online randevu online randevu tedavi fiyatlar覺

Varis Zararları Nelerdir?

Bacaklarda bulunan toplardamarların görevi, içerisinde bulunan kapakçıklar sayesinde kirli kanı akciceğer ve kalbe taşımaktır. Bu kapakçıklarda hasar meydana gelmesiyle kan aşağıda kalır ve damarlarda genişleme meydana gelir. Bu genişlemelerin sebebi genetik durum, uzun süre ayakta durmak (çalışmak) ve oturmak, fazla kilo ya da gebelik olabilmektedir.

varisin-zararlari

Varis hastalığı gün içerisinde akşama doğru kişinin bacaklarında ağırlık ve yorgunluk hissi oluşmasına neden olabileceği gibi ağrı, sızı, yanma, şişlik ve kramp şikayerleri de oluşturmaktadır. Bu şikayetler geceleri de artış göstermekte hastaların uykusunu bölebilmektedir. Bu rahatsızlığın şikayetleri bazı ilaç, krem ve varis çorabı ile azaltılabilirken bu faktörlerle tedavi edilmesi mümkün olmamaktadır.

varis zarar

Gereken tedbir ve önlemler alındığında mevcut rahatsızlığınız için oluşan şikayetleri azaltabilmeniz mümkün olabilmektedir.

Hastalığın 3 tipte incelendiğinden daha önce ki varis çeşitleri bahsetmiştik. Dilerseniz tekrar hatırlayalım. Kılcal, orta ve kalın olarak sınıflandırılan varis tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediği ve gerekli tedbirler alınmadığı sürece ilerleme eğilimi gösterebilirler. İlerleme göstermesiyle kişinin şikayetleri artabileceği gibi daha kötü görüntüye de sahip olabilmektedir.

Orta ve kalın olarak devam eden ilerleme sonrasında bacaklarda yara (varis ülseri) oluşmasına neden olabilmekte kişiyi kötü etkileyerek yaşam kalitesini de düşürebilmektedir. Bu yaraların kaşıntı meydana getirmesi ve aşırı bir şekilde kaşınması sonucunda yaralar kanama gösterebilmektedir. Bacaklarda ki varis kanamasının da 2 çeşidi bulunmaktadır, bunlar; doku içine (deri altına) ve cilt dışına kanama olarak isimlendirilmektedir. Cilt dışına kanamalar oldukça tehlikeli olabileceği gibi uyku sırasında oluşup, farkedilmediğinde büyük risk ve sonuçlar doğurabilmektedir.
~

3 Soru / Cevap Var

  1. Ben 2010 yilinda lazerle varis ameliyati oldum.Dpktorum sonrasinda skleroterapi uyguladi ve trombofilebit gelişti.2015 de bu kez kopuk tedavisi yaptirdim yine trombofilebit gelişti.Bu kez ana damarim zarar gordugu icin cok sıkıntılıyım.Bacagim cok şişiyor.Yazin varis corabi giyemiyorum alerji yapıyor.Sadece kis ve baharda giyebiliyorum.Mthfr genimde de bozukluk var folik asit kullaniyorum.Annemde de varis var.Ne yapabilirim.

  2. Bursa idea klinik varis tedavi merkezinde verisler kaliteli bir sekilde tedavi oluyormu
    Op.Dr.Eren ANĞ
    Bütün idea kliniklerinde olduğu gibi Bursa idea kliniğinde de garantili şekilde ve standartlarda varis tedavisi yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?