En İyi Varis Tedavi Yöntemi Hangisi?

Bu sorunun cevabı tek olamaz çünkü hastalığın çok çeşidi vardır ve hepsinin en iyi tedavisi farklıdır. En iyi tedavi tüm hastalıklarda olduğu gibi burada da hastalığın çeşidine (kılcal, orta kalınlıkta, kalın) derecesine ve yaygınlığına göre değişen bir durumdur.

Genel olarak düşünüldüğünde ameliyatsız varis tedavi yöntemlerinin hepsi ameliyatla yapılan tedavilerden daha üstündür.

Diğer bir deyimle en kötü varis tedavisi dendiğinde varis ameliyatları akla gelir.

en iyi varis tedavi yöntemi

Lazerle de olsa, neşterle de olsa fark etmez ameliyatsız yöntemler ameliyatlara kıyasla her yönüyle daha üstündür. Zaten bu sebeple varise ameliyat uygulaması artık sadece devlet hastanelerinde yapılmaktadır sadece varis üzerine çalışan kliniklerde asla yapılmamaktadır.

Ameliyatsız Tedavi Yöntemlerinin Avantajları

– Tekrarı daha azdır.
– Hasta günlük yaşamını sürdürürken tedavisini olabilmektedir.
– Bayanlar için diğer bir önemli avantajsa bacaklarda hiç iz kalmamasıdır.
– 0.1 mm kadar ince 2.5 cm kadar kalın tüm varisler tedavi edilebilir.
– Aylarda bandaj veya çorap giymek gerekmez.
– İş gücü kaybı olmaz.
– Narkoz gerekmez.
– Sadece bacak değil yüz bölgesindeki kılcallar da tedavi edilebilir.

Teknolojiyi takip eden kliniklerde uygulanan tedavi yöntemleri

Lazerle Varis Tedavisi

Cilt üzerinden uygulanan lazer daha çok kılcal damar tedavisinde kullanılmaktadır. Kılcal damar çatlaması ciddi bir hastalık değildir, genellikle belirgin rahatsızlık vermez. Tedaviye alınan hastaların büyük kısmı var olan sızlamaların düzeldiğini tarif etmektedir.

Fiziki anlamda ciddi sorun yapmasa da özellikle etek giyen bayanlarda görsel kirlilik sosyal sorun olabilmektedir.

Erkek bacakları kıllı olduğu için görsel sorun olmamaktadır. Kılcal damar tedavisinde en yaygın kullanılan tedavi radyo frekans ve lazerdir.

Tedavi edilmeyen kılcal varisler giderek daha hızlı yaygınlaşmaktadır bu sebeple var olanların tedavi edilmesi yaygınlaşmasını da engeller.

Enerji taşıyan ışığın damara uygulanmasıyla yapılan bir tedavidir. Çeşitli yöntemlerle soğutulan cilt üzerinden uygulanan yoğun ışığın daha koyu renkli olan varis tarafından tutularak ısınıp yok olması prensibine dayanır.

70-90 dereceye kadar ısınan damar duvarı ve içindeki kan hücreleri tahrip olur ve vücut tarafından taşınarak yok edilir. Uygulanan kılcal damar için kalıcı tedavi sağlar yani tedavi olan damar sonsuza kadar kaybolur.

Lazerle tedavinin avantajları

-Uygulama kolay ve ağrısızdır, uyuşturucu ve narkoz uygulanmaz.

-İstirahat gerektirmez, tedavi süresince hasta işine devam eder

-Hiç iz bırakmaz

-Yüz bölgesi dahil her bölgeye uygulanır.

-Uygulama alanında lekeler varsa onlarda geriler.

-Kıl kökleri de etkilenebileceğinden bacak kılları dökülebilir veya zayıflar.

-Tedavi süresince ve sonrasında bandaj veya varis çorabı kullanılmaz.

Köpük ile varis tedavisi

Varislerin tedavisinde kullanılan skleroterapi (ilaçla kurutma) yönteminin geliştirilmiş şeklidir ve giderek yaygınlaşmaktadır. Köpükle tedavide hastalıklı damarı yok edici ilaç 1 ilaç 4 hava şeklinde özel aletinde karıştırılarak köpük haline getirilir.

Elde edilen köpük çok ince iğne yardımıyla damarın içine verilir. Köpürtülerek verilen ilaç damarın büzülerek yok olmasını sağlar. Tedavi edilen hastalıklı damar sonsuza kadar yok edildiğinden aynı damarda tekrar varis olmaz.

Köpük varis tedavisinin avantajları

– Çok kalın(2 parmak genişliğinde) varislere uygulanabildiği gibi iğne girebilecek kadar ince kılcal varislere de rahatlıkla uygulanabilir.

– Oluşabilecek leke miktarı azalır.

– Verilen ilaç miktarı az olduğundan damar dışına kaçması ciddi sorun yaratmaz.

– Kullanılan ilaç miktarı azaldığı için daha ekonomiktir.

– Vücuda verilen ilaç azaltılmış olduğu için toxik doza yaklaşılmamış olunur.

– Köpürtüldüğü için 4-5 katına çıkan ilaç sayesinde aynı seansta daha fazla damar tedavi edilebilir.

– İlaç miktarı azaldığı için damarın vereceği reaksiyon azaltılmış olur

– Daha az flebit ve pıhtı oluşur ki bu tedavi sonrası şişlik ve ağrının daha az olmasını sağlar

Skleroterapi (ilaçla varisi kurutma tedavisi)

Köpük tedavinde kullanılan ilacın köpürtülmeden damara verilmesi şeklinde uygulanır, köpük tedavisi ile aynı kabul edilebilir en önemli farkı daha fazla ilaç gerekmesidir.

Radyo Frekans Yöntemiyle Varis Tedavisi

Kılcal ve orta düzeyde genişlemiş damarların tümünün tedavisinde kullanılır. Damar cilt üzerinden uygulanan radyo frekansları yardımıyla ısıtılarak yok edilir.

Etkisi uygulama anında görülür. Dokunulduğu anda damar kaybolur, tek seans genellikle yeterli olmaktadır, seyrek olarak geride kalmış olabilecekler için 2.seans gerekebilir.

Radyo frekansla varis tedavisinin avantajları

-Uygulama kolaydır

-Uygulanan damar tek seansta yok olmaktadır

-Herhangi bir kalıcı yan etki oluşturmaz

-Etkisi uygulama anında görülür

-Tedavi edilen varis sonsuza kadar yok olur

-Kabul edilebilir düzeyde hafif bir acı olabilir, acı uyuşturucu yapmayı gerektirecek yada ağrı kesici almayı gerektirecek kadar olmaz.

-Ameliyat edilebilen tüm varisler ameliyatsız yöntemle tedavi edilebilir hatta ameliyatla

Sonuç olarak varis ameliyatı olmadan ameliyatsız tedavileri iyi araştırmalısınız yoksa tarihi bir yöntemle tedavi olup bacaklarınızda kesikler ve izler oluşmasına sebep olursunuz. Unutmayın teknoloji insan sağlığı için üretilmektedir.

Sonuç olarak
Varis probleminiz varsa sadece bu hastalığın tedavisiyle uğraşan ve tüm teknolojilere sahip, yöntemler konusunda tecrübeli uzmana kendinizi teslim edin rahat edin.

Yazar: Op. Dr. Serkan AKARSU
Op. Dr. Serkan AKARSU Cumhuriyet Üniversitesi TIP Fakültesi mezunu olup, Kalp Damar Cerrahi uzmanlığı olarak hizmet vermektedir. Uludağ Üniversitesinde İhtisasını tamamlayan hekim varis konusunda ameliyatsız yöntemlerle tedaviler uygulamaktadır.

14 Soru / Cevap Var

 1. Hocam sol bacak ve ayak bilegimde iç ve dış varis var kahverengi lekeler geldi ameliyat olursam bacagımdaki yedek damarlar ilerde kullanılamaz hale mi gelir

 2. Bacaktaki büyük safen vendeki kaçak kapatıldığında bacak ve bilek çevresindeki ufak kılcallar kendiliğinden söner mi yoksa onun için ek tedavi gerekir mi?

 3. merhaba hocam. izmir idea kliniğinizde yaklaşık 3 ay önce köpük ve radyo frekansla tedavi oldum. fakat sol bacağımın yan iç kısmında şiddetli ağrılarım ve geçmek bilmeyen morluklarım mevcut. tedaviden önce bu kadar değildi morluklarım. tedaviden sonra sanki daha bi belirginleşti ve sol bacağım sağ bacağıma oranla bir santim şiş. tekrar doktoruma göründüğümde o kısma ilacın etki etmediğini söyleyip tekrar 3 ampül iğne yaptı. ağrılarım devam ediyor. bu tedavinin yan etkisi var mıdır? psikolojimi de çok etkiledi. ayakta fazla durmuyorum. banyodan sonra soğuk su tutuyorum. dar kıyafetler giymiyorum. topuklu ayakkabı giymiyorum. merhemlerimi düzenli kullanıyorum. hala ne yapmalıyım bilmiyorum. yardımcı olursanız sevinirim.

 4. Merhaba hocam varis tedavisi olalı 4 ay oldu sol bacağımda 2 sağ bacağımda 1 damar kapatıldı. Fakat her iki bacağımın arkasında özellikle diz kapağımın arkasında ve yine arka baldır da sızlama yanma Çekilme ve ağrı var ben Ağrı’larım son bulsun diye bu işlemi yaptırdım fakat inanılmaz bir şekilde Ağrı’larım arttı ve yaşam kalitemi fazlasıyla düşürdü Benim öncesinde bu kadar şikayetlerim yoktu ayrıca işlem sonrası sol kasıktaki damarın iptali için girilen damarın hemen altında şiddetli Ağrı ve yanma var ve ben bunu 4 aydır çekiyorum doktorum kas sıkışması dedi kas gevşetici ilaç ve krem kullanıyorum geçmesi için. Sizce benim bu yaşadığım Ağrı’lar normal mi? Lütfen bana bu Ağrı’ların sebebini bulabileceğim bir yol gösterin Ortopediye gittim her şey normal, bel fıtığı olabilir dendi MR a girdim sorun yok dinlenme esnasında da ayakta da aynı şikayetlerim mevcut dinlenince geçen bir ağrı değil yani.

  1. Bazen kapatılma (Ablasyon) yapıldığında içinde pıhtı ile iyileşme oluyor ve bu uzun sürede vücut tarafından emiliyor. Hasta bunu çekilme hissi, bacağında sicim gibi bir gerilme şeklinde tarifliyor. Varis çorabı (orta basınçlı) ve antienflamatuar (etol fort sabah akşam tok birer tablet) kullanabilir. 2-3 ay daha bu şekilde devam edebilir.
   Op.Dr.Orhan Coşkun

 5. merhaba hocam ben köpuk tedavisi oluyorum ama tedavi olan kilcal damarlarin çevresinde yogun bir sekilde küçük kil al damarlar oluştu bunlar kendiğinden geçer mi? ne yapmam lazim?

  1. Merhaba,
   3- 4 ayda kendiliğinden geçebiliyor, Geçmez ise muayene için 212 572 72 65 numaramızdan iletişime geçebilirsiniz. Muayenelerimiz ücretsizdir. Geçmiş olsun

 6. 3ay olacak kopuk ve sıkloterapı oldum bacaklarımdan ana damarda eleyince hala Ağrı var ve kahverengılık mevcut kılcal damarlar ıcın radyofrekans oldum 2ay oldu ızler duruyor morluklar duruyor bunlar normal mı
  Op. Dr. Orhan COŞKUN
  İyileşme bünyeye göre değişir genellikle bu kadar uzamaz ama bazı kişilerde uzayabiliyor ancak sonuç değişmez mutlaka tamamen düzelecektir

 7. Ben 10 gun oldu tedavi oldum agrilar gecmedi bu varis agrilari ne kadar surer

  Op.Dr.Eren ANĞ
  Varis ağrıları tedaviden sonra bir ay kadar sürebilir.

 8. 10 gün önce lazer ameliyat oldum. Fakat şimdi çok şiddetli özellikle üst baldirda ağrı var .ağrı kesiciler gecirmiyor. Şişlik ve kızarıklık da var. Sizce normal mi
  Op.Dr.Nihat AYDIN
  Laser tedavisinden sonra benzer komplikasyonlar olabilir.

 9. Ben kol ve elllerimden kopuklu varis tedavisi oldum ama 1 gun gecti hic bi fark yok sadece elimde hafif bi sislik var hemen yok etmiyormu bu damarlari

  Op. Dr. Orhan COŞKUN
  Yok olması için 10-15 gün gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz