Varis tedavisi

Varis

varis-nedir

Hastalığın tanımını yaparak hastalık ve kısmende olsa hastalığın nasıl oluştuğu konusunda bilgi sahibi olmanız amaçlanmaktadır. Toplardamarlarda meydana gelen uzamış ve genişlemiş şekil bozuklukları ile anlaşılan bir tür toplar damar hastalığıdır. Genişleyen ve kıvrılan damarlar kan akımını yavaşlatıp kanın göllenmesine sebep olur. Bu göllenen kan ağrı, kaşıntı, yanma gibi şikayetlere sebep olur. İlerleyen dönemde ciltte yara ve kanamalara sebep olabilir. Varis öldürücü bir hastalık olmasa bile insan hayatını zehir eden bir hastalığa dönüşebilir. Çok büyük bir ihmal olmadıkça öldürücü olmaz. Korkutucu komplikasyonlar oluşacak flebotrombozdan sonra gelişebilir. Pulmoner emboli öldürücü tek komplikasyondur. Maalesef bazan cerebral (beyin) embolisi olabileceği söylenmektedir. Bu doğru değildir çünkü; bacaktan beyine giden bir yol yoktur. Bacaktan kopan bir pıhtı akciğerlerden ileri geçme ihtimali yoktur. Çünkü akciğer bazal membranlarından sağ sistemden sol sisteme kan hücreleri tek tek geçebilmektedir. Pıhtının geçme olasılığı yoktur. Dolayısıyla beyne pıhtı atar yada attı sözü yanlıştır.

Varis Nedir
Vücudumuzda kanı kalbe geri taşıma görevi bulunan toplar damarda yer alan kapakcıkların damarlarda oluşan basınç ve tıkanıklıklar sonucu kapakcıkların görevini yapamaması ile damarlarda şekil bozuklukları genişlemeler meydana gelir zamanla gözle görülür hale gelirler. Ayakta uzun zamankalma,gebelik gibi karın içi basıncını artıran olaylarda varise sebep olabilir. Ayrıca A-V fistül gibi patolojik durumlarda varis oluşur.Damarda genişleme kıvrılma şeklinde görülür. Yer yer fındık ceviz gibi pakeler oluşur.

Varis Şikayetleri
Ayakta kaldığınızda ağrı yapması ve geceleri otururken yada yatarken kramp girmesi en büyük varis şikayetlerindendir. Ayrıca varisli alanlarda meydana gelen kaşıntı şişlik ve morluklara varis şikayetleri arasında sıkça rastlanmaktadır. İleri varislerde cilt değişikleri ve yara oluşabilir. Derideki renk değişimi hastalığın oldukça ileri bir boyutta olduğunu gösterir.

Varis Kimlerde Görülür
Varis özellikle yaş ve cinsiyet ayrımı olarak ele alırsak bayanlarda daha fazla görünen bir hastalıktır. Varis hastalığı özellikle bayanlarda daha fazla görülme riski bulunan yaş ilerledikçe varis riski artan hastalıklardan birisidir.

Bayanlarda Varis Riskinin Sırrı
Yukarda belirtmiş olduğum varis hastalığı bayanlarda fazla görünme nedenlerinden birisi olarak gösterebileceğim Östrojen hormonu varis hastalığına neden olduğu ve bir diğer faktörse doğum kontrol hapı kullanarak korunma yöntemini seçen bayanlarda görülmek riski yüksektir. Ayrıca gebelikte varis hastalığını tetikleyen faktörlerden birisidir.

Karın içi basıncını artıran diğer nedenler (müzmin kabızlık,karın içinde kist ve kitle) gibi hamilelik varis yapan önemli nedenlerden biridir.

İki Ayaktada Varis Hastalığı Olan Bir Vaka

İki Ayaktada Varis Hastalığı Olan Bir Vaka

Varis Tedavi

Bir çok tedavi yöntemi olan varis hastalığı nezle yada grip gibi kendi kendine geçmesi yada tamamen iyileşmesi beklenemez. O nedenle bir hekim tarafından teşhis ve uygun tedavi yöntemi belirlenmelidir.

Varis Çorabı
Hastalığı kalıcı olarak iyileştirme özelliği yoktur. Lakin hastalığın ilerlemesini önleyici ve rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır. Ülkemizdede çok fazla varis çorabı kullanan varis hastası bulunmaktadır çorabın bacakları sıktığından şikayet edilmesinin nedeni genişleyen damarların toplanması ve çalışmasını sağlamak amacıyla sıkı oluşundandır.

Lazerle Varis Tedavisi
Varis hastalığı tedavisinde en başarılı sonuçları şuan için lazer varis tedavisi yöntemiyle yapılan tedaviler oluşturmaktadır. Cilt üzerinden uygulanan lazer varis tedavisi özellikle varisin başlangıç aşaması olan kılcal varis durumunda en etkili sonucu vermektedir. Lazer varis tedavisi için mutlaka uzman bir ekip tarafından ve sağlık merkezinde yapılması gerekmektedir.

Tedavi Edilmeyen Varis
Erken teşhis ve tedavinin gerektirdiği bir diğer hastalıkta varistir. Onedenle varis hastalığı tedavisi ilk farkedildiği an başlanmalıdır. Varis hastalığı tedavi edilmezse bacaklarda, şişlik, renk değişimi, bacakların incelmesi gibi ciddi riskler ortaya çıkarki çok ilerlemiş varis vakalarında cerrahi yöntem uygulanmak zorunda kalınır.

soru sor