Kollarda Varis Olurmu?

Günümüzde çoğunlukla bacaklarda meydana gelen damar genişlemeleri ile karşılaşılır ve buna varis ismi verilir. Buna istinaden kişiler el ya da kollarında meydana gelen damar belirginleşmeleri gördüklerinde endişelenerek ellerde veya kollarda varis olur mu şeklinde sorular yöneltmektedir.

kollarda varis olur mu

Genellikle el ya da koldaki damarların belirginleşmesi çok büyük bir sağlık problemini işaret etmez. Burada bulunan damarların fonksiyonu yalnızca kanın kalbe ilerlemesini sağlamaktır. El üstünde ki genişleyen damarlar cildin gevşemesi ve incelmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Ellerde cildin elastik yapısını kaybetmesinde rol oynayan bazı sebepler söz konusudr. Bunlardan en yaygın neden için ise ilerleyen yaş demek yanlış olmayacaktır.

Genişleyen el ya da kol damarları kişide herhangi bir ağrıya ya da benzeri şikayete neden olmaz. Özellikle kadınlarda meydana geldiğinde tek sıkıntı estetik açıdan kötü görünmesidir.

El ve kollarda belirgin hale gelen damarlar mavimsi renklerde olup, dikkat çekici bir hale gelmektedir.

Kollarda ki Damarların Belirginleşmesi Neden Olur

– Yaş
– Ağır egzersiz ve spor
– Sıcak havalar
– Damar hastalıkları

Bu faktörler damarların belirginleşmesine sebep olan unsurlardır ve ne yazık ki bir çok kişiyi olumsuz etkilemektedir. Herhangi bir gençlik iksiri icat edilmediği sürece de böyle devam edecektir.

Yaş ilerledikçe cilt eski direncini ve elastikliğini kaybederek sarkacak ve damarlar çok daha belirgin bir şekilde görünmeye başlayacaktır.

Özellikle spor salonarında ağır egzersizler yapıp, ağırlıklar kaldıran insanların bu durumla karşılaşma olasılıkları oldukça yüksek denilebilir.

kol varisleri neden olur

Spor neden böyle bir soruna yol açar?
Spor böyle bir soruna yol açmaz. Aslında sorun ağır aletleri kaldırmaktan geçmektedir. Kaldırılan ağırlıkla beraber kan basıcı artar ve damarlardan cilt yüzeyine doğru itilir. Artan kas basıncı da damarların genişlemesine sebep olur. Sadece spor değil eğer sürekli yük kaldırmanız gereken bir mesleğiniz varsa, yine bu problemle karşılaşmanız olasıdır.

Ancak tekrar hatırlatmak gerekirse el ve kollarda meydana gelen damar genişlemeleri bacaklarda meydana gelen varisler gibi çeşitli şikayetlere neden olmaz. Tek şikayeti özellikle kadınlarda estetik açıdan kötü görünmeleridir. Hatta yapılan araştırmalara göre kaslı erkeklerin kollarında belli olan damarların çekici olduğu bile görülmüştür.

Kol Varislerinin Tedavisi

Görünümünden rahatsız oluyor ve tedavi edilmesini istiyorsanız bu ameliyatsız yöntemlerle elbette ki mümkündür.

Size en yakın kliniğimizden randevu alarak, ücretsiz muayene olabilir dilerseniz WhatsApp numaralarımızdan görsel göndererek bilgi alabilirsiniz.

Yazar: Op. Dr. Orhan COŞKUN
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Orhan COŞKUN 1999 yılından bu yana kalp damar cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Varis ve hemanjiom gibi hastalıkların tedavilerinde ameliyatsız yöntemler uygulamaktadır.
whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz