Varis Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar

Her ameliyattan sonra çeşitli komplikasyonlar gelişebilir, bunlar hastanın yaşına, ameliyatın yerine, büyüklüğüne, kullanılan teknolojik cihazların çağdaşlığına, ameliyatı yapan ekibin teknik donanım ve tecrübesine göre değişen bir çok faktöre bağlıdır ve her hastada görülme ihtimali vardır.

Varis ameliyatı sonrası görülen komplikasyonlar

– İltihap
– Kanama
– Flebit (geride kalan damarlarda iltihap olur)
– Emboli (pıhtının akciğer damarlarını tıkamasıdır ve öldürücü olabilir, çok seyrek görülür)
– Bacaklarda morluklar (doku içine kanamadan kaynaklanır)
– Ağrı (aslında komplikasyon değil doğal süreçtir)
– Dikişlerin açılması
– Ameliyat izi (bu da komplikasyon değil her ameliyatta görülen bir doğal sonuçtur ameliyatsız yöntemlerde görülmez)

varis ameliyatı sonrası görülen komplikasyonlar

Varis Ameliyatında İltihaplanma Meydana Gelebilir

Varis ameliyatında çok yerden kesi yapılır yani cildin koruyuculuğu bozulmuş olur, cildin bütünlüğünün bozulduğu her durumda yaralanma alanından mikrop girerek iltihaplanmaya sebep olabilir. Bu yaralanma herhangi bir kazayla olabileceği gibi kontrollü bir şekilde ameliyatta da oluşturulur. Ameliyatla cilt kesilmesine bağlı iltihaplanma daha seyrektir çünkü ortam sterildir ama buna rağmen her ameliyattan sonra iltihap riski vardır.

Bütün ameliyatlardan sonra olabildiği gibi varis tedavisi ameliyatla yapıldığında ameliyat yada dikiş yerinden mikrop girerek ameliyat bölgesinde iltihap yada apseye sebep olabilir, bütün ameliyat sonrası iltihaplanmaları gibi varis ameliyatı sonrası görülen iltihapta da antibiyotik ve istirahat önerilir, yara yerindeki dikişler alınarak iltihabın akması sağlanır. Genellikle ciddi sorun yaşanmadan tedavi edilebilir.

ameliyatsız varis tedavisi

Ameliyat Sonrasında Antibiyotik Kullanımı Gerekir

Doku içindeki bu mikrobik durum bazen cilt altından ilerleyerek selülit veya lenfanjit denilen durumun ortaya çıkmasına sebep olabilir. İltihabın bu şekilde ilerlenmesi durumunda daha etkili antibiyotikler ve tercihen ağızdan değil kalça veya damardan yapılan antibiyotikler kullanılır.

Kullanılan Malzemelerin Steril Olması Esastır

Ameliyathanelerin maksimum düzeyde steril olmasının temel mantığı bu tür ameliyat sonrası yara enfeksiyonlarının en aza indirilmesidir, sonraki dönemde yapılan pansumanlarında uygun ortam ve malzemelerle yapılmaması enfeksiyon riskini artırabilen uygulamalardır.

Ameliyatsız Yöntemlerle Varis Tedavisi Tavsiye Edilir

Ameliyatsız lazer, radyo frekans veya köpükle yapılan varis tedavilerinde cilt bütünlüğü bozulmadığı için mikrop girme ve iltihaplanma riski yok diyecek kadar azdır. Bu yöntemlerle tedaviden sonra görülen enfeksiyonlar çok daha basit düzeylerde kalmaktadır. Varisleriniz varsa riski yüksek ameliyatlar yerine riski çok düşük ameliyatsız yöntemleri tercih etmelisiniz.

Sonuç olarak;

Her ameliyattan sonra görülebilen çeşitli komplikasyonlar varis ameliyatından sonra da görülebilir ancak ameliyatsız yöntemlerde bunlara rastlanmaz ve tedavi sonrası can sıkıcı bu tür durumlarla karşılaşılmaz. Komplikasyonlar dışında diğer bir çok avantaj sebebiyle teknolojilerle yapılan tedaviler tercih edilmelidir.

Yazar: Op. Dr. Orhan COŞKUN
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Orhan COŞKUN 1999 yılından bu yana kalp damar cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Varis ve hemanjiom gibi hastalıkların tedavilerinde ameliyatsız yöntemler uygulamaktadır.

154 Soru / Cevap Var

 1. Merhaba, bundan 2 sene önce bacağımın arkasındaki bir damarın aşırı şişesinden dolayı miller tedavisi isimli yöntemle damar alındı. 1 aydır bacağımın üst iç kısmında anlık aşırı yanma şeklinde ağrılar oluyor. Ağrı 10 saniye kadar sürüyor. Bazen günde bir defa bazen de 5-6 defa yaşıyorum bu durumu. Sebebi ne olabilir?

  1. Beytullah bey merhaba. Muayene edip görmeden maalesef değerlendirmek zor. Kliniklerimizden size en yakın şubeye ulaşarak randevu alabilir ve muayeneye gelebilirsiniz.

  2. Merhabalar hocam 2 ay önce ameliyatla varis ameliyatı oldum ayak bileğimde şişlik kızarıklık ve ağırı var geçmiyor normal süreç mi yoksa komplikasyon mudur

   1. Merhaba,
    Yeni bir sıkıntı eklenmiş olabilir,doktorunuza kontrole gitmelisiniz.
    Öp. Dr. Eren Ang

 2. Ameliyatsız tedavi nasıl oluyor hocam ameliyat olanların yorumuna bakıyorum kimse memnun değil

  1. Ameliyatsız tedavi,laser,RF, yapıştırma,skleroterapi yöntemleri ile yapılır. hangi yöntemle tedavi edeceğimize muayene ile karar vwriyoruz.

 3. Ben bundan 6ay önce varis ameliyatı oldum bacakta ağrı ve kasımda açılan yerde çok ağrım var ne yapmalıyım bacagim kasiyor ve agriyorda

 4. Slm varis ameliyati olali 8 gun oldu ama 3 gun yurudum diger gunler yuriyemedim sag ayagim enfeksiyon kapmis ve 2 gundurde tedavi goruyorum ama ayam halen ayni.basamiyorum duzelme sureci nedir ve neden olmus olabilir tesekkurler

 5. merhaba 3gun once varis ameliyati oldum dikisin hemen yaninda bir sertlik var acaba normal mi

 6. 7 sene önce 1 bacağından varis ameliyatı oldum damar alındı. Pıhtı geldi toplardamar tıkandı. Kan sulandirici kullanıyorum 500 mg.İki ayagimin tabanlarinda yanma var enemlimidir bunu merak ediyorum saygılarımla

  1. Varis te ayaklar da yanma olabiliyor. Eğer varisleriniz var sa muayene olup tedavi olmanızı öneririm. Ameliyat olmanız gerekmez. Varis tedavisi çok daha etkin ve kolay bir şekilde ameliyatsız yöntemlerle yapılabilmekte.
   Op. Dr. Orhan Coşkun

 7. 3gun once lazerle ameliyat oldum sağ bacağımdan iç tarafta kasığa kadar girildiya orda cok az kamçnama var ve yanma var

 8. Varis amaliyati oldum bir haftadır bacağımda hiç agrı yoktu ama şimdi hem çok agrıyor ve şişiyor

 9. Merhabalar.Ilk varis ameliyatim 10 yil once daha sonra tekrar ileri derece varis olustu.cok agrim var.dr ameliyat diyor tek care baska secenekler bu tip varise olmazmis.yurtdisindayim bilgi verirmisiniz.

  1. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendireim,hemen hemen tüm varisler ameliyatsız tedavi edilebilir.
   Op. Dr. Orhan Coşkun

    1. Merhaba,
     tedavide kullanılan laserin tipine göre değişir.
     Op.Dr. Oğuz Uğur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz