Kollarda Varis Olurmu?

Günümüzde çoğunlukla bacaklarda meydana gelen damar genişlemeleri ile karşılaşılır ve buna varis ismi verilir. Buna istinaden kişiler el ya da kollarında meydana gelen damar belirginleşmeleri gördüklerinde endişelenerek ellerde veya kollarda varis olur mu şeklinde sorular yöneltmektedir.

kollarda varis olur mu

Genellikle el ya da koldaki damarların belirginleşmesi çok büyük bir sağlık problemini işaret etmez. Burada bulunan damarların fonksiyonu yalnızca kanın kalbe ilerlemesini sağlamaktır. El üstünde ki genişleyen damarlar cildin gevşemesi ve incelmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Ellerde cildin elastik yapısını kaybetmesinde rol oynayan bazı sebepler söz konusudr. Bunlardan en yaygın neden için ise ilerleyen yaş demek yanlış olmayacaktır.

Genişleyen el ya da kol damarları kişide herhangi bir ağrıya ya da benzeri şikayete neden olmaz. Özellikle kadınlarda meydana geldiğinde tek sıkıntı estetik açıdan kötü görünmesidir.

El ve kollarda belirgin hale gelen damarlar mavimsi renklerde olup, dikkat çekici bir hale gelmektedir.

Kollarda ki Damarların Belirginleşmesi Neden Olur

– Yaş
– Ağır egzersiz ve spor
– Sıcak havalar
– Damar hastalıkları

Bu faktörler damarların belirginleşmesine sebep olan unsurlardır ve ne yazık ki bir çok kişiyi olumsuz etkilemektedir. Herhangi bir gençlik iksiri icat edilmediği sürece de böyle devam edecektir.

Yaş ilerledikçe cilt eski direncini ve elastikliğini kaybederek sarkacak ve damarlar çok daha belirgin bir şekilde görünmeye başlayacaktır.

Özellikle spor salonarında ağır egzersizler yapıp, ağırlıklar kaldıran insanların bu durumla karşılaşma olasılıkları oldukça yüksek denilebilir.

kol varisleri neden olur

Spor neden böyle bir soruna yol açar?
Spor böyle bir soruna yol açmaz. Aslında sorun ağır aletleri kaldırmaktan geçmektedir. Kaldırılan ağırlıkla beraber kan basıcı artar ve damarlardan cilt yüzeyine doğru itilir. Artan kas basıncı da damarların genişlemesine sebep olur. Sadece spor değil eğer sürekli yük kaldırmanız gereken bir mesleğiniz varsa, yine bu problemle karşılaşmanız olasıdır.

Ancak tekrar hatırlatmak gerekirse el ve kollarda meydana gelen damar genişlemeleri bacaklarda meydana gelen varisler gibi çeşitli şikayetlere neden olmaz. Tek şikayeti özellikle kadınlarda estetik açıdan kötü görünmeleridir. Hatta yapılan araştırmalara göre kaslı erkeklerin kollarında belli olan damarların çekici olduğu bile görülmüştür.

Kol Varislerinin Tedavisi

Görünümünden rahatsız oluyor ve tedavi edilmesini istiyorsanız bu ameliyatsız yöntemlerle elbette ki mümkündür.

Size en yakın kliniğimizden randevu alarak, ücretsiz muayene olabilir dilerseniz WhatsApp numaralarımızdan görsel göndererek bilgi alabilirsiniz.

Yazar: Op. Dr. Serkan AKARSU
Op. Dr. Serkan AKARSU Cumhuriyet Üniversitesi TIP Fakültesi mezunu olup, Kalp Damar Cerrahi uzmanlığı olarak hizmet vermektedir. Uludağ Üniversitesinde İhtisasını tamamlayan hekim varis konusunda ameliyatsız yöntemlerle tedaviler uygulamaktadır.

14 Soru / Cevap Var

 1. merhaba ben 17 yaşındayım ve üst kolumda kılcal damarlarım bazı bölgelerde belirginleşmeye yani varisler oluştu sizce ne yapmalıyım

  1. Görsel olarak rahatsız exiyorsa tedavi edilebilir.05426210888 nolu telefona whatsapp tan fotoğraf gönderin değerlendirelim.
   Op. Dr. Orhan Coşkun

  1. Varis muayenesi kliniklerimiz de ücretsiz. Size en yakın kliniğimiz giderseniz doktorlarımız durumunuzu değerlendirip, öneriler de bulunabilir.

 2. Merhaba,
  Benim anne karnında oluşmuş Sol kolda damar problemim var. Sol kolumda ki damarlar oldukça belirgin ara ara toparlak görüntüler var. Ayrıca sol kolum anatomik olarak da sağ koluma göre daha farklı (uzunluğu, genişliği). Kan akışı çok hızlı ve şah damarım da başka kişilere göre daha hızlı atıyor.
  15 Yıldır önce damar tıkama tekniğiyle üst ve orta kolumdan tedavi oldum. Beni birkaç yıl rahatlattı (normalde efor sarfettiğimde çok yoruluyorum) ama kendini tekrar edeceği söylendiği için tedaviye devam etmedim. Bu yıl tekrar kontrole gittim geçmişe göre çok değişiklik yok denildi. Bazen çok kurcalamak kötü sonuçlara da sebep olabilir denildi. Açıkçası gelecekte kalp yetmezliği deniliyor ama daha kötü sonuçlarla da karşılaşırmıyım tedirginim. Sizden nasıl bir yorum alabilirim bilmiyorum ama karşılaştığınız bir hastalık mıdır bilmek isterim.

 3. hocam merhabalar. annemin bacaklarında ara ara varisler var. çok seyrek. tedavi ücreti ne kadar olur? yoğundada seyrektede aynı mıdır?

  1. Merhaba Canset
   Yaygınlığa göre 400-4000 TL arasında değişiyor ancak tüm şubelerde aynı
   Op Dr. Eren Anğ
   Bursa

 4. Merhaba.30yaşındayım. on ay önce doğum yaptım.yaklaşık bir aydır sol ön kol toplardamarımda iki cm aralıklarla top top bir şişkinlikle karşılaştım.tıkanıklık korkusuyla kalp damar cerrahisi bölümünde doç.doktor muayenemi yaptı eko ekg ve sol kol koltuk altından doppler çekildi.tıkanıklık olmadığı söylendi.toplardamar genişlemesi dendi.Kollarımı aşağıya doğru indirdiğimde oluşuyor ancak kaldırdığımda bu görüntü kayboluyor sertlik kızarıklık ve morartı yok varis değil ama varisyonel bir yapısal bozulmaymış ancak kolum ve göğüs çevremde ağrı var.tekrar gittiğimde kas ağrısı olabileceği fizik tedavi önerildi.ama aklım çok karıştı ciddi değil dediler evime geldim.ilaç yok.artık düzelmez dediler..çocuğu kucağıma alamıyorum ondan olabileceği söylendi .damarın yapısı neden bozulur bu tehlike oluşturur mu?

  1. Kolda varis oluşumu nadir de olsa olabiliyor, yapısal VE hamilelik dönemi hormonların etkisiyle olmuş olabilir. Bunları da ameliyatsız yöntemle veya mikroflebektomi dediğimiz bir mikrocerrahi yöntemiyle tedavi ediyoruz . Kliniğimizde muayene Ücretsiz randevu alırsanız durumunuzu değerlendiririz. 0(542)621 08 88
   Op.Dr.Orhan Coşkun

 5. Merhaba hocam bundan 3 ay önce böbrek taşı için rontgen çekildim ve kolumdan kontrast madde yapıldı bu kontrast madde kollarımda yeşil yeşil damarları belirgin hale getirdi hocam bunlar geçicimidir 3 ay oldu lütfen yardım edin görüntü olarak çok rahatsız oluyorum teşekkür ederim.
  Op Dr Eren Anğ
  Doğrusu bu süre zarfında düelme ihtimali yüksekti ama 8 aya kadar düzelme ihtmali de var.

 6. Hocam kolda varis damar genislemesi var tedavisi varmi hocam saygilar
  Op. Dr. Orhan COŞKUN
  Evet el ve kol varislerini tedavi edebiliyoruz.

 7. Merhaba benim doğumdan sonra ikki bacakda variz çikdi hamda çok kötu şimdi kolumdan çikiyo amaliyat yaptirsam sonra çalişabilirmiyim

  Op. Dr. Orhan COŞKUN
  Merhaba, kolunuzdaki ve bacaklarınızdaki varislerin iyi çekilmiş fotoğrafını bize gönderirseniz size daha detaylı bilgi verebiliriz.

 8. Merhaba,

  Anneme kolunda varis olduğunu söylemişler. SSK’lı kendisi. Telefonda muayenenin ücretsiz olduğu bilgisini aldım ama seans fiyatlarını da öğrenmem lazım size getirmeden önce. Altından kalkamayacağımız bir rakamsa kendisinin üzülmesini istemiyorum. Bana seans fiyatı söylemeniz mümkün mü?

  Teşekkürler.

  İyi çalışmalar.

  Op. Dr. Orhan COŞKUN
  Tedavi ücreti 700-1000tl aralığında olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz