Varis Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar

varis ameliyatı sonrası görülen komplikasyonlar Her ameliyattan sonra çeşitli komplikasyonlar gelişebilir, bunlar hastanın yaşına, ameliyatın yerine, büyüklüğüne, kullanılan teknolojik cihazların çağdaşlığına, ameliyatı yapan ekibin teknik donanım ve tecrübesine göre değişen bir çok faktöre bağlıdır ve her hastada görülme ihtimali vardır.

Varis ameliyatı sonrası görülen komplikasyonlar
– İltihap
– Kanama
– Flebit (geride kalan damarlarda iltihap olur)
– Emboli (pıhtının akciğer damarlarını tıkamasıdır ve öldürücü olabilir, çok seyrek görülür)
– Bacaklarda morluklar (doku içine kanamadan kaynaklanır)
– Ağrı (aslında komplikasyon değil doğal süreçtir)
– Dikişlerin açılması
– Ameliyat izi (bu da komplikasyon değil her ameliyatta görülen bir doğal sonuçtur ameliyatsız yöntemlerde görülmez)

Varis Ameliyatında İltihaplanma Meydana Gelebilir
Varis ameliyatında çok yerden kesi yapılır yani cildin koruyuculuğu bozulmuş olur, cildin bütünlüğünün bozulduğu her durumda yaralanma alanından mikrop girerek iltihaplanmaya sebep olabilir. Bu yaralanma herhangi bir kazayla olabileceği gibi kontrollü bir şekilde ameliyatta da oluşturulur. Ameliyatla cilt kesilmesine bağlı iltihaplanma daha seyrektir çünkü ortam sterildir ama buna rağmen her ameliyattan sonra iltihap riski vardır.

Bütün ameliyatlardan sonra olabildiği gibi varis tedavisi ameliyatla yapıldığında ameliyat yada dikiş yerinden mikrop girerek ameliyat bölgesinde iltihap yada apseye sebep olabilir, bütün ameliyat sonrası iltihaplanmaları gibi varis ameliyatı sonrası görülen iltihapta da antibiotik ve istirahat önerilir, yara yerindeki dikişler alınarak iltihabın akması sağlanır. Genellikle ciddi sorun yaşanmadan tedavi edilebilir.

Ameliyat Sonrasında Antibiotik Kullanımı Gerekir
Doku içindeki bu mikrobik durum bazen cilt altından ilerleyerek selülit veya lenfanjit denilen durumun ortaya çıkmasına sebep olabilir.İltihabın bu şekilde ilerlenmesi durumunda daha etkili antibiotikler ve tercihen ağızdan değil kalça veya damardan yapılan antibiotikler kullanılır.

Kullanılan Malzemelerin Steril Olması Esastır
Ameliyathanelerin maximum düzeyde steril olmasının temel mantığı bu tür ameliyat sonrası yara enfeksiyonlarının en aza indirilmesidir, sonraki dönemde yapılan pansumanlarında uygun ortam ve malzemelerle yapılmaması enfeksiyon riskini artırabilen uygulamalardır.

Ameliyatsız Yöntemlerle Varis Tedavisi Tavsiye Edilir
Ameliyatsız lazer, radyo frekans veya köpükle yapılan varis tedavilerinde cilt bütünlüğü bozulmadığı için mikrop girme ve iltihaplanma riski yok diyecek kadar azdır. Bu yöntemlerle tedaviden sonra görülen enfeksiyonlar çok daha basit düzeylerde kalmaktadır. Varisleriniz varsa riski yüksek ameliyatlar yerine riski çok düşük ameliyatsız yöntemleri tercih etmelisiniz.

Sonuç olarak ;
Her ameliyattan sonra görülebilen çeşitli komplikasyonlar varis ameliyatından sonra da görülebilir ancak ameliyatsız yöntemlerde bunlara rastlanmaz ve tedavi sonrası can sıkıcı bu tür durumlarla karşılaşılmaz. Komplikasyonlar dışında diğer bir çok avantaj sebebiyle teknolojilerle yapılan tedaviler tercih edilmelidir.

Yazar: Op. Dr. Eren ANG
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Eren ANG 1994 yılından bu yana kalp damar cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Varis ve hemanjiom gibi hastalıkların tedavilerinde ameliyatsız yöntemler uygulamaktadır.

154 Soru / Cevap Var

 1. Annem yaklaşık bir ay önce varis ameliyatı oldu iki damarı kesilmiş. Şimdi nefes alırken daralıp durduğunu söylüyor. Kalp atışı hızlanmış. Zor nefes aliorum diyor. Bu durum normal mi

 2. 1 hafta once kapali varis ameliyati oldum acim cok yuruyemiyom ne yapmaliyim

  Op. Dr Orhan Coşkun
  Doktorunuza görünmelisiniz

 3. Annem 1hafta once acık varıs amelıyatı oldu.2gündür bacağı agrıyor cok siddetli agrılar ne yapmamız gerek

  1. Enfeksiyon gelişmiş olabilir, doktorunuza kontrole gidin. Günümüzde artık teknolojinin olduğu klasikler de varis tedavisi ameliyatla yapılmıyor, Tüm varisler ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Boşuna ameliyat olmuşsnuz

 4. Hocam esim 6 gun once acik varis ameliyati oldu ama ayak bilek ve diz kapagi arasinda siddetli agrisi var elimizi bile degemiyoruz birazda sislik var bu normalmi

 5. Annem dün varis ameliyatında girdi ancak 2 saat sonra çıktığında ameliyatı yapmamislardi nedeni riskli olduğunu ve felç kalabileceğini söylemişler ve bu yüzden yapmamışlar acaba boyle bir risk var mi? İleri derecede varisler bir parmak kalınlığında neredeyse varisleri ameliyatın riski var ise bu şekilde oluşan varisler yukarıda belirtilen tedavi yöntemlerinden hangisini uygulamaliyiz teşekkür ederim şimdiden

  1. kliniklerimzde varis muayenesi ücretsiz,size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuz değerlendirilir.kliniiklerimize şu linkten ulaşabilirsiniz.https:
   //www.ideaklinik.com.tr/iletisim/

 6. 10 gün önce açık varis ameliyatı oldum dikişlerim çok iyi ama bacağımda genel ve fazla bi ağrı var sizce normal mi

  1. ameliyatsız yöntemlerle her kalınlıktaki varis tedavi edilebiliyorken ameliyatla tedavi olmanız şaşırtıcı.postoperatif dönemde ağrı olması normal
   Prof.Dr.H.Berat Cihan

 7. 2016 da lazerli ameliyat oldum yanliz ağrılarım daha şiddetli olmaya başladı ameliyet eden kişi şehir değiştiği için görüşemez oldum agrilara dayanamıyorum.. lütfen yardım edin sabahlara kadar uyuamıyorum bilgi verirseniz sevinirim 05323068301

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz