varis tedavi telefon numarası telefon numarası
online randevu

tedavi ücretleri

Varis ameliyatı sonrası komplikasyonlar

varis ameliyatı sonrası görülen komplikasyonlar Her ameliyattan sonra çeşitli komplikasyonlar gelişebilir, bunlar hastanın yaşına, ameliyatın yerine, büyüklüğüne, kullanılan teknolojik cihazların çağdaşlığına, ameliyatı yapan ekibin teknik donanım ve tecrübesine göre değişen bir çok faktöre bağlıdır ve her hastada görülme ihtimali vardır.

Varis ameliyatı sonrası görülen komplikasyonlar
– İltihap
– Kanama
– Flebit (geride kalan damarlarda iltihap olur)
– Emboli (pıhtının akciğer damarlarını tıkamasıdır ve öldürücü olabilir, çok seyrek görülür)
– Bacaklarda morluklar (doku içine kanamadan kaynaklanır)
– Ağrı (aslında komplikasyon değil doğal süreçtir)
– Dikişlerin açılması
– Ameliyat izi (bu da komplikasyon değil her ameliyatta görülen bir doğal sonuçtur ameliyatsız yöntemlerde görülmez)

Varis Ameliyatında İltihaplanma Meydana Gelebilir
Varis ameliyatında çok yerden kesi yapılır yani cildin koruyuculuğu bozulmuş olur, cildin bütünlüğünün bozulduğu her durumda yaralanma alanından mikrop girerek iltihaplanmaya sebep olabilir. Bu yaralanma herhangi bir kazayla olabileceği gibi kontrollü bir şekilde ameliyatta da oluşturulur. Ameliyatla cilt kesilmesine bağlı iltihaplanma daha seyrektir çünkü ortam sterildir ama buna rağmen her ameliyattan sonra iltihap riski vardır.

Bütün ameliyatlardan sonra olabildiği gibi varis tedavisi ameliyatla yapıldığında ameliyat yada dikiş yerinden mikrop girerek ameliyat bölgesinde iltihap yada apseye sebep olabilir, bütün ameliyat sonrası iltihaplanmaları gibi varis ameliyatı sonrası görülen iltihapta da antibiotik ve istirahat önerilir, yara yerindeki dikişler alınarak iltihabın akması sağlanır. Genellikle ciddi sorun yaşanmadan tedavi edilebilir.

Ameliyat Sonrasında Antibiotik Kullanımı Gerekir
Doku içindeki bu mikrobik durum bazen cilt altından ilerleyerek selülit veya lenfanjit denilen durumun ortaya çıkmasına sebep olabilir.İltihabın bu şekilde ilerlenmesi durumunda daha etkili antibiotikler ve tercihen ağızdan değil kalça veya damardan yapılan antibiotikler kullanılır.

Kullanılan Malzemelerin Steril Olması Esastır
Ameliyathanelerin maximum düzeyde steril olmasının temel mantığı bu tür ameliyat sonrası yara enfeksiyonlarının en aza indirilmesidir, sonraki dönemde yapılan pansumanlarında uygun ortam ve malzemelerle yapılmaması enfeksiyon riskini artırabilen uygulamalardır.

Ameliyatsız Yöntemlerle Varis Tedavisi Tavsiye Edilir
Ameliyatsız lazer, radyo frekans veya köpükle yapılan varis tedavilerinde cilt bütünlüğü bozulmadığı için mikrop girme ve iltihaplanma riski yok diyecek kadar azdır. Bu yöntemlerle tedaviden sonra görülen enfeksiyonlar çok daha basit düzeylerde kalmaktadır. Varisleriniz varsa riski yüksek ameliyatlar yerine riski çok düşük ameliyatsız yöntemleri tercih etmelisiniz.

Sonuç olarak ;
Her ameliyattan sonra görülebilen çeşitli komplikasyonlar varis ameliyatından sonra da görülebilir ancak ameliyatsız yöntemlerde bunlara rastlanmaz ve tedavi sonrası can sıkıcı bu tür durumlarla karşılaşılmaz. Komplikasyonlar dışında diğer bir çok avantaj sebebiyle teknolojilerle yapılan tedaviler tercih edilmelidir.

http://www.ideaklinik.com/varis-hastaligi.html
http://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-varis-tedavisi.html

soru sor

Varis ameliyatı sonrası komplikasyonlar için 111 yorum yapılmış


admin
04 Haziran 2018

varis ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf göndeirsen değerlendiebilirim
Op.Dr.Orhan coşkun

mehmed
03 Haziran 2018

hocam iyi günler ben askere gelmeden önce varis problemim vardı geldkikten daha cok artı sol bacagımda kasıklardan ayak tabanına kadar şişmeler oluşmuş doktor sol bacagında şişlik olan yerlerin hemen hemen tamamı dikiş atıcalacak dedi 6 ay anca tam anlkamıyla toparlarsın dedi fazla ilerlediğini söyledi sizler ne düşünüyorsunuz..

admin
22 Mayıs 2018

ameliyatsız tedavi yöntemlerini araştırmalıydınız

Nuray
18 Mayıs 2018

1 hafta once damar genislemesi var diye ameliyat oldum2 gündür ayak topuguma basamiyorim ağrı kesiciler fayda etmiyor parmak uçlarında yuruyorum

admin
27 Mart 2018

kliniklerimizde varis muayenesi ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip önerilerde bulunabiliriz
Op.Dr.Serkan Akarsu

Turgut iba
25 Mart 2018

Hocam beş seneye yakın varis ameliyatı olalı zaman oldu bacaklarındaki morluklar geçmedi ne yapmam lazım

admin
14 Mart 2018

doktorunuza sormalısınız

selma
14 Mart 2018

hocam 9 martta lazer yöntemiyle ameliyat oldum.hareket etmem söylendi 11 tane tek tek dikişlerim var.23 martta uçak yolculuğu yapabilirmiyim

admin
10 Mart 2018

durumunuzu muayene ve tetkiklerle değerlendirmek gerekir
Doc.Dr.Onur Gürer

Şahin
08 Mart 2018

Hocam Merhaba sol Bacağımdan Ameliyat oldum yaklaşık 1 sene oluyor ve 1 senedir ödem bacaktan tam kaybolmadı ve şislikler duruyor sanki tekrar şişiyormuş gibi geliyor doktor tekrar ameliyat olursan toparlayamaz ve ayaginin ustune basamazsin yani bacagini unut demisti sizce duzelme durumu ve odemenin gećme ihtimali varmidir hocam Yardimci olursaniz ?