online randevu online randevu tedavi fiyatlar覺

Köpük Tedavisinin Yan Etkileri

Ameliyatsız varis tedavisine yönelik kullanılan en yaygın yöntem köpük tedavisidir. Bir çok sağlık probleminin tedavisi için kullanılan yöntemlerde yan etki görülebilir. Aynı faktör varis için de geçerlidir.

Fakat burada bilinmesi gereken nokta yan etkilerin doktorun tecrübesi ile orantılı olduğudur. Yani doktor tecrübeli ise yan etkilerinde meydana gelme olasılığı o kadar düşüktür.

Köpük tedavisinde ki amaç genişleyen yani varis oluşumuna yol açan damarın içerisine ilaç enjekte edilmesidir. Enjekte edilen ilaç damarı tahriş ederek, tamamen tahrip olmasını sağlar ve işlevini yitirir. Dolayısıyla varis bu şekilde ortadan kalkar.

Görülebilecek yan etkileri şu şekilde sıralayabiliriz.

Köpüğün damar dışına kaçması; İlacın hatalı bir şekilde damara değil, dışına enjekte edilmesi sonucunda damarın göreceği tahriş etkisi cilde yansır ve yara meydana gelir. Fakat meydana gelen bu yara çok önem teşkil etmez, küçük bir tedavi sonucunda iyileşir.

Leke Oluşması; İlaç enjekte edildiğinde ciltle temas etmesi durumunda bölgesel bir leke oluşabilir. Bu leke bir süre sonra kendiliğinden düzelmektedir. Kişiye göre değişen düzelme süresi 8 ayı bulabilir.

Ağrı; Bu bir yan etki değildir. Köpüğün damarda yarattığı tahrişin bir sonucudur. Çoğunlukla 1-2 haftadan fazla sürmez. Soğuk kompres uygulandığı zaman kişide büyük oranda rahatlama sağlar.

Morluk; Bir yan etki sayılmaz. İğnenin girdiği yer ve çıkan kana göre oluşumu değişebilir. Bu morarmalar en geç 2 hafta sonunda kendi kendine iyileşir ve hiç bir iz kalmaz.

Şişlik; Köpüğün enjekte edildiği bölgelerde şişlikler meydana gelir. Bu yan etki değil, uygulamanın etkisini gösteren bir durumdur.

Emboli; Teoride bir pıhtı meydana gelerek başka organlara zarar vereceği düşünülüyor olsa da, henüz dünya da gerçekleşmiş bir yan etki durumu söz konusu değildir.

Köpük Tedavisinin Riskleri
Köpük tedavisinin uygulanmakta olduğu süreçte herhangi bir risk görülmemiş ve tespit edilmemiştir. Dünya üzerinde bir çok varis vakasında en yaygın şekilde kullanılan varis tedavisi köpük yöntemidir. Riskinin olmadığı bilinmektedir fakat hamilelerde uygulanması önerilmez. Aynı şekilde hemofili rahatsızlığı olan kişilere uygulanması da önerilmez.

Köpük Tedavisinin Zararları
Köpük vücuda enjekte edildikten sonra böbrekler aracılığıyla vücuttan dışarı atılmaktadır, dolayısıyla vücutta birikme gibi bir durum söz konusu değildir. Sadece enjekte edildiği bölgede etki yarattığından daha farklı organ ya da dokulara bir zararı olmaz. Zehirleme ya da genetik bozukluğa yol açma gibi bir ihtimali yoktur.

Köpük tedavisi hakkında daha detaylı yazımıza aşağıda ki bağlantıdan ulaşabilir, merak ettiklerinizi hemen sayfanın altında ki yorum kısmından kalp damar cerrahisi uzmanlarımıza iletebilirsiniz.

https://www.varistedavi.gen.tr/varis-kopuk-tedavisi

18 Soru / Cevap Var

 1. Merhaba ben üç
  Gün önce tedavi oldum müdahale esnasında elektrik çarpmışcasına bi his oldu baya şiddetli
  Oldu bu ve bu durum yürüyüş yaptıgım zaman her 20
  Saniye de bir şiddeti bir birinden farklı ayak topuk kısmının dış ve arka yüzü onlarca iğne veya elektriklenme tarzı durumlar oluyor ve yürümekte çok zorluk çekiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

 2. Merhaba 4 gün önce köpük tedavisi oldum yanlız bacağımda çok şiddetli ağrı var ve yürümekte zorluk çekiyorum bu herkezde oluyormu hocam

  1. Varisleriniz yoğun ise olabilir. Ağrı kesici alabilirsiniz, yürüyüş yapmalısınız. Eğer bandaj uygulandı ve çok sıkı ise ağrının buna bağlı olabilir, doktorunuzun fikrini alın

 3. Merhaba, doktor ultrason sonucunda iç varis olmadığını söyledi. Dış varis için köpük tedavisi yapılması gerektiğini söyledi. köpük tedavisi yapıldıktan sonra morlukların kalıcı olabileceğini de söyledi. Yapılmadığı zaman damarların daha büyüyeceğini anlattı. Yaptırmak mı daha iyi yoksa yaptırmamak mı karar veremedim.

  1. Morluk ilaç uygularken damar dışına çıkarsa olabilir, bunlarda uzun zaman alsada zaman içinde iyileşebilir. Tedavi edilmezse zamanla daha da büyür. Tedavi olmanızı öneririm.

 4. Hocam ben dün köpük tedavisi oldum Bandaj la sardı doktor fakat ertesi gün ayağım morardı ve şişti doktorumuz beş gün duracak dedi ben şışliğe dayanamadım Bandaj i çıkardım bi sorun olurmu

   1. Merhabalar ben 2 gün önce köpük tedavisi oldum bacağım çok kötü morardı nezamana kadar geçer acaba

 5. Ayaklarımda şişlik var ağrı ve kramplar var doktor 3 işlem uygulanacak dedi hem kopuk uygulanacak hem damarlarda genişleme var ne yapmamız gerekiyor birde ücret ne kadar ?

  1. varis tedavisinde skleroterapi,köpük tedavisi,laser veya RF uygulanabilir.hangi yöntemin uygulanacağına muayene ile karar verilir.varis olan damarlarda zaten genişleme olur.ücreti muayene ile belirliyoruz.muayenemiz ücretsizdir.gelirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz
   Op.Dr.Serkan Akarsu

 6. Merhaba hocam. Ben köpük tedavisine başladım ama yapılan bölgede kılcal damarlar çıktı. Neyapmalıyım. ?

  1. tedaviyle birlikte daha önce dikkatinizi çekmeyen kılcallar daha çok dikkatinizi çekmeye başlar.kılcallar RF yada laser ile tedavi edilir.klinikleirmizde zaten köpük tedavisi için verilen paketin içersinde bunların tedavi bedelide vardır
   Op.Dr.Serkan Akarsu

 7. Bende venoz yetmezliği var tedavi goruyorum altı aylık tedavi gecer mi bilmiyorum kopuk tedavisi mı. Olsam bile mıyorum

  1. Meliha; merhaba,
   Ultrason eşliğinde detaylı bir şekilde muayene olmanız gerekmektedir. Varis tedavinizi ameliyatsız yöntem ile köpük tedavisi scleroterapi radyofrekans yöntemleriyle yapmaktayız. Tüm kliniklerimizde muayene olabilirsiniz. Muayenelerimiz ücretsizdir. Karar verirseniz 212 572 72 65 numaramızdan iletişime geçebilirsiniz. Geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?