Varis’e Bağlık Şişlik Problemi » Varis Tedavi
varis tedavi telefon numarası telefon numarası
online randevu

tedavi ücretleri

Varis’e Bağlı Şişlikler

Bacakta şişlik yapan bir çok hastalık vardır, bunlar kalp hastalığından,böbrek hastalıklarından veya protein eksikliğine bağlı metabolik rahatsızlıklardan kaynaklanabildiği gibi bacak varislerinden de kaynaklanabilir. Bu yazı varisten kaynaklanan şişliklerle ilgilidir.

varis-sislikleri

1. Hastanın derin venlerindeki yetmezlik ya da pıhtı oluşması sonucu hastanın bacağında ödem ve renk değişikliği olur.Derin toplar damar tıkanmasına bağlı öde genellikle tek bacaktadır.

Bacağın çapı artmıştır. Şayet iki bacakta birden ödem (şişlik) mevcutsa bu genellikle %95 sistemik bir hastalıktan (kalp, karaciğer, böbrek, kan hastalıkları vesaire ) meydana gelir. Hastanın varis dışı hastalıklar yönünden tetkik edilmesi gerekir.

Tek taraflı ödemlerde ise bu ödem %95 bir varislerden dolayı meydana gelmiştir. Bununda mutlaka doppler usg ile araştırılması ve kalp damar cerrahi muayenesi gerekir. Bu durumda kesin tedavi yoktur.

Ancak varis çorabı,bandaj,istirahat ve ilaçlarla hastanın şikayetleri azaltılır.

2. Hastalar genişleyen toplardamarları şişme olarak ifade eder, burada bir ödem yoktur. Bazen bu genişlemeler bacaklar arasında 3-4cm varan çap farklarına da sebebiyet verir.

Yani bu klasik anlamda şişlik(ödem) değil genişlemiş varislerdir. Bunlar gecikmeden tedavi edilmelidir. İlerleyen tıbbi teknoloji ve tecrübe artık eskisi gibi aylarca süren ameliyat ve sonrasını gerektirmemektedir. Hasta ayaktan iş ve gücüne devam eder iken tedavisi yapılmaktadır.

Sonuç olarak tek bacakta şişme daha çok varisi akla getirir her iki bacakta yaygın şişlik başka hastalık düşündürür ancak iki taraflı derin toplar damar tıkanması varsa iki taraflı şişlik varisten kaynaklanabilir.

Bacaktaki şişliğin nedeni genellikle muayeneyle tespit edilebilir ancak ileri tekti yapmakta gerekebilir.

soru sor

Varis’e Bağlı Şişlikler için 2 yorum yapılmış


KALP VE DAMAR CERRAHİ UZMANI OP. DR SERKAN AKARSU
06 Temmuz 2017

Merhaba,
Varislerinizin ultrason eşliğinde detaylı bir şekilde muayene edilmesi gerekir. Muayenelerimiz ücretsizdir. 232 422 10 06 numaramızdan iletişime geçebilirsiniz. Geçmiş olsun.

Anonim
03 Temmuz 2017

bu ayak şişmesinin çaresi nedir varisden dolayı şişiyor lütfen yardımcı olurmusunuz