online randevu online randevu tedavi fiyatlar覺

Varis Tedavi Edilmeli mi, Edilmezse Ne Olur?

doktora sor

Karın ağrısı veya baş ağrısı gibi şikayetleri olan insanların %70 kadarı ilk çare olarak ağrı kesici kullanmaktadır. Oysa ki ağrılar bir süre sonra kaybolmaya yönelik bir akut sendromudur.

Çok nadir oluşan hastalıklar için söz konusu olmasa da sürekli oluşan bu baş veya karın ağrılarının kaynağı önemlidir. Çünkü bu kaynağa yönelik bir muayene veya tedavi yapılmadığı sürece zamanla ağrılar artacaktır.

Varis hastalığında da buna benzer bir durum vardır. Rahatsızlık öncelikli olarak kılcal damar olarak başlar yani çok ince ve fazla rahatsız etmeyecek düzeydedir. Bununla birlikte fazla önemsenmez. Sizin asıl merak ettiğiniz sorunun cevabı buradan itibaren başlamaktadır..

varis tedavi edilmeli mi, edilmezse ne olur

Kılcal damar ile başlayan varis vakıası önemsenmediği ve tedbir alınmadığı taktirde artış göstererek dereceleri yükselecektir. Her zaman söylediğimiz gibi 3 çeşit varis tipi vardır, bunları detaylı olarak öğrenmek için hemen yan tarafta verdiğimiz linkten bilgi alabilirsiniz ; https://www.varistedavi.gen.tr/varis-cesitleri-nelerdir

Baktığınızı varsayarak devam edelim. Kılcal damar olarak ortaya çıkan en küçük ve tedavisi en kolay olan varis vakıaları önemsenmediği taktirde orta ve kalın olarak artmaya devam edecektir. Bununla beraber ağrı, kramp, şişlik ve kızarıklık gibi şikayetlerde artış gösterecektir.

Bu rahatsızlık kalın varis halini aldığında duracak ilerlemeyecek diye bir şey söz konusu değildir. Bu sefer hastalık damarların daha fazla genişlemesine sebebiyet vererek cilt dışına taşması ile damarlarda çatlamalar oluşmasına neden olur. Bu sefer de epey güç yaralar oluşturarak varis ülseri meydana gelebilir. Varis ülseri en uzun süreçte tedavi edilebilen güç bir vakadır.


Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Bu sorunun cevabını üst kısımda vermiş olduk. Varis tedavisi olmadığınız taktirde hastalık sürekli ilerleme göstererek çok güç ve zor aşamalar gerektirecek bir hal alacaktır. Anladığımız gibi, varisin çok ilerleme göstermeden tespit edildiği anda tedavi edilmesinde fayda vardır.


Varisin Zararları Nelerdir?

Damarların genişlemesi ve kanı yukarı pompalama görevi yapan kapakçıkların hasar görmesi sonucunda kannın alt kısımda birikmesiyle oluşan hastalık ilk başlarda kılcal damar olarak başlar demiştik. Bu ilk evrelerde fazla ağrı sızı veya farklı şikayetler olmadığından dolayı hastalar tarafından çok önemsenmez. Asıl tedbirsizliklere ve dikkatsizliklere devam edildiği taktirde zor durum bundan sonra başlamaktadır.

Kılcal damarlar varis vakıasını belli etmeye başladığı zaman muayene olup, tedavi olmak en sağlıklı olanıdır. Hastalık ilerleme gösterdiğinde şikayetleri arttıracak daha fazla ilerlemesi sonucunda ise damarların çatlaması, kanaması, güç yaralar oluşmasına sebebiyet verecektir.

Varis ülseri hastalığı için tedavi merkezleri gereken donanıma sahip olmayıp, bu denli hastalıkların iyileşmesi için hastanede uzun bir süreçte tedavi edilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?