online randevu online randevu tedavi fiyatlar覺

Varis Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar

varis ameliyatı sonrası görülen komplikasyonlar Her ameliyattan sonra çeşitli komplikasyonlar gelişebilir, bunlar hastanın yaşına, ameliyatın yerine, büyüklüğüne, kullanılan teknolojik cihazların çağdaşlığına, ameliyatı yapan ekibin teknik donanım ve tecrübesine göre değişen bir çok faktöre bağlıdır ve her hastada görülme ihtimali vardır.

Varis ameliyatı sonrası görülen komplikasyonlar
– İltihap
– Kanama
– Flebit (geride kalan damarlarda iltihap olur)
– Emboli (pıhtının akciğer damarlarını tıkamasıdır ve öldürücü olabilir, çok seyrek görülür)
– Bacaklarda morluklar (doku içine kanamadan kaynaklanır)
– Ağrı (aslında komplikasyon değil doğal süreçtir)
– Dikişlerin açılması
– Ameliyat izi (bu da komplikasyon değil her ameliyatta görülen bir doğal sonuçtur ameliyatsız yöntemlerde görülmez)

Varis Ameliyatında İltihaplanma Meydana Gelebilir
Varis ameliyatında çok yerden kesi yapılır yani cildin koruyuculuğu bozulmuş olur, cildin bütünlüğünün bozulduğu her durumda yaralanma alanından mikrop girerek iltihaplanmaya sebep olabilir. Bu yaralanma herhangi bir kazayla olabileceği gibi kontrollü bir şekilde ameliyatta da oluşturulur. Ameliyatla cilt kesilmesine bağlı iltihaplanma daha seyrektir çünkü ortam sterildir ama buna rağmen her ameliyattan sonra iltihap riski vardır.

Bütün ameliyatlardan sonra olabildiği gibi varis tedavisi ameliyatla yapıldığında ameliyat yada dikiş yerinden mikrop girerek ameliyat bölgesinde iltihap yada apseye sebep olabilir, bütün ameliyat sonrası iltihaplanmaları gibi varis ameliyatı sonrası görülen iltihapta da antibiotik ve istirahat önerilir, yara yerindeki dikişler alınarak iltihabın akması sağlanır. Genellikle ciddi sorun yaşanmadan tedavi edilebilir.

Ameliyat Sonrasında Antibiotik Kullanımı Gerekir
Doku içindeki bu mikrobik durum bazen cilt altından ilerleyerek selülit veya lenfanjit denilen durumun ortaya çıkmasına sebep olabilir.İltihabın bu şekilde ilerlenmesi durumunda daha etkili antibiotikler ve tercihen ağızdan değil kalça veya damardan yapılan antibiotikler kullanılır.

Kullanılan Malzemelerin Steril Olması Esastır
Ameliyathanelerin maximum düzeyde steril olmasının temel mantığı bu tür ameliyat sonrası yara enfeksiyonlarının en aza indirilmesidir, sonraki dönemde yapılan pansumanlarında uygun ortam ve malzemelerle yapılmaması enfeksiyon riskini artırabilen uygulamalardır.

Ameliyatsız Yöntemlerle Varis Tedavisi Tavsiye Edilir
Ameliyatsız lazer, radyo frekans veya köpükle yapılan varis tedavilerinde cilt bütünlüğü bozulmadığı için mikrop girme ve iltihaplanma riski yok diyecek kadar azdır. Bu yöntemlerle tedaviden sonra görülen enfeksiyonlar çok daha basit düzeylerde kalmaktadır. Varisleriniz varsa riski yüksek ameliyatlar yerine riski çok düşük ameliyatsız yöntemleri tercih etmelisiniz.

Sonuç olarak ;
Her ameliyattan sonra görülebilen çeşitli komplikasyonlar varis ameliyatından sonra da görülebilir ancak ameliyatsız yöntemlerde bunlara rastlanmaz ve tedavi sonrası can sıkıcı bu tür durumlarla karşılaşılmaz. Komplikasyonlar dışında diğer bir çok avantaj sebebiyle teknolojilerle yapılan tedaviler tercih edilmelidir.

https://www.ideaklinik.com/varis-neden-olur-risk-faktorleri-nelerdir.html

https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-varis-tedavisi-nasil-yapilir.html

132 Soru / Cevap Var

 1. hocam iyi günler ben askere gelmeden önce varis problemim vardı geldkikten daha cok artı sol bacagımda kasıklardan ayak tabanına kadar şişmeler oluşmuş doktor sol bacagında şişlik olan yerlerin hemen hemen tamamı dikiş atıcalacak dedi 6 ay anca tam anlkamıyla toparlarsın dedi fazla ilerlediğini söyledi sizler ne düşünüyorsunuz..

  1. varis ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf göndeirsen değerlendiebilirim
   Op.Dr.Orhan coşkun

 2. 1 hafta once damar genislemesi var diye ameliyat oldum2 gündür ayak topuguma basamiyorim ağrı kesiciler fayda etmiyor parmak uçlarında yuruyorum

 3. Hocam beş seneye yakın varis ameliyatı olalı zaman oldu bacaklarındaki morluklar geçmedi ne yapmam lazım

  1. kliniklerimizde varis muayenesi ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip önerilerde bulunabiliriz
   Op.Dr.Serkan Akarsu

 4. hocam 9 martta lazer yöntemiyle ameliyat oldum.hareket etmem söylendi 11 tane tek tek dikişlerim var.23 martta uçak yolculuğu yapabilirmiyim

 5. Hocam Merhaba sol Bacağımdan Ameliyat oldum yaklaşık 1 sene oluyor ve 1 senedir ödem bacaktan tam kaybolmadı ve şislikler duruyor sanki tekrar şişiyormuş gibi geliyor doktor tekrar ameliyat olursan toparlayamaz ve ayaginin ustune basamazsin yani bacagini unut demisti sizce duzelme durumu ve odemenin gećme ihtimali varmidir hocam Yardimci olursaniz ?

 6. Hocam Dün varis ameliyatı aldum bu gun ayaga kalktıgımda boynumda agrı oluştu her ayaga kalktımda agrı devam ediyor yatıp uzanıyorum geciyor agrılar normalmidir ilerleyen zamanlarda gecermi

 7. slm iki hafta önce varisten amaliyat oldum …afak damarlarda sertlik var ve üzerinde elimi gezdirdigimde ağrı yapiyor..ev dr birşey yok diyor fakat uzman dr değil…amaliyat olduğum yerde bana 6 aydan sonra 1 yıla kadar süre icersinde randevu veriyor…benim sorunum normalmidir.

  1. ameliyatınızı yapan doktor tarafından değerlendirilmelisiniz.yada size en yakın kliniğimize gidebilirsiniz
   Op.Dr.Serkan Akarsu

 8. Hocam sağ bacağımdan 5 gün önce varis ameliyatı oldum damar durumu kötü olduğundan kasıktan damar bağlandı bacagimda geniş çapta morarmalar var sizce duzelirmi teşekkürler

 9. Hocam 31 ocak 2018 de RF ile tedavim yapıldı. Kıvrımlı görünen damarlara dikiş ile müdehale edildi. 4 tane dikişim var. Küçük bebeğim olduğu için dikişlerimi 2 hafta geçmesine rağmen aldıramadım. Yara yerler kavuşmuş görünüyor, dikiş iplikleri de düşmedi hala duruyor. Bu gün dikişleri aldırmaya gideceğim. Bi sıkıntı yaşarmıyım?

 10. Hocam bir hafta önce dört bacak tabir edilen iki bacağımdan varis ameliyatı oldum lazerle sol bacağım gayet normal sağ bacağımda ise diz altından başlayarak küçük ayak parmağıma kadar giden bir uyuşukluk var neden olabilir şimdiden teşekkürler hocam

  1. lazer sonrası olabilir, geçicidir, işlemi yapan doktorunuzdan detaylı bilgi almanız daha doğru olacaktır.
   Prof.Dr.hasan Berat cihan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?