Hamilelikte Varis Neden Olur?

Varis, her iki cinsiyette de görülebilen fakat kadınlarda erkeklere nazaran daha çok karşılaşılan bir sorun olup genetik ya da hormonal sebeplerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Ailesinde anne ya da babasında damar genişlemesi problemi görülmüş olan bir birey risk altındadır.

Fakat ailesinde varis sorunu bulunmayan bir bireyde olmayacağı anlamını taşımadığı gibi, ailesinde varis sorunu olan birinde de kesin ve net bir şekilde varis olur anlamını taşımaz.

hamilelikte varis neden olur

Varis Genetik Olabilir

Damar genişlemesi rahatsızlığı genetik olabildiği hormonal ya da hareketsiz yaşam tercihinden dolayı da oluşabilmektedir. Gebelikte de hormonal değişimler çok hızlı geliştiğinden toplardamar genişlemeleri meydana gelebilmektedir.

Hormonal sebeplerin öne çıktığı gibi anne adayının hamilelik döneminde normal yaşantısından daha hareketsiz olması rahatsızlığı tetikleyebilmektedir. Anne adaylarının bu dönemde dikkat etmesi gereken bir kaç konu vardır. Çünkü damar genişlemesi sorunu yalnızca bacaklarda değil, makat bölgesinde de meydana gelerek hemoroid rahatsızlığının ortaya çıkmasında rol oynayabilmektedir. Hemoroid halk arasında basur olarak bilinmektedir.

ameliyatsız varis tedavisi

Vajinal Varislerde Görülebilir

Anne karnında ki bebeğin rahim bölgesine yapmakta olduğu baskıdan dolayı meydana gelmektedir. Bacaklara uygulanan varis tedavisi, vajinal varislere de uygulanabilmektedir.

Hareketsiz Kalmamak Önem Taşımaktadır

Hamilelik döneminde bulunan kadınlarda hareketsizlik oldukça fazla görülen bir durumdur. Anne adayı eğer ilk çocuk için hamileyse hareket ettiğinde çocuğa bir şey olacak tedirginliği taşımaktadır. Günler sürekli olarak oturarak veya yatarak geçirilmemeli günlük düzenli yürüyüşlerin yapılması gerekmektedir. Bu sayede toplardamarlarda meydana gelen basıncın dağılması sağlanmaktadır. Yürüyüş varislerin meydana gelmesine engel olan bir faktördür.

Bacaklar Yukarıda Olacak Şekilde İstirahat Edilmelidir

Özellikle akşama doğru bacaklarda artış gösteren ağırlık ve yorgunluk hissi bacakların yukarıda tutularak istirahat edilmesiyle giderilebilmektedir. Tıpkı günlük olarak yapılan yürüyüşler de olduğu gibi günlük olarak bacakların yukarıda tutulmasıyla istirahat edilmelidir. Bu şekilde bacaklarda ki kan dolaşımının kolay bir şekilde olmasına yardımcı olunmaktadır. Bacakları yukarıda tutarak istirahat edilmesi kişide oldukça rahatlamaya imkan tanımaktadır.

Hamilelikte Varis Belirtileri Nelerdir?

Rahatsızlığın kendisini hissettirmesinde bazı belirti ve şikayetler rol oynamaktadır. Bu belirtiler akşama doğru bacaklarda artış gösteren ağırlık ve yorgunluk hissi ile başlayıp daha sonra ağrı, sızı, yanma, şişlik ve geceleri meydana gelen kramplar gibi durumlara maruz bırakmaktadır.

Eğer önlemek için gereken faktörler yerine getirilirse her ne kadar tamamen durdurulamayacak bir rahatsızlık olsa da ilerlemesi yavaşlatılabilmektedir. Rahatsızlığın en belirgin şikayeti ise cilt üzerinden net bir şekilde fark edilmekte damar taşmalarıdır.

Kılcal Damarlar Sızlama ve Çirkin Görünüme Neden Olabilmektedir

En sık görülmekte olan kılcal damar sorunları hamilelik döneminde ki kadınlarda da oldukça sık bir şekilde görülmektedir. Bu damarların boyutları 1-2,5mm arasında değişmektedir. Bu tip vakaların neden meydana gelmiş olduğu kesin ve net olarak bilinmemekte ve kötü görünüm ile sızlama dışında bir şikayete neden olmadığından hastalık olarak görülmemektedir. Kılcal damar problemi daha çok erkeklerde görülmektedir.

Hamilelikte Varis Tedavisi Yapılır mı?

Hamilelik döneminde bebeğe herhangi bir zarar gelmemesi açısından dolayı tedavi kesinlikle yapılmamaktadır. Doğumdan 2 ay sonra tedavi olunması tavsiye edilmektedir.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri Var Mı?

Bir çok hastalığa sahip olan insanlar gerek üşengeçlik, gerek ameliyat korkusu gibi sebeplerden dolayı bir doktora muayene olarak tedavi olmak yerine çözümü bitkisel yollarda arayabilmektedir. Fakat varis toplardamarların içerisinde ki kapakçıkların bozulması ve kanı yukarı pompalayamadığından dolayı meydana gelen göllenme sonucunda oluşmaktadır.

Dolayısıyla varislerin düzelmesi için ya kapakçıkların onarılması ya da damarın tahrip edilmesi gerekmektedir. Kapakçıkların onarılması hiç bir şekilde mümkün olmadığından dolayı tahrip edilerek tedavi edilmektedir. Tıbbi olarak onarılması mümkün olmayan kapakçıkların bitkisel yollarla tedavi edilmesi de imkansızdır. Bitkisel yollarla tedavi edebildiğini iddia eden kişilere prim vererek haksız kazanç elde etmelerini sağladığınız gibi kaybettiğiniz zaman içerisinde hastalığın ilerlemesine sebebiyet verebilirsiniz.

Varis Çorabı Kullanabilirsiniz

Toplumda varis çorabı hakkında da yanlış bilinenler vardır. Bu çorapların varisleri tedavi ettiğine yönelik düşünceler ve inanışlar bulunmaktadır. Ne yazık ki böyle bir şey mümkün değildir. Bitkisel tedaviyi izah ettiğimiz durumun aynısı çorap için de geçerlidir. Yalnız çorapların faydası yok değildir.

Bitkisel karışımlardan farkı da budur. Varis çorapları sıkı ve baskılı olduğundan dolayı varis hastalarının şikayetlerinin azalmasına yönelik fayda sağlamaktadır. Hamilelik döneminde de bu çorapların kullanılması gerektiği gibi doktor tavsiyesinde ki sıkılık ve baskıya sahip olan çoraplar tercih edilmelidir.

Varis Hamilelikten Sonra Geçer mi ? Kaybolur mu ?

Kılcal damar sorunu yaşıyorsanız hamilelik sonrasında hormonların normalde dönmesiyle bu sorunda ortadan kendi kendine kaybolmaktadır. Fakat orta ya kalın varis durumuyla karşı karşıyaysanız maalesef kendi kendine düzelmemektedir.

Ameliyatsız Varis Tedavi Yöntemlerini Tercih Edin

Kişi de sağladığı onlarca avantaj sebebiyle tercih edilmesi gereken tedavi teknikleridir. Bu yöntemler yalnızca 10-15 dakika içerisinde gerçekleştirilmekte, ayakta tedavi olarak adlandırılmaktadır. Herhangi bir kesi, dikiş, narkoz ya da istirahat gerektirmez. Hasta günlük hayatına kaldığı yerden devam eder.

Varisleriniz için muayene ve tedavi olabilmek için size en yakın şubemizi arayarak randevu alabilirsiniz. Tüm kliniklerimizde muayene ücretsiz olarak yapılmaktadır. Muayene sonunda uygulanması gereken tedavi yöntemini ve ücretini öğrenebilirsiniz.

Yazar: Op. Dr. Rüştü KALAÇ
Op. Dr. Rüştü KALAÇ 1989 yılında Ankara Tıp Fakültesinden mezun olarak, 1998 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Kalp Damar Cerrahi Uzmanlığı İhtisasını tamamlamıştır. Şu an IDEA TIP Şişli'de hasta kabul etmektedir.
whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz