Varis Çorabı Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Varis Çorabı, doktor tavsiyesi ile kullanılması gereken bir ekipmandır. Kullanacağınız varis çorabı, varislerinizin yaygınlığı, tipi ve boyutları ile tedavi olduysanız tedavi şekli gibi nitelikler göz önüne alınarak doktor tarafından iletilmelidir.

Toplar damar hastalığında büyük bir yardımcı olan fakat tedavi edici özelliği bulunmayan çorap kullanımı hastalık esnasında ve hastalık sonrasında kullanılabilir. Rahatlatıcı ve hastalığın ilerlemesini geciktirici ürün çeşitleridir bir çok model ve çeşitleri bulunan varis çorapları için mutlaka bir hekim tavsiyesi gereklidir.Çünkü bacak yapısıda önemlidir.Her bacak her varis çorabını giyemez. Hatta bazı bacaklara varis çorabı zararlı olur.

Uygun varis çorabı giyilmez ise hayat çekilmez olduğu gibi arzu edilen fayda da sağlanamaz.

varis-corabi

Varis Çorabı Tedavi Edicimidir

Bu konunun tekrar üzerinde durmak istiyorum değerli arkadaşlar varis çorapları markası, modeli, tipi ne olursa olsun kesinlikle varolan varisleri tedavi edici bir özelliği bulunmamaktadır.

Varis Çorabının Faydaları

Yukarda dedikki varis çorapları tedavi yada iyileştirici bir özelliği bulunmamaktadır. Peki ozaman bu varis çorabını hasta ne için kullanmalıdır varis çorabı kullanan bireyin beklentisi ne olmalıdır. Varis çorabı kullanmanın en büyük avantajı hastalığın ilerlemesini önlemek ve varis ağrısı gibi şikayetlerin önüne geçmektir.

Varis Çorabı Kimlere Önerilir

Varis çorabı kullanmak için illede ilerlemiş yada yeni başlamış varis vakaları gerekmez. Tüm varis hastaları ve çok fazla ayakta kalan bireylerin koruyucu varis çorapları kullanılması uzmanlar tarafından her platformda önerilmektedir. Eskisi kadar sıkıcı olmayan ince ve rahat koruyucu orta basınçtaki dizaltı varis çorapları tüm varis hastaları için idealdir.

Varis Çorabı Çeşitleri

Bir çok model ve türde varis çorapları mevcuttur. Bayanlar için varis çorabı erkekler için varis çorap tasarımları ve modelleri bulunan bu ürünlerin en kullanılan türü orta basınçtaki diz altı varis çoraplarıdır. Varis çorabı türlerini özetlemek gerekirse aşağıda kısa ve özet bilgiler vereceğim.

Diz Altı Varis Çorabı

Varis Çorapları

Diz altı ve diz üstü varis çorapları özellikle bayanların sıkça kullandığı türden olan külotlu varis çorapları ve hamile bayanların kullanımı tavsiye edilen türde olan hamile varis çoraplarıdır.

Basınca Göre Varis Çorapları

Burda basınçtan kasıt çorabın ayaklarınızı sıkma oranı varis yoğunluğuna göre belirlenen çorap basınçları ile damarların vücuda geri itilmesini sağlamaktadır. Lakin çok ilerlemiş varisleriniz yoksa yüksek basınç çorap kullamanız sadece size zorluk çıkarmaktan başka bir işe yaramaz.

Varis Çorabı Fiyatları

Varis çorabı ücretleri model ve markaya göre değişkenlik göstersede şuan ülkemizde varis çorabı satış fiyatları 20 ile 100 TL arasında satış yapılmaktadır. Mutlaka bir medikal merkezden ve doktor önerisi ile almanız tavsiye edilmektedir.

+ Güncelleme : 24.06.2021

Yazar: Op. Dr. Nihat AYDIN
1975 Yılında Malatya'da doğdu. Orta okul ve liseyi Malatya Merkez Gazi Lisesinde okudu. 1994 yılında girdiğim üniversite sınavında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini 2000 yılında bitirdi.

71 Soru / Cevap Var

 1. hocam benim sol bacakta varisvar ilaç kullanıyorum varis çorabını tek mi kullanmalıyım

  1. varis çorabı varislerinizi tedavi etmez,sadece ilerlemesini önleyebilir.tedavi olmanız gerekir.
   Op.Dr.Eren Ang

  1. evet ilerlemesini önleyebilir ama tedavi etmez,tedavi olmanızı öneririm
   Op.Dr.Nihat Aydın

 2. Bacağımda Venöz yetmezlik mevcut. Doktorum hafif basınçlı varis çorabı önermişti fakat giymeye başladıktan sonra fark ettim ki medikal bana orta basınçlı varis çorabı vermiş. Bunu kullanmaya devam etmem bir sorun oluşturur mu hafif basınçlı mı almalıyım?

  1. aslında varis çorabı çok düzenli kullanmanız halinde varislerin ilerlemesini önler,ama tedavi etmez,bu nedenle ameliyatsız yöntemlerle tedavi olmanızı öneririm
   Op.Dr.Orhan Coşkun

  1. varis çorabı çözüm değil.varis tedavisi olmalısınız,ameliyatsız yöntemleri araştırın
   Op.Dr.Eren Ang

  1. size uygun olmayabilir ya yenisiniz almalısınız yada varisleirnzi tedavi ettirip çoraptan kurtulabilirsiniz
   Op.Dr.Serkan AKarsu

 3. Varislerden amaliyat oldum.kilotlu corap verdi doktor yanlız giymk te çok zorlaniyorum çok sıkıştırıyor normal mi acaba lütfen cevap bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz