölgesinde meydana gelir.
Kramp: Çoğunlukla geceleri yatarken ortaya çıkar ve uyku bölünmesine yol açabilmektedir.
Kaşıntı: Göllenen kirli kan kaşıntılara sebebiyet verir.

Şikayetler sabah kalkıldığında en minimal düzeydedir. Çünkü gece boyunca bacaklar uzatıldığından rahatlamıştır. Fakat günün ilerleyen saatlerinde bu yakınmalarda artış göstererek çoğalmaktadır. Özellikle kişi eve geldiğinde derhal uzanma ve istirahat etme gereksinimi duyacaktır.

Varis şikayetleri evde uygulanabilecek yöntemlerle azaltılabilir fakat hastalık tedavi edilemez.

ameliyatsız varis tedavisi

Bu rahatsızlığın iyileşmesine yönelik özellikle internet ortamında bir çok bitkisel tarif bulunur. Fakat bu tariflerin tedaviye yönelik hiç bir üstünlüğü yoktur. Varisler, toplardamar içerisinde bulunan kapakçıkların hasar görmesi ve fonksiyonlarını yerine getiremediklerinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Günümüzde kapakçıkların tedavisi söz konusu değildir. Tedavi için sorun yaratan damarın bilimsel ve cerrahi yöntemlerle tahrip edilmesi gerekir.

Dolayısıyla bitki ya da benzeri faktörler bu kapakçıkları tedavi edemediği gibi, sorunlu damarları da tahrip etme özelliğine sahip değildir.

Varis Şikayetleri Nasıl Geçer?

Tamamen geçmese de, şikayetlerin azalmasına yönelik yapabilecekleriniz şu şekildedir.

1- Günlük yapılacak en az 30 dakikalık yürüyüşler bacaklarda ki dolaşımın hızlanmasına fayda sağlayacaktır. İlk zamanlar her ne kadar yürümekte zorlanacaksanız da sonraları çok kolay ve keyifli bir hale geleceği gibi şikayetlerinizde de azalma gözlemlenecektir.

2- Bisiklet, yüzme ya da evde yapılacak bacak hareketleri oldukça etkilidir. Ayrıca evde ya da işte hareketsiz olmaktan kaçının. İşiniz gereği sürekli ayakta ya da oturur pozisyonda olmanız gerekiyorsa belli zaman aralıklarında hareket edin 2-3 dakika turlayarak bacaklarınızın hareket etmesini sağlayın.

3- Sauna, plaj, hamam gibi sıcak ortamlardan uzak durun. Yüzme iyi gelecektir fakat havuz ya da denizden çıktıktan sonra güneşlenmeyin, güneşe maruz kalmayın.

4- Doktorunuzun varis tipine göre tavsiye edeceği varis çoraplarını kullanmanız şikayetlerinizi indirgeyecektir. Doğru sıkılıkta ve baskıda ki çoraplar varislerinizin şikayetini azaltarak ilerlemesini engelleyecek ya da yavaşlatacaktır.

5- Akşamları evinize geldiğinizde bacaklarınızın altına minder ya da benzeri bir yükseltici malzeme kullanarak uzanın. Bu şekilde istirahat etmek kan dolaşımına yardımcı olacağından rahatlama hissedilecektir.

6- Soğuk su bacaklara iyi gelmektedir. Soğuk suyun içerisinde yürümek ve bacaklara masaj yapmak şikayetlerin azalmasında oldukça azalma sağlar.

7- Bacak bacak üstüne atmak oldukça yanlış bir davranıştır. Özellikle bunun uzun süre boyunca yapılması kan dolaşımına engel olacaktır. Bu hem varislerin ortaya çıkmasına sebep olabileceği gibi var olan varislerinde ilerlemesinde rol oynayabilir.

8- Kan dolaşımına neden olacak dar kıyafetler tercih edilmemeli , mümkünse kemer ve paça kısmı bol giyimler seçilmelidir.

Bu sayılan maddeler şikayetlerin azalmasına yönelik etki göstereceği gibi var olan damar genişlemelerinin de ilerlemesini engelleyecektir.

Eğer yaşam kalitenizi düşürecek derecede rahatsızlığınız mevcut ise ve şikayetleriniz her ne yaparsanız yapın geçmiyor sizi zora sokuyor ise tedavi olmanız gerekir.

IDEA Kliniklerinde Varis Muayenesi Ücretsiz!

Bunun için Türkiye’nin 4 ilinde 6 şubesiyle hizmet vermekte olan IDEA Klinik tercih edilebilir. Tüm kliniklerimizde varis konusunda tecrübeli kalp damar cerrahi uzmanlarımız görev yapmakta olup, muayene ücretsizdir.

Yapılan muayene sonucunda varislerinizin tipi, yoğunluğu, uygulanacak tedavi yöntemi ile seans ve fiyat bilgisi verilecek buna istinaden kabul ettiğiniz taktirde hemen tedaviye başlanacaktır.

IDEA kliniklerinin irtibat bilgilerine iletişim bağlantısına tıklayarak ulaşabilir, size en yakın olan şubemize telefon numaralarından ulaşarak detaylı bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Yazar: Op. Dr. Serkan AKARSU
Op. Dr. Serkan AKARSU Cumhuriyet Üniversitesi TIP Fakültesi mezunu olup, Kalp Damar Cerrahi uzmanlığı olarak hizmet vermektedir. Uludağ Üniversitesinde İhtisasını tamamlayan hekim varis konusunda ameliyatsız yöntemlerle tedaviler uygulamaktadır.

15 Soru / Cevap Var

 1. Gun icinde cok ayakta kaldigimda bacaklarim cok agriyordu. Gittigim doktor varis olduginu soyledi..
  Ancak son zamanlarda gündüz agrimazken gece yatağa yattığım da agrimaya başlıyor. Bu da varis agrisinin bir cesidi mi yoksa farkli bir hastalik mi anlayamadim .. yardımcı olursanız sevinirim

  1. Varis gece ağrılarınada neden olabilir.extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telwfonu arayabilirsiniz

 2. Varislerim cok kotu gorunuyor ve cok agri var buna regmen gebelige zarar verirmi ben gebelik istemiyorum olursada ölüm riski olurmu cok merak ediyorum eyer varsa kordonlarimi baglatmak isterim cunku eyer ölum riski olmadan baglanirsa günah oldugunu biliyorum yardiminiza ihtiycim var cok rica ediyorum

  1. ölüm riski yok ama varisleriniz çok ilerleyip,ağrıya ve şişliğe neden olabilir.tedavi olmanızı öneririm
   Op.Dr.Orhan Coşkun

 3. Mrb ayağımda varis var bacaklarım çok ağrıyor özelikle sabahları onun ağrısıyka uyanıyorum yardımcı olurmusunuz

  1. kliniklerimizde varis muayenesi ücretsiz,size en yakın kliniğimize gelirseniz,muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Nihat Aydın

 4. Merhaba hocam varisleri toplar damar genişlemesi top gibi 15yıl önce ameliyat oldum fakat tekrar oluştu çok ağrı yapıyor ve bacaklarımın görünümü çok kötü varis çorabı arada giyiyorum ilacınına kullanıyorum ama ilerlemiş durumda yaşım 37 nasıl bir tedavi önerirsiniz köpük tedavisi uygunmudur

  1. Merhaba öncelikle muayene olmalisınız. Varisleriniz tekrarladı ise ameliyatsiz yontemlerimiz ile tedavi olabilirsiniz. Muayenemiz ücretsizdir. Karar verirseniz 212 572 72 65 numaramızı arayabilir şubelerimiz için iletişime geçebilirsiniz. Geçmiş olsun

 5. Hocam iyi günler bacağında aşırı bi ağrı vuruyor yine batar gibi atesleniyor yanma oluyor ne olucak agrilardan kurtulamıyorum ne yapmam lazim

  1. Melek; Merhaba
   ultrason eşliğinde detaylı muayene olmanız gerekir. Varisleriniz var ise tedavi olmalısınız. 212 572 72 65 numaramızı arayabilirsiniz. Geçmiş olsun

 6. hocam iyi günler.. yüzümde burun çevremde kılcal lekeler mevcut. makyaj yaptığımdada kapanmıyor kötü bir görüntü oluşuyor. bu kılcalları tedavi ettirdikten ne kadar sonra yüzümdeki izler tamamen geçer ?
  Op Dr Eren Anğ
  1-2 haftada düzeliyor, çok yaygın değilse belirgin bir şey kalmıyor zaten

 7. Varis tüm bacağımı sarmış durumda kılcal damar varisi de mevcut tedavi edilme şansı varmı. Daha önce amaliyat oldum bir faydası olmadı doktora gittim bir şey yapılamaz dedi.lütfen yardımcı olurmusunuz

  1. Nevin: Merhaba,
   Evet, tedaviniz yapılabilir. Öncelikle kalp damar cerrahlarımıza muayene olmanız gerekiyor. Tedavilerimiz ameliyatsız yöntem ile yapılmaktadır. Köpük tedavisi, scleroterapi, radyofrekans ve lazer yöntemleriyle varisinize uygun tedavi belirlenerek varis hastalığınızdan kurtulabilirsiniz. TÜM Kliniklerimizde muayenelerimiz ücretsizdir. Size yakın kliniğimiz için 212 572 72 66 numaramızdan irtibata geçip istediğiniz zaman gelebilirsiniz.
   Geçmiş olsun.
   Op.Dr.Orhan ÇOŞKUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz