Varis İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Bir çok varis hastası, hangi bölüm ya da doktora gideceğini bilmediğinden dolayı genelde sağlık ocakları ya da hastanelerin dahiliye (iç hastalıkları) bölümlerinden randevu almaktadırlar. Çünkü varis hakkında bilgisi ve tecrübesi olmayan doktorlara muayene olunduğu taktirde doktor varis ilaçları ve varis çorabı reçete ederek, bunları kullanmanızı önerecektir.

Fakat bu araçların tek özelliği varis şikayetlerini biraz olsun azaltmaya yöneliktir. Tedaviye yönelik hiç bir üstünlüğü maalesef yoktur.

varis-icin-hangi-doktora-gidilir

Varis hastalarının başvurması gereken doğru branş kalp damar cerrahisi‘dir. Bir kalp damar cerrahi uzmanına muayene olduğunuzda varis konusunda ki mevcut tedavi seçeneklerini detaylı bir şekilde anlatacaktır.

Varis Hastalarına Ücretsiz Muayene İmkanı

Varisleriniz çeşidi, uygulanması gereken tedavi veya şikayetlerin azalmasına yönelik olarak kullanılması gereken ilaç / çorap gibi araçları öğrenmek için Idea kliniklerinden sizlere en yakın olan şubeye randevu alarak gidebilirsiniz.

6 şubesinde de konusunda tecrübeli kalp damar cerrahisi bulunan kliniklerimizin tümünde varis hastalarının muayenesi ücretsiz olarak yapılmaktadır. Üst kısımda da belirttiğimiz gibi varis hastalarının muayenesinin yapıldığı esnada tedavisinin hangi yöntemle yapılacağı da belirtilmektedir. Hasta kabul ettiği taktirde tedavisi hemen başlamaktadır.

Tüm hastalara ücretsiz muayenenin yanı sıra, SGK mensubu olan hastalarında tedavisi %50 indirim ile yapılmaktadır. Kliniklerimizde varis konusunda ameliyatsız tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Dolayısıyla tedavi çok kısa sürdüğü gibi, herhangi bir istirahat, narkoz gibi dezavantajlara maruz bırakmaz.

Ayrıca tedavi bitiminde hasta günlük yaşantısına herhangi bir aksama söz konusu olmadan devam edebilmektedir.

Randevulu Hizmet Sunulmaktadır

İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da hizmet vermekte olan kliniklerimize gidip muayene & tedavi olabilmek için öncelikle randevu almanız gerekmektedir. Bunun için iletişim sayfamızda bulunan telefon numaralarından gideceğiniz kliniği arayarak randevu almanız mümkün olabilmektedir.

Doktora Ne Zaman Gitmeliyim?

– Damarların cilt dışından bariz bir şekilde görülmesi: Varis hastaları ilk belirtiler başladığında çok fazla sıkıntı görmediklerinden dolayı herhangi bir tedbir almadan bu şikayetlerle hayatlarını sürdürmeye devam ederler.

Fakat bu tedbirsizlikler doğrultusunda gün gelir ve varisler ciddi anlamda rahatsız edici olmaya başlar. Buradan anlaşıldığı üzere muayene olan varis hastalarının %90’ı varis olduklarını bilerek gelirler. Çünkü damarlarda meydana gelen genişlemenin cilt üzerinden belli olmasının dışında sızlama, ağrı ve kramp şikayetlerinin görülmesi varis hastalığını ön plana çıkarmaktadır. Bacaklarda bu ortak şikayetlerin görüldüğü farklı bir hastalık yoktur denilebilir.

– Bacak Ağrısı: Etek, şort ya da benzeri tarzda giyinmeyen kişiler estetik bakımdan görünüm kötülüğü dışında daha çok ağrılardan şikayetçi olurlar. Bir çok insan ağrıların geçmesini görüntünün çok önemli olmadığını belirtmektedir. Bazıları için ise görüntü çok daha fazla önem taşımaktadır. Varis hastalarının bacaklarında ki ağrılar gün içerisinde akşama doğru artış göstermektedir. Fakat bacak ağrısı tek başına meydana geliyorsa direk olarak kişinin kendi kendine varis tanısı koymaması gerekir.

– Kramp: Varis hastalarında yoğun şekilde görülen belirti ve şikayetlerinden biri de kramp sorunudur. Özellikle hastaları geceleri meydana gelen kramp, hastaların uykularının bölünmesine sebebiyet vermektedir.

– Kaşıntı: Daha çok orta ve kalın varis tiplerinde ortaya çıkan bir şikayettir. Hastaların şiddetli bir şekilde kaşımaları sonucu yara oluşumuna ve bununla birlikte kanamaya yol açabilmektedir.

– Kanama: Varis hastalığının en ileri dereceye ulaşması, ciltte meydana gelen renk değişimi ve sertleşme sonucunda kanamalar görülmesine neden olabilmektedir.

Varis Muayenesi Nasıl Yapılır?

Muayenesi çok güç ve zor yapılan bir hastalık değildir. Uzman hekim varisleri incelediğinde kısa bir sürede tipini, boyutunu ve yoğunluğunu teşhis edebilmektedir. Her ne kadar mecburi olmasada, bacaklarda tedaviye karşı engel olacak bir durumun söz konusu olup, olmadığını anlamak için doppler çekim yapılabilmektedir.

Muayene esnasında hekimlerimiz hastalara hem varisleri hem de uygulanacak tedavi hakkında detaylı bilgi sunmaktadır. Hasta tarafından da kabul edildiği taktirde tedaviye hemen başlanır.

Ameliyatsız Varis Tedavisi Yöntemleri

Varis rahatsızlığı gerekli önlem ve tedbirler alındığında herhangi bir risk oluşturan ya da korkutan problem değildir. Ameliyatsız yöntemlerin kullanılması doğrultusunda çok kolay bir şekilde tedavi edilebilir.

Bu tedaviler 10-15 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirildiği gibi herhangi bir narkoz, istirahat, kesi, dikiş ya da pansuman gerektirmemektedir.

Hasta herhangi bir iş, özel veya sosyal hayat kaybı yaşamadan günlük hayatına devam eder.

Referans:
Varis Tedavisi Nasıl Yapılır, Varis İçin Hangi Doktora Gidilir – Op. Dr. Orhan COŞKUN – https://www.ideatip.net/varis-tedavisi-nasil-ve-hangi-yontemlerle-yapilir
Ameliyatsız Yöntemlerle Varis Tedavisi – Op. Dr. Orhan COŞKUN – https://www.ideaklinik.com.tr/ameliyatsiz-varis-tedavisi-nasil-yapilir/

Güncelleme: 24.06.2021

Yazar: Op. Dr. Serkan AKARSU
Op. Dr. Serkan AKARSU Cumhuriyet Üniversitesi TIP Fakültesi mezunu olup, Kalp Damar Cerrahi uzmanlığı olarak hizmet vermektedir. Uludağ Üniversitesinde İhtisasını tamamlayan hekim varis konusunda ameliyatsız yöntemlerle tedaviler uygulamaktadır.

40 Soru / Cevap Var

 1. testislerde deri altında bişeyler büyüdü hekime gittim varis teşhisi koydular tedvisine hangi poliklinik bakar ben ürolojiye gittim yardımcı olabilirmisiniz

 2. merhabalar, 1 yıl öncesine kadar sık yürüyen ve hareketli bir insandim. 1 yıldır hiçbir aktivite de bulunmayip ustune bir de 53 kilodan 43 kiloya düştüm ve bacağımda mor belirgin bir damar ve ince ince mor belli birkaç damar var . bunların varis olup olmadığını kendimiz anlayabilir miyiz? yoksa doktora basvuralim mi ?

  1. Sadece üzerine bası uygulayarak kanamyı durdurun ,kılcal kesilmesinde sorun olmaz

 3. Hocam merhaba 8 yasında kızımın ayak 4. ve 5. parmak altına denk gelen doguştan beri olan damar genişlemesi var doppler cektirdim büyüdükçe gececek birşey dediler fakat gün gectikçe büyüyor. 4. parmak görünümü digerlerinden farklı görünüyor. Resmini atsam bana bir fikir verirmisiniz

 4. Merhaba hocam. Annem 70 yaşında. Daha önceleri bacağında kramp ve uyuşmalar meydana geliyordu. Son 3 aydır ayak bileği üstü ile diz kapağının altında şiddetli ağrı mevcut. Tarif ettiğine göre kırık bacağının üstüne basarmış hissiyatı. Kalp damar polikliniğinde hiç bir ilacın faydasını göremedik. Dopler çekildi bir şey yok denildi. Ağrısı devam ediyor. Yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

  1. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf atabilirsiniz varislerini görüp değwrlendirebiliriz veya kliniğimizde muayene ücretsiz, muayeneye gelebilirsiniz,

 5. Merhabalar.oglum 7 yaşında ama yeni farkettim sağ ayağında çok belirgin şekilde mavi damarlar var.bu varis mi.hangi bölüm doktoruna götürmem lazim

 6. MERHABALAR BEN DOPPLER YAPTIRDIM CERRAHİ BİR OPERASYONA GEREK YOK DEDİLER
  KILCAL DAMAR VARİSLERİ VAR ESTETİK OLARAK GÖRÜNTÜSÜ HOŞ DEĞİL DEVLETTE YAPTIRABİLİR MİYİM DEVLET OLMAZSA ANKARA İÇİN BİR TAVSİYENİZ VAR MI

  1. 05323502587 nolu telefondan Öp. Dr. Nihat Aydın dan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz

 7. Merhabalar hocam, ben yaklaşık 65 kilo zayıfladım ve üst bacaklarımda sarkmalar oldu. Bu sarkmalar yuzunden varis oluşabilir mi? Bacaklarım çok ağır ve sürekli ağrıyor. Estetik ameliyat olmak istiyorum ama maddi olarak imkanım yok, lakin gerçektenn çok rahatsızlık veriyor, SGK acaba ameliyatımı karşılar mı tıbbi olduğu için?

  1. Karşılayabilir, plastik cerrahın bulunduğu devlet hastanesine giderseniz yardım alabilirsiniz

 8. Merhaba hocam bir buçuk yıl önce doğum yaptım doğum sonrasında varisler ayak iclerimde belirginleşti mor mor kilcal damar şeklinde bir zaman çok ağrıdı ayaklarım doktor çorap verdi sadece bide hap vermisti.simdi de bacaklqrima yayıldı çok ciddi anlamda yine kılcal damar şeklinde kırmızılı morlu kurtulabilirmiym ameliyat mı gerekli.yasadigim ilçe de kalp damar cerrahisi yok hangi bölüme gitmeliyim teşekkür ederim

  1. genel cerrahlarda varis tedavisi yapıyor,araştırın.ama ameliyatsız yöntemlerle tedavi yapan klinikleri araştırmanızı öneririm
   Op.Dr.Eren Ang

 9. Hocam hamileliğimde vajinamda varis çıktı ve bunun sonucu ayaklarım çok şişti sezeryan doğum yaptım 1 hafta oldu ama ayaklarımın ödemi geçmiyo nasıl bir yol izlemeliyim..şimdiden teşekkürler

  1. Toplardamar dopler ultrason yaptırıp sonucunu gönderin bize değerlendirelim
   Op.Dr.Orhan Coşkun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz