Varis Ameliyatı Riskleri

Ülkemizde en sık rastlanılan damarsal hastalıklardan biri varistir. Erkek ve kadınlarda görülen bu rahatsızlık kadınlarda daha çok görülmektedir. Toplardamarlarda genişleme olmasına sebebiyet veren bu rahatsızlık yorgunluk, ağrı ve şişlik gibi hislere yol açmaktadır.

Birçok insanda gerek genetik, gerekse tedbirsizlik dolayısıyla oluşan bu rahatsızlığın geçmişte tek tedavisi ameliyat olmaktı. Fakat sağlık alanında da gelişen teknoloji ile ameliyatsız yöntemlerde bazı tedavi merkezleri tarafından yaygın bir şekilde kullanılmaya başladı.

Bizler de IDEA Klinik olarak 2004 yılından bu yana tüm tedaviler için lazer, radyofrekans, köpük ve skleroterapi yöntemlerini uygulamaktayız. Bu yöntemlerin kolay ve hızlı olması avantajlarının yanında, ameliyat ile yapılan tedaviler günümüz şartlarında son derece ilkel olarak tabir edilebilir.

varis ameliyatı riskleri

Varis Ameliyatında ki Riskler

– Ameliyat sonrasında 3 ve 7 gün arası hastanede kalırsınız.
– Hastaneden taburcu olduktan sonra evinizde yaklaşık 15-45 gün kadar istirahat edersiniz. Bu kadar süre içerisinde işinizden gücünüzden uzak kalmanız kaçınılmazdır.
– Ameliyat ile yapılan tedavide varisin boyutuna göre kesi yapılmaktadır. Dolayısıyla bu sebepten dolayı bacakta iz kalabilir. Şort, etek ve benzeri giyim tarzı olan kadınlar için bu durum daha çok sıkıntı olmaktadır.
– Hastalar ilk 20 gün sonrasında günlük hayatına sıkıntısız bir şekilde devam edebilmektedir. Ancak tamamen iyileşme göstermesi 6 ay kadar sürebilir. Bacaklarda morluk, şişlik gibi etkenler gözlemlenebilir.
– Kesi olan kısımlarda kanama ya da iltihaplanma görülebilir.
– Başarı oranı düşüktür varise sebep olan damar komple alınsada 1-2 yıl içerisinde başka bir damardan tekrar varis oluşabilir.

Yazar: Op. Dr. Orhan COŞKUN
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Orhan COŞKUN 1999 yılından bu yana kalp damar cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Varis ve hemanjiom gibi hastalıkların tedavilerinde ameliyatsız yöntemler uygulamaktadır.
whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgilerimiz