Varis Ülseri Neden Olur, Nasıl Geçer?

Varis ülseri, bacak ya da ayak yaraları olarak da ifade edilen damar çatlaması durumudur. Bu rahatsızlığa maruz kalan kişiler tedavi için son derece sabırlı ve geniş zamana sahip olmalıdır.

Bacak yaraları geçmişte yalnızca oksijen tedavisi ile tedavi edilebilirken günümüzde teknolojinin sağlık alanına katmış olduğu yenilikler ile birlikte geliştirilen PRP (Platelet rich plasma) yöntemiyle tedavisi yapılabilmektedir. IDEA Kliniklerinde görev yapmakta olan tüm kalp damar cerrahi uzmanları bacak yaralarının tedavisinde PRP yöntemini kullanmakta ve tavsiye etmektedir.

varis ülseri

Varis Ülseri Neden Olur?

Varis ülserinin nasıl geliştiği konusunu tanımlamak için ilk olarak varisin neden olduğu kısaca bilinmelidir. Kirli kanın yukarı doğru taşınması için pompalanması gerekmektedir, bu pompalama görevini ise toplardamarların içerisinde yer alan kapakçıklar gerçekleştirir.

Fakat çeşitli nedenlerden dolayı kapakçıkların hasar görmesi doğrultusunda kan yukarı pompalanamaz ve aşağıda birikmeye maruz kalır. Biriken kan yüksek basınç meydana getirdiğinden dolayı zamanla dokularda ve bacak derisinde hasar meydana gelmesine sebep olmaktadır. Dolayısıyla bununla birlikte yaralar meydana gelmektedir.

Bacak yaraları hastalığı tedavi edilmemesi, gerekli önlem ile tedbirlerin alınmaması ve ilerleme göstermesi sebebiyle olmaktadır. Ağrıdır geçer, uzanayım geçer, oturayım bir şey kalmaz gibi mazeretlerle sürekli ertelenen bu rahatsızlığa bir süre sonra daha çok farklı şikayetler eklenmektedir.

Ağrı, kaşıntı, sızlama, yorgunluk ve ağırlık hissi gibi şikayetlerin dışında bacaklarda renk değişimi, kanama ve yaralar oluşmaktadır.

Varis Erken Tedavi Edilmesi Gereken Bir Rahatsızlıktır
Sağlıkta tüm rahatsızlıklar için erken teşhis konulması oldukça önemlidir. Bu varis içinde önemli bir konudur. Erken konulan tanı ve yapılacak tedavi çok olumlu avantajlar sağlar.

Ne kadar erken tedavi olunursa o kadar kısa süre şikayetlere maruz kalınır. Çok uzun süre ağrılar çektikten sonra da tedavi olduğunuzda “keşke daha önce olsaydım” demeniz kaçınılmazdır.

Varis Ülseri Nasıl Geçer?

Bilinmesi gereken faktör; bu rahatsızlık zamanla kendiliğinden ya da ilaç ve benzeri karışımlarla iyileşmez. İlk şartı bu konuda uzman bir kalp damar cerrahına tedavi olmaktır.

PRP Yöntemi ile Varis Ülseri Tedavi

Üst kısımda yazımızın başlarında bahsettiğimiz gibi son yıllara kadar bu sıkıntının tek çözümü oksijen tedavisiydi, fakat son yıllarda PRP yöntemi kullanılmaya başlanıldı. Biz tüm idea klinikleri olarak bacak yarası problemi olan insanlara PRP yöntemi uygulamaktayız. Bu yöntem bir kaç seans şeklinde uygulanarak çözüm olmakta ve hastanelerde ki gibi herhangi bir istirahat gerektirmemektedir.

PRP Nedir?

Plastik cerrahların da çok sık kullanmakta olduğu bu yöntem ile hastadan alınan kan, bu işlem için üretilmiş olan bir cihaz yardımıyla zengin bir serum haline getirilmektedir. Hazırlanan bu serum hastanın yarasına enjekte edilerek, cildin beslenmesi ve 5 kat daha hızlı iyileşmesi sağlanmaktadır. Ayrıca bu yöntem Amerikan İlaç Dairesi (FDA) tarafından da onaylanmış bir uygulamadır. Yani kişinin kendi kanı bir nevi tedavi edici iksir olmaktadır.

Yazar: Op. Dr. Nihat AYDIN
1975 Yılında Malatya'da doğdu. Orta okul ve liseyi Malatya Merkez Gazi Lisesinde okudu. 1994 yılında girdiğim üniversite sınavında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini 2000 yılında bitirdi.
whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz