tedavi fiyatları

online randevu

tedavi ücretleri

Varis Ülseri Neden Olur, Nasıl Geçer?

Varis ülseri, bacak ya da ayak yaraları olarakta ifade edilen damar çatlaması durumudur. Bu rahatsızlığa maruz kalan kişiler tedavi için son derece sabırlı ve geniş zamana sahip olmalıdır.

Varis ülseri geçmişte yalnızca oksijen tedavisi ile iyileştirilebilirken günümüzde teknolojinin sağlık alanına katmış olduğu yenilikler ile birlikte geliştirilen PRP yani Platelet rich plasma yöntemiyle tedavisi yapılabilmektedir. idea kliniklerinde görev yapmakta olan tüm kalp damar cerrahi uzmanları varis ülseri tedavisinde PRP yöntemini kullanmakta ve tavsiye etmektedir.

varis ülseri tedavisi

Varis ülseri neden olur ?
Varis ülserin nasıl geliştiği konusunu tanımlamak için ilk olarak varisin neden olduğu kısaca bilinmelidir. Kirli kanın yukarı doğru taşınması için pompalanması gerekmektedir, bu pompalama görevini ise toplardamarların içerisinde yer alan kapakçıklar gerçekleştirir. Fakat çeşitli nedenlerden dolayı kapakçıkların hasar görmesi doğrultusunda kan yukarı pompalanamaz ve aşağıda birikmeye maruz kalır. Biriken kan yüksek basınç meydana getirdiğinden dolayı zamanla dokularda ve bacak derisinde hasar meydana gelmesine sebep olmaktadır. Dolayısıyla bununla birlikte yaralar meydana gelmektedir.

Varis ülseri hastalığın tedavi edilmemesi, gerekli önlem ile tedbirlerin alınmaması ve ilerleme göstermesi sebebiyle olmaktadır. Ağrıdır geçer, uzanayım geçer, oturayım birşey kalmaz gibi mazeretlerle sürekli ertelenen bu rahatsızlığa bir süre sonra daha çok farklı şikayetler eklenmektedir. Ağrı, kaşıntı, sızlama, yorgunluk ve ağırlık hissi gibi şikayetlerin dışında bacaklarda renk değişimi, kanama ve yaralar oluşmaktadır.

Varis erken tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır
Sağlıkta tüm rahatsızlıklar için erken teşhis konulması oldukça önemlidir. Bu varis içinde önemli bir konudur. Erken konulan tanı ve yapılacak tedavi çok olumlu avantajlar sağlar. Ne kadar erken tedavi olunursa o kadar kısa süre şikayetlere maruz kalınır. Çok uzun süre ağrılar çektikten sonra da tedavi olduğunuzda “keşke daha önce olsaydım” demeniz kaçınılmazdır.

Varis ülseri nasıl geçer ?
Bilinmesi gereken faktör; bu rahatsızlık zamanla kendiliğinden ya da ilaç ve benzeri karışımlarla iyileşmez. İlk şartı bu konuda uzman bir kalp damar cerrahına tedavi olmaktır.

PRP yöntemi ile tedavi
Üst kısımda yazımızın başlarında bahsettiğimiz gibi son yıllara kadar bu sıkıntının tek çözümü oksijen tedavisiydi, fakat son yıllarda PRP yöntemi kullanılmaya başlanıldı. Biz tüm idea klinikleri olarak varis ülseri problemi olan insanlara PRP yöntemi uygulamaktayız. Bu yöntem bir kaç seans şeklinde uygulanarak çözüm olmakta ve hastanelerde ki gibi herhangi bir istirahat gerektirmemektedir.

PRP Nedir ?
Plastik cerrahların da çok sık kullanmakta olduğu bu yöntem ile hastadan alınan kan, bu işlem için üretilmiş olan bir cihaz yardımıyla zengin bir serum haline getirilmektedir. Hazırlanan bu serum hastanın yarasına enjekte edilerek, cildin beslenmesi ve 5 kat daha hızlı iyileşmesi sağlanmaktadır. Ayrıca bu yöntem Amerikan İlaç Dairesi (FDA) tarafından da onaylanmış bir uygulamadır. Yani kişinin kendi kanı bir nevi tedavi edici iksir olmaktadır.

Varis ülseri tedavisi hakkında merak ettiklerinizi aşağıda ki yorum kısmından sorabilir, doktorlarımızdan yanıt alabilirsiniz.

+

soru sor