tedavi fiyatları

online randevu

tedavi ücretleri

Varis Derecesi Nasıl Anlaşılır?

Çoğu sağlık probleminin çeşitleri ve dereceleri olduğu gibi varis hastalığı da 3 çeşide ayrılmaktadır. Bunlar kılcal, orta ve kalın varis şeklinde adlandırılır.

varis-cesitleri

Kılcal varisler
Rahatsızlığın bu tipinde bariz bir şikayet söz konusu değildir. Erkek ve kadınlarda meydana gelen bir rahatsızlık olsa da erkekler tarafından pek önensenmez.

Görüntü çirkinliğine maruz bıraktığından dolayı kadınları daha yakından ilgilendirmektedir. Kılcal damarlar çok ince yapıya sahiptir. Ağrı, şişlik ya da yorgunluk hissine sebep olmazlar.

Kılcal damarlar erkeklerde yüz bölgesinde de meydana gelebilmektedir.

kilcal-damarlar

Orta Boy Varisler
Asıl sorun yaratan orta ve kalın varis tipleridir. Orta varis tipinde damarlar cilt dışına çok hafif bir şekilde çıkıntı yapmaktadır.

Renkleri koyu yeşil ve mor olup, 2-3mm çapına sahiptirler. Bu tipte ki varisler kıvrımlı olurlar. Genel anlamda dizin arka bölgesinde bulunsa da, bacağın tüm her yerinde de olabilirler.

Hem görüntü olarak hem de şikayet bakımından rahatsız edicidirler. Kılcal varislerde olduğu gibi şikayet yaratmayan bir varis tipi olmadığından bu şikayetlerinin sona ermesi için tedavi edilmesi gerekmektedir.

orta-boy-varis

Büyük Boy Varisler
Bariz şekilde çıkıntı yapan ve cilt üzerinden net bir şekilde çıplak gözle görülen damar genişlemesi büyük varis ismini almaktadır.

Diğerlerine nazaran varis olarak tanımlanabilecek hastalık tipi tam olarak budur.

Bu tipte ki damar genişlemesi problemleri bazı insanlarda hiç bir şikayete yol açmayabilirler.

Fakat genellikle ciddi şikayetler oluşturan tiplerdir.

buyuk-boy-varisler

Varis rahatsızlığın 3 derecesini de yüzeysel olarak açıklayarak görsellerle göstermeye çalıştık.

Bunların dışında karma varisler ve varis ülseri olarak adlandırılan çeşitleride mevcuttur.

İsminden de belli olacağı gibi aynı anda kılcal, orta ve büyük damar genişlemelerinin bulunduğu vakalara karma varisler ismi verilmektedir.

Varis Ülseri
Büyük varisleri olan kişilerin gerekli hassasiyeti ve ciddiyeti göstermemesi ile birlikte ilerleme gösteren rahatsızlık çeşitli nedenlerle bacak yaralarının oluşumuna sebebiyet verebilmektedir.

Bu bacak yaraları oldukça dramatik bir görüntü oluşturduğu gibi kişinin yaşam kalitesini de düşürmektedir.

Tedavisi yaraların boyutu ve derecesine göre bir kaç seans gerektirir.

Sabır ve zaman isteyen bir işlemdir. Fakat hastanın gerek iş, gerekse sosyal hayatının aksamaması için tedavi edilmesi gerekmektedir.

varis-ulseri

+

soru sor