Varis Bacaklarda Ağrı Yapar mı?

Bir çok hastalığın teşhisi kişiye yaratmış olduğu şikayetler baz alınarak yapılır. Varisler rahatsızlığı olan kişilerde de ağrı söz konusu olmaktadır. Her varis hastasında bacak ağrısı olacak diye bir kâide olmadığı gibi, her bacak ağrısı şikayeti de varis anlamına gelmemektedir. Ayrıca varislerde bacak ağrısı dışında bir çok şikayet söz konusu olmaktadır.

varis ağrı yapar mı

Tüm varis şikayetlerini kısaca sıralamak gerekirse,

Ağrı: En yaygın görülen şikayettir. Çoğunlukla diz aşağısında meydana gelir ve tüm bacağı etkiler.
Şişlik: Diz altında özellikle ayak bileği bölgesinde şişlikler söz konusu olmaktadır.
Ağırlık ve yorgunluk hissi: Günün ilerleyen saatlerine doğru bacaklara taş bağlanmış hissiyatına benzer bir ağırlık ve yorgunluk hissi oluşur. Öyle ki kişi ayakta duramaz ve olduğu yere oturur.
Yanma: Diğer şikayetlerde olduğu gibi yanma ve sıcaklık hissi de diz altı bölgesinde meydana gelir.
Kramp: Çoğunlukla geceleri yatarken ortaya çıkar ve uyku bölünmesine yol açabilmektedir.
Kaşıntı: Göllenen kirli kan kaşıntılara sebebiyet verir.

Şikayetler sabah kalkıldığında en minimal düzeydedir. Çünkü gece boyunca bacaklar uzatıldığından rahatlamıştır. Fakat günün ilerleyen saatlerinde bu yakınmalarda artış göstererek çoğalmaktadır. Özellikle kişi eve geldiğinde derhal uzanma ve istirahat etme gereksinimi duyacaktır.

Varis şikayetleri evde uygulanabilecek yöntemlerle azaltılabilir fakat hastalık tedavi edilemez.

ameliyatsız varis tedavisi

Bu rahatsızlığın iyileşmesine yönelik özellikle internet ortamında bir çok bitkisel tarif bulunur. Fakat bu tariflerin tedaviye yönelik hiç bir üstünlüğü yoktur. Varisler, toplardamar içerisinde bulunan kapakçıkların hasar görmesi ve fonksiyonlarını yerine getiremediklerinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Günümüzde kapakçıkların tedavisi söz konusu değildir. Tedavi için sorun yaratan damarın bilimsel ve cerrahi yöntemlerle tahrip edilmesi gerekir.

Dolayısıyla bitki ya da benzeri faktörler bu kapakçıkları tedavi edemediği gibi, sorunlu damarları da tahrip etme özelliğine sahip değildir.

Varis Şikayetleri Nasıl Geçer?

Tamamen geçmese de, şikayetlerin azalmasına yönelik yapabilecekleriniz şu şekildedir.

1- Günlük yapılacak en az 30 dakikalık yürüyüşler bacaklarda ki dolaşımın hızlanmasına fayda sağlayacaktır. İlk zamanlar her ne kadar yürümekte zorlanacaksanız da sonraları çok kolay ve keyifli bir hale geleceği gibi şikayetlerinizde de azalma gözlemlenecektir.

2- Bisiklet, yüzme ya da evde yapılacak bacak hareketleri oldukça etkilidir. Ayrıca evde ya da işte hareketsiz olmaktan kaçının. İşiniz gereği sürekli ayakta ya da oturur pozisyonda olmanız gerekiyorsa belli zaman aralıklarında hareket edin 2-3 dakika turlayarak bacaklarınızın hareket etmesini sağlayın.

3- Sauna, plaj, hamam gibi sıcak ortamlardan uzak durun. Yüzme iyi gelecektir fakat havuz ya da denizden çıktıktan sonra güneşlenmeyin, güneşe maruz kalmayın.

4- Doktorunuzun varis tipine göre tavsiye edeceği varis çoraplarını kullanmanız şikayetlerinizi indirgeyecektir. Doğru sıkılıkta ve baskıda ki çoraplar varislerinizin şikayetini azaltarak ilerlemesini engelleyecek ya da yavaşlatacaktır.

5- Akşamları evinize geldiğinizde bacaklarınızın altına minder ya da benzeri bir yükseltici malzeme kullanarak uzanın. Bu şekilde istirahat etmek kan dolaşımına yardımcı olacağından rahatlama hissedilecektir.

6- Soğuk su bacaklara iyi gelmektedir. Soğuk suyun içerisinde yürümek ve bacaklara masaj yapmak şikayetlerin azalmasında oldukça azalma sağlar.

7- Bacak bacak üstüne atmak oldukça yanlış bir davranıştır. Özellikle bunun uzun süre boyunca yapılması kan dolaşımına engel olacaktır. Bu hem varislerin ortaya çıkmasına sebep olabileceği gibi var olan varislerinde ilerlemesinde rol oynayabilir.

8- Kan dolaşımına neden olacak dar kıyafetler tercih edilmemeli , mümkünse kemer ve paça kısmı bol giyimler seçilmelidir.

Bu sayılan maddeler şikayetlerin azalmasına yönelik etki göstereceği gibi var olan damar genişlemelerinin de ilerlemesini engelleyecektir.

Eğer yaşam kalitenizi düşürecek derecede rahatsızlığınız mevcut ise ve şikayetleriniz her ne yaparsanız yapın geçmiyor sizi zora sokuyor ise tedavi olmanız gerekir.

IDEA Kliniklerinde Varis Muayenesi Ücretsiz!

Bunun için Türkiye’nin 4 ilinde 6 şubesiyle hizmet vermekte olan IDEA Klinik tercih edilebilir. Tüm kliniklerimizde varis konusunda tecrübeli kalp damar cerrahi uzmanlarımız görev yapmakta olup, muayene ücretsizdir.

Yapılan muayene sonucunda varislerinizin tipi, yoğunluğu, uygulanacak tedavi yöntemi ile seans ve fiyat bilgisi verilecek buna istinaden kabul ettiğiniz taktirde hemen tedaviye başlanacaktır.

IDEA kliniklerinin irtibat bilgilerine iletişim bağlantısına tıklayarak ulaşabilir, size en yakın olan şubemize telefon numaralarından ulaşarak detaylı bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Yazar: Op. Dr. Orhan COŞKUN
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Orhan COŞKUN 1999 yılından bu yana kalp damar cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Varis ve hemanjiom gibi hastalıkların tedavilerinde ameliyatsız yöntemler uygulamaktadır.
whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz