Varis Hastalığı ve Merak Edilenler » Varis Tedavi
varis tedavi telefon numarası telefon numarası
online randevu

tedavi ücretleri

Varis Hastalığı ve Merak Edilenler

Toplardamarlarda oluşan genişleme ve uzama gibi değişikliklerin sonucunda oluşan rahatsızlığa variz demekteyiz. Web sitemiz içerisinde bu konu hakkında çok sorulmakta olan ve merak edilen sorulara yönelik başlıklar altında detaylı olarak bilgi vermeye çalışmaktayız. Diğer bir çok sorulan soruları ve cevaplarıda bu başlıkta toplamaya çalışalım.

varis-hastaligi-ve-merak-ed

Varis hastalığı genetik midir ?
Ülkemizde ve özellikle avrupa bölgelerinde daha sıklıkta görülmekte olan bir rahatsızlık türüdür. Daha çok uzun süre ayakta ya da oturur pozisyonda hareketsiz kalmak sebep olmaktadır. Anne veya babada bu hastalık mevcutsa sizinde olma olasılığınız artmaktadır. Özellikle Anne de varsa risk yükselmektedir.

Fazla kilolu olmak varise etken midir ?
İnsan vücudunda bulunan kan kilo ile orantılı bir şekilde artmaktadır. Dolayısıyla kilolu insanlarda bacaklara uygulanan yük daha fazladır. Bu durumda kanın kalbe doğru yol alması daha da güçleşmektedir. Sonuç olarak bu durum oluştuğunda varis riski artmaktadır.

Teşhis nasıl konur, hangi doktora gidilir ?
Varis rahatsızlığı, damar hastalıkları alanına girdiğinden dolayı bu tip hastalara kalp damar cerrahisi uzmanı bakmaktadır. Bu branşta görev yapmakta olan uzmanlar sizin rahatsızlığınız için teşhis koyabilmektedir. Gerekli metod ve yöntemlerle yapılan muayene sonucunda rahatsızlığın hangi evrede olduğu ve en uygun tedavi yöntemi belirlenmektedir.

Nasıl beslenilmelidir ?
Damarsal bir rahatsızlık olduğundan dolayı, beslenmeyle ilgili bir alakası yoktur. Yediğiniz ya da içtiğiniz gıdaların varise bir etkisi olmaz. Sadece kabızlık olmaması için acı ve baharatlı gıdalardan kaçınmanızda fayda vardır.

Zararı var mı ?
Varis hastalığı ilerleme gösterdiği zamanlarda yara ve kanamalar gösterebilmektedir. Bu yara ve kanamalar hastanın yaşam kalitesini düşürmeye neden olabilir. Bu hastalık sonucunda ölümle çok sık karşılaşılmamıştır.

Varis çorabı ne işe yarar ?
Normal çoraplara göre daha sıkıdır ve baskı yapacak bir yapısı vardır. Yaptığı bu baskı ile genişleme göstermiş olan damarları toplamaya yarar. Kullanıldığı zaman variste geçme ya da azalma göstermez. Sadece şikayetleri azaltmaktadır.

Bacakta uyuşma yapar mı ?
Hastalığın ilk evresi ve kılcal varislerde uyuşma söz konusu olmaz. Fakat orta ve kalın tipte ki varislere sahip olan kişilerde uyuşma gözlemlenmektedir. Bunun yanı sıra kaşınma, ağrı ve kramp gibi etkenlerde olmaktadır.

Tedavisi nasıl yapılır ?
Rahatsızlık için bir çok yöntem mevcuttur. Bunlar ameliyatlı ve ameliyatsız olmak üzere iki gruba ayrılabilir. Fakat mutlaka bir kalp damar cerrahisi uzmanının tedavi etmesi gerekmektedir. Ameliyatsız yöntemler ile 10-15 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilmektedir.

Sülükle tedavisi mümkün mü ?
Sülük kan emici bir parazittir. Sağlıklı ya da sağlıksız hangi insana yapışırsa kanını emmektedir. Dolayısıyla sülüğün varise karşı herhangi bir ilgisi ve etkisi yoktur. Para kazanma hırsı , insanların sağlığından daha ağır basmakta olan kişilerin ortaya attığı bir çeşit uydurmacadır.

Ameliyatsız tedavi yöntemleri nelerdir ?
– Radyo Frekans Varis Tedavisi (bkz : https://www.varistedavi.gen.tr/radyo-dalgalariyla-varis-tedavisi-video )
– Köpükle Varis Tedavisi (bkz : https://www.varistedavi.gen.tr/varis-kopuk-tedavisi )
– Lazerle Varis Tedavisi (bkz : https://www.varistedavi.gen.tr/varis-lazer-tedavi )

Bu tedavi yöntemleri kapsamlı olduklarından, ayrıntıları sitemizde farklı konularda verilmiştir.

Tedavi ağrılı mıdır ?
Ameliyat ile yapılan tedavilerde ve sonrasında ki bir kaç gün ağrı kaçınılmazdır. Bunun yanı sıra ameliyat sonrasında bir kaç gün hastanede kaldıktan sonra evde de istirahat edilmeye devam edilmektedir.

Ameliyatsız tedavi yöntemlerinde ağrı olmaz denilebilecek kadar az ve anlıktır. Tedavi süreçleri de çok kısa sürdüğünden fazla bir acı veya ağrı görülmez. Tedavi sonrasında 15-20 dk kadar dinlendikten sonra kişi özel, sosyal ve iş hayatına devam edebilir. Bizlerde hastalarımıza kesinlikle bu yöntemleri önermekte ve uygulamaktayız.

Tedaviden sonra nelere dikkat edilmelidir ?
Tedavi olduktan sonra yapılacak pek birşey yoktur. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu eski hataları yapmamak ve daha sık hareket edilmesidir. Sabit olarak uzun süre ayakta ya da oturmak hastalığın tekrarlamasına olanak tanımaktadır.

Rahatsızlık tekrarlar mı ?
Hemen bir üstte ki madde de belirttiğimiz gibi tedavi yapıldıktan sonra ki hayatınızda hareket etmeye, yürümeye ve spor yapmaya özen gösterip çok uzun süreler sabit olarak durmazsanız hastalığın tekrarlama olasılığı çok düşük seviyededir.

Tedaviden sonra iyileşmesi ne kadar sürer ?
Ameliyatsız tedavi uygulanan kişiler 10-15 dk içerisinde tedavilerini tamamlar ve yaşamlarını normal bir şekilde sürdürmeye devam ederler. Tedavi sırasında varisler yok edildiğinden dolayı herhangi bir iyileşme süreci yoktur. Yalnız tedavi varisin tipine göre bir kaç seans uygulanabilmektedir.

Varis çeşitleri var mı, nelerdir ?
Varis kılcal, orta ve kalın olmak üzere 3 gruba ayrılabilir. Kılcal en hafif varis çeşididir. Sonrasında orta ve kalın olarak sıralanmaktadır. Daha kapsamlı bilgiye burada ki sayfamızdan ulaşabilirsiniz ; https://www.varistedavi.gen.tr/varis-cesitleri-nelerdir

soru sor